Cukrzyca typu 1 zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu
Katarzyna Szulik

Cukrzyca typu 1 zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu

Kobiety w ciąży chorujące na cukrzycę pierwszego typu muszą liczyć się ze zwiększonym ryzykiem rozpoczęcia akcji porodowej przed wyznaczonym terminem. Takie wnioski płyną z badań naukowców z Karolinska Institutet oraz Sahlgrenska Academy w Szwecji opublikowanych w piśmie „Annals of Internal Medicine”.

W poprzednim badaniu opublikowanym na łamach „The BMJ” badacze wykazali, że ciężarnym kobietom z cukrzycą typu 1 grozi ryzyko urodzenia dziecka z defektami serca. Kolejna obserwacja zwraca szczególną uwagę na stan zdrowia dzieci kobiet z cukrzycą i wskazuje na zagrożenia z niej płynące, tym razem związane z przedwczesnym porodem.

Wysoki poziom cukru utrzymujący się przez dłuższy czas (znany jako HbA1c) podczas ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem komplikacji, m.in. z przedwczesnym porodem.

Najwyższe ryzyko dotyczy matek, u których poziomy cukru przekraczają 8 lub 9 procent (średnio 60-70 mmol/mol). Jednak nawet te ze względnie stabilnym HbA1c (czyli poniżej 6,5 procent) są zagrożone rozpoczęciem akcji porodowej przed terminem.

Jedna na pięć kobiet z cukrzycą rodzi przedwcześnie

Badanie uwzględniało połączenie statystyk pochodzących ze Szwedzkiego Medycznego Rejestru Narodzin oraz Szwedzkiego Rejestru Diabetyków z lat od 2003 do 2014. Naukowcy zidentyfikowali ponad 2 tys. noworodków urodzonych przez kobiety, u których wysoki poziom hemoglobiny glikolizowanej utrzymywał się przez większość ciąży. Dane o zdrowiu ich dzieci porównano z informacjami na temat ponad 1 mln. noworodków urodzonych przez w pełni zdrowe kobiety.

Jak się okazało, średnio 22 procent noworodków urodzonych przez kobiety z cukrzycą typu 1 przyszło na świat przedwcześnie, u zdrowych matek odsetek wyniósł mniej niż 5 procent. Aż 37 procent kobiet z cukrzycą typu 1 i poziomem HbA1c powyżej 9 procent doświadczyło porodu przed terminem. Jedynie 13 procent z nich, stosujących się do rekomendacji zdrowotnych towarzyszących temu stanowi, urodziło przedwcześnie.

Zagrożenia płynące z cukrzycy

Jak mówią jego autorzy, to pierwsze wystarczająco duże badanie, na podstawie którego można zidentyfikować związek między różnymi poziomami HbA1c a przedwczesnym porodem. Obserwacje zostały przeprowadzone na skalę całego kraju (w tym wypadku Szwecji), więc jego wyniki można przełożyć na ogół populacji kobiet z cukrzycą typu 1.

Badanie wskazało również na zwiększone ryzyko narodzin noworodków o wadze większej niż standardowa, wyższe prawdopodobieństwo urazów okołoporodowych, problemów z oddychaniem, niskim poziomem cukru we krwi oraz niedotlenieniem. Podwyższony poziom cukru utrzymujący się przez większość ciąży wiąże się z wyższą śmiertelnością noworodków, jak i z podwyższonym ryzykiem urodzenia martwego dziecka.

Czym jest cukrzyca ciążowa?

O cukrzycy ciążowej mówimy, gdy wystąpią zaburzenia tolerancji glukozy, co ma związek ze zmianami gospodarki hormonalnej i metabolizmu kobiety spodziewającej się dziecka. Objawy zwykle ustępują po porodzie, jednak, by wspomniany stan nie zaszkodził dziecku, musi być kontrolowany przez lekarza.

Większość badań wskazuje, że cukrzyca ciążowa rzadko zagraża maluchowi, ale może prowadzić do jego zwiększonej wagi. Takie zjawisko nazywa się makrosomią lub LGA. Przy narodzinach dziecka większych rozmiarów niekiedy dochodzi do urazów okołoporodowych, dlatego zaleca się cesarskie cięcie. Kolejnym powikłaniem jest (paradoksalnie) niski poziom cukru we krwi dziecka, co wiąże się z koniecznością dostosowania do nowych poziomów cukrów.

Znacznie rzadziej występującymi powikłaniami są przedwczesny poród, poronienie lub wielowodzia, czyli przerost ilości wód płodowych w stosunku do normy. Niekontrolowana wielowodzia grozi m.in. odklejeniem łożyska od ściany macicy, wypadnięciem pępowiny i niedotlenieniem wewnątrzmacicznym płodu.

Cukrzyca ciążowa, choć zazwyczaj przebiega bezobjawowo, nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia matki. Może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, stanu przedrzucawkowego czy zakażeń dróg moczowych lub rodnych.

Elementem kontroli cukrzycy ciążowej jest zdrowe żywienie, którego zalecenia w dużej mierze pokrywają się z tymi dotyczącymi cukrzycy typu 1. Z  diety powinny zniknąć produkty bogate w cukry proste, takie jak słodycze, ciasta, soki bądź owoce, zwłaszcza dojrzałe i te naturalnie bogate w cukry – banany oraz winogrona. Niekorzystnie na organizm wpływa spożycie produktów bazujących na białej mące, należy zastąpić je pełnoziarnistymi. Zaleca się, by dieta obfitowała zwłaszcza w warzywa, a odstępy między posiłkami powinny wynosić nie więcej niż 3 godziny.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Szanse i metody na zajście w ciążę po chemio- i radioterapii

  Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji i Embriolgii odbywającego się online zaprezentowano najbardziej kompleksowy, jak dotąd, raport dotyczący skuteczności w zachowywaniu płodności u kobiet chorych na nowotwór. Jak wiadomo, chemio- i radioterapia często wiążą się z utratą płodności, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na pobranie i przechowanie jajeczek i embrionów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z myślą o wykorzystaniu ich po powrocie do zdrowia. 

 • Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

  Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

 • Chłopiec czy dziewczynka? To geny mężczyzny wpływają na płeć dziecka

  Oczekujesz dziecka? Zapewne najczęstszym pytaniem, które pada ze strony znajomych oraz rodziny jest to, jakiej płci będzie maluch. Wyniki pewnego eksperymentu sugerują, że tendencja do posiadania większej liczby synów lub córek jest dziedziczna.

 • Fizjoterapia w ciąży – wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fizjoterapeutycznych w ciąży

  Fizjoterapia w ciąży pomaga zapobiegać i łagodzić stany związane ze zmianami, które zachodzą w ciele przyszłej mamy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Są to np. bóle bioder, bóle kręgosłupa czy rozstęp mięśnia prostego brzucha, a także nietrzymanie moczu oraz bolesne stosunki seksualne. Nie wszystkie metody wykorzystywane w fizjoterapii można jednak stosować u ciężarnych. Jakie zabiegi są wskazane, a jakich należy unikać w ciąży?

 • Melisa, mięta, rumianek, pokrzywa, szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a które są w ciąży zakazane?

  Zioła w ciąży należy stosować rozsądnie, pamiętając o tym, iż w tym okresie należy zachować szczególną ostrość podczas przyjmowania leków, nawet preparatów naturalnych. Leczenie oraz samoleczenie w okresie ciąży jest ograniczone, w każdej sytuacji należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.  Jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a jakie są w ciąży zakazane?

 • Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

  Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij