Częste oddawanie moczu – co może być przyczyną?

Zdrowy dorosły człowiek produkuje przeciętnie 1000-2500 ml moczu na dobę. W warunkach fizjologicznych oddawany jest kilka razy w ciągu dnia, a jego objętość zależy od wielu różnych czynników. A co jeśli musimy znacznie częściej odwiedzać toaletę? Gdzie szukać przyczyny częstego oddawania moczu? Kiedy udać się do lekarza?
Częstomocz definiowany jest jako nieprawidłowo częste dla danej osoby oddawanie moczu, zazwyczaj powyżej ośmiu razy na dobę. Może przebiegać z prawidłową lub ze zwiększoną objętością moczu.

Oto kilka możliwych przyczyn częstego oddawania moczu.

Ilość przyjmowanych płynów

Zanim zaczniemy się martwić i staniemy w kolejce do pobliskiej przychodni, dokładnie przeanalizujmy swój plan dnia i zastanówmy się, jak dużo i jakich płynów spożywamy. Pamiętajmy, że napoje takie jak kawa czy piwo działają moczopędnie. Czy nie wiążemy przypadkiem pojawienia się dolegliwości… z trwającymi mistrzostwami świata w piłce nożnej? Albo z nadmiarem pracy, skłaniającym do większego spożycia kofeiny? Warto przeanalizować swój styl życia, by ustalić, czy przyczyna częstego oddawania moczu nie jest zupełnie prozaiczna.

Częste oddawanie moczu – to może być zapalenie dróg moczowych

Jeśli oprócz częstych wizyt w toalecie występują inne objawy dyzuryczne, czyli dolegliwości związane z oddawaniem moczu, takie jak ból podczas mikcji, bolesne parcie na pęcherz (ból w dole brzucha pojawiający się po wypełnieniu pęcherza), nagłe parcie na pęcherz (potrzeba natychmiastowego oddania moczu) lub problemy z utrzymaniem moczu, przyczyną może być zapalenie pęcherza moczowego (zazwyczaj bakteryjne). Znacznie częściej dotyka ono kobiety niż mężczyzn. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza i wykonanie badania ogólnego moczu oraz niekiedy badania bakteriologicznego moczu, celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Częste oddawanie moczu jako skutek działania leków

Wiele powszechnie przyjmowanych leków ma działanie moczopędne. Należą do nich preparaty stosowane m.in. w nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia, marskości wątroby czy niewydolności nerek. Są również przydatne w leczeniu obrzęków czy zatruć substancjami wydalanymi przez nerki. W tych przypadkach, choć to uciążliwy objaw, częste oddawanie moczu jest niezbędne do uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego. Dolegliwość ta może być jednak także skutkiem ubocznym działania leków, zwłaszcza przeciwdepresyjnych lub stosowanych w chorobie Parkinsona.

Częstomocz a narządy płciowe

W przypadku wystąpienia częstomoczu w pierwszej kolejności należy wykluczyć choroby układu moczowego.

Trzeba jednak pamiętać, że przyczyna może tkwić w zupełnie innym organie, który sąsiaduje z pęcherzem czy cewką moczową. Chodzi tu przede wszystkim o narządy rodne u kobiet oraz gruczoł krokowy u mężczyzn. Najczęstszą fizjologiczną przyczyną częstego oddawania moczu u pań jest ciąża, podczas której powiększająca się macica uciska na drogi moczowe. Panowie z kolei dość powszechnie cierpią na łagodny rozrost gruczołu krokowego. Uważa się, że choroba ta występuje u ponad 50% mężczyzn w wieku powyżej 60. roku życia i z wiekiem częstość jej występowania wzrasta.

Wielomocz symptomem wielu chorób

Wiele układowych, groźnych dla życia chorób przebiega ze zwiększoną ilością oddawanego moczu. Najpowszechniejszą, uważaną za chorobę cywilizacyjną, jest cukrzyca. Na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji-Cukrzyca podaje się, że w Polsce jest około 3,5 miliona osób cierpiących na tę chorobę, z czego około jednej trzeciej – ponad 1 milion – pozostaje niezdiagnozowanych. Oznacza to, że co jedenasta osoba w Polsce choruje na cukrzycę.

Wydalanie powyżej 2500 ml moczu na dobę może być też objawem przewlekłej niewydolności nerek lub fazy wielomoczu ostrej niewydolności nerek. Jest to również charakterystyczny symptom moczówki prostej – choroby, w której występuje niedobór wazopresyny (moczówka podwzgórzowo-przysadkowa) lub niewrażliwość cewek nerkowych na ten hormon (moczówka nerkowa). Wielomocz jest też następstwem upośledzonego zagęszczania moczu uwarunkowanego zaburzeniami elektrolitowymi, takimi jak podwyższone stężenie wapnia lub obniżone stężenie potasu we krwi.

Neurologiczne podłoże częstomoczu

Kontrola czynności pęcherza moczowego jest wynikiem złożonej interakcji mięśniówki gładkiej, mięśni poprzecznie prążkowanych, hamującego wpływu mózgu i działania autonomicznego układu nerwowego. Zaburzenia czynności pęcherza moczowego mogą być związane zarówno z wadami anatomicznymi dróg moczowych lub urazem tych narządów, jak i chorobami mózgu (udar, choroba Parkinsona, demencja, stwardnienie rozsiane), rdzenia kręgowego lub miejscowymi defektami unerwienia pęcherza moczowego (neuropatia obwodowa). Dominującym objawem jest wówczas nietrzymanie moczu.

Częste oddawanie moczu o podłożu psychicznym

Depresja jest podstępnym zaburzeniem, które zwykliśmy kojarzyć tylko z psychiką, doświadczaniem złych emocji, smutku, bezsilności i innych przykrych doznań mających swoje źródło w umyśle. Może ona jednak przebiegać pod postacią różnych dolegliwości, które przysłaniają prawdziwy problem. I do nich właśnie należy częste oddawanie moczu lub bolesne parcie na pęcherz moczowy. Dlatego zawsze, po wykluczeniu wcześniej wymienionych chorób, nieprawidłowości w budowie i czynności układu moczowego, powinniśmy brać pod uwagę psychogenne tło choroby. Często wdrożenie odpowiedniego leczenia powoduje ustąpienie objawów.


Podziel się: