Młoda kobieta siedzi smutna przy stole, na którym stoi talerz pełen smacznych potraw
Weronika Grzywna

Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

 1. Anhedonia – co to jest?
 2. Anhedonia a depresja
 3. Anhedonia – przyczyny
 4. Anhedonia – leczenie

Anhedonia – co to jest?

Termin anhedonia został wprowadzony w 1896 roku przez Théodule-Armanda Ribota, który zajmował się badaniem depresji. Wówczas zdefiniował ją jako „niemożność odczuwania przyjemności” i zauważył, że to właśnie anhedonia jest jednym z jej pierwszych objawów.

Anhedonia jest stosunkowo trudna do zdiagnozowania, a jej objawy mogą być na początkowych etapach bagatelizowane. Osoby, które zmagają się z anhedonią, przestają czerpać jakąkolwiek przyjemność z życia. To, co kiedyś sprawiało im radość, teraz nie budzi w nich żadnych emocji.

Inne objawy anhedonii to m.in.:

 • trudności z odczuwaniem emocji (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych),
 • brak emocjonalnego zaangażowania,
 • poczucie zobojętnienia na świat i inne osoby,
 • obniżony nastrój,
 • brak chęci i motywacji do działania,
 • zmęczenie,
 • wycofywanie się z relacji z innymi,
 • brak radości z życia.

To, czym charakteryzuje się anhedonia, może także zobrazować narzędzie wykorzystywane do jej diagnozy. W Skali Odczuwania Przyjemności SHAPS (Snaith-Hamilton Pleasure Scale) pacjenci mają ocenić uczucie przyjemności w ciągu kilku ostatnich dni, dotyczące m.in.:

 • przebywania z rodziną lub przyjaciółmi,
 • spożywania ulubionej potrawy,
 • widoku uśmiechniętych twarzy innych ludzi,
 • czytania książki lub czasopisma,
 • oglądania ulubionego programu w telewizji lub słuchania ulubionej audycji radiowej,
 • pomagania innym,
 • pięknego widoku lub krajobrazu.

Co więcej, anhedonia występująca w związku może nieść za sobą poważne konsekwencje dla całej relacji. Jeżeli zauważysz, że partner(ka) odczuwa objawy mogące wskazywać na anhedonię, nie obwiniaj drugiej osoby o to, że nic ją nie cieszy lub nie ma chęci na podejmowanie wspólnych aktywności. Zamiast tego porozmawiaj z bliską osobą, okaż jej empatię i zaproponuj pomoc w znalezieniu wsparcia.

Anhedonia a depresja

Jak zostało już wspomniane, anhedonia stanowi jeden z osiowych objawów depresji. Zgodnie z ICD-10, aby stwierdzić wystąpienie epizodu depresyjnego, konieczne jest zaobserwowanie przez co najmniej dwa tygodnie dwóch z poniższych objawów:

 • obniżenie nastroju,
 • utrata zainteresowania i zdolności do radowania się (anhedonia),
 • zmniejszenie energii, zmęczenie.

Oraz co najmniej dwóch lub więcej z poniższych objawów:

Anhedonia w depresji jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko próby samobójczej, dlatego jej leczenie wymaga specjalistycznego podejścia i wdrożenia odpowiedniej terapii tak szybko, jak tylko zostaną zauważone pierwsze objawy.

Sprawdź preparaty na stres na DOZ.pl

Anhedonia – przyczyny

W literaturze naukowej wymienia się dwa rodzaje anhedonii. Pierwszy z nich to anhedonia pierwotna, która wynika z depresji. Drugi zaś to anhedonia wtórna, która jest spowodowana niepożądanym działaniem niektórych leków przeciwdepresyjnych.

Anhedonia jest także objawem występującym w innych zaburzeniach lub trudnościach o podłożu psychicznym bądź neurologicznym, takich jak:

Powiązane produkty

Anhedonia – leczenie

To, jak będzie wyglądać leczenie anhedonii, zależne jest od jej przyczyn, potrzeb pacjenta i nasilenia trudności, z jakimi się boryka. Jeżeli anhedonia spowodowana jest lekami, wtedy zaleca się konsultację z lekarzem, który powinien dostosować dawkę leku, przepisać lek o innym mechanizmie działania lub zaproponować inne opcje leczenia.

W przypadku, gdy anhedonia występuje jako główny objaw zaburzenia psychicznego, np. depresji, wtedy leczenie musi opierać się na terapii choroby podstawowej. W depresji skuteczne efekty daje farmakoterapia, psychoterapia lub połączenie obu tych form.

W innych przypadkach to lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu i obserwacji pacjenta zadecyduje, czy leczenie ma odbywać się w formie psychoterapii lub farmakoterapii. Przykładowo w leczeniu wypalenia zawodowego wykorzystywana jest zazwyczaj psychoterapia, która będzie się opierać m.in. na pracy nad zmianą przekonań, znalezieniu skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem oraz nauce zachowania równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.

Wiele osób zastanawia się także nad tym, czy leczenie naturalne anhedonii jest możliwe. Domowe leczenie anhedonii jak najbardziej może stanowić dodatek do terapii prowadzonej przez specjalistę, niemniej jednak nie może być prowadzone jako leczenie samodzielne.

We wzmocnieniu efektów terapii i w zapobieganiu nawrotom anhedonii można wspomóc się m.in. mindfulness, ćwiczeniami oddechowymi oraz innymi technikami relaksacyjnymi, które pomogą w zmniejszeniu napięcia i stresu. Ważnym elementem terapii własnej jest również prowadzenie dziennika wdzięczności, gdzie możemy zapisywać małe rzeczy, z których czerpiemy przyjemność. Na początku może wydawać się to trudne, a nawet niemożliwe, ale nie warto rezygnować. Wraz z czasem i praktyką zaczniemy dostrzegać te małe przyjemności, dzięki czemu nauczymy się zauważać pozytywne aspekty codzienności.

 1. Szczypiński, J., Gola, M. (2017). Anhedonia. Co o niej wiemy i jak ją badać? Psychiatria 14(2):65–74.
 2. Siwek, M. (2017). Anhedonia w zaburzeniach depresyjnych. Psychiatria i Psychologia Kliniczna 17(3):216–224.
 3. World Health Organization. (1993). The ICD-10 classification of mental and behavioural disorders. World Health Organization.
 4. Pizzagalli, A. D. (2014). Depression, Stress, and Anhedonia: Toward a Synthesis and Integrated Model. Annual review of clinical psychology, 10:393–423.
 5. What Is Anhedonia? Dostęp online: https://www.webmd.com/depression/what-is-anhedonia [dostęp: 03.11.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym do wyrażenia swoich potrzeb i opinii w sposób konkretny i stanowczy? Asertywność to zdolność do wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

 • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

  Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

 • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

  Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą?

  Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

 • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

  Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij