Niebieskie tabletki stosowane na problemy z erekcją
Ewelina Sochacka

Suplementy diety na potencję wycofane z obrotu. GIS ostrzega: zawierają niedozwoloną substancję

W partiach dwóch suplementów diety wspomagających potencję Główny Inspektorat Sanitarny stwierdził obecność niedozwolonej substancji. Sildenafil, bo o nim mowa, może znajdować się wyłącznie w lekach, a jego niekontrolowane zażycie może być groźne dla zdrowia.

Suplementy na potencję wycofane ze sprzedaży

Pod koniec października 2023 roku Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał dwa ostrzeżenia dotyczące obecności aktywnej farmakologicznie, niezadeklarowanej przez producenta substancji w suplementach diety przeznaczonych do stosowania w celu wspomagania potencji. W zbadanych próbkach produktów znaleziono sildenafil (syldenafil), a jak podkreśla GIS – substancja ta nie może występować w żywności, w tym w suplementach diety, ze względu na jej działanie medyczne. Spożycie takich preparatów może zatem stanowić zagrożenie dla zdrowia. Z tego powodu zostały one wycofane z obrotu.

Mowa o następujących preparatach:

 • White Horse (nr partii: AA-06-2022, data minimalnej trwałości: 05.2024, producent: Kosmanela s.r.o., Praga, Czechy),
 • BOSS Energy Extra (nr partii: 0238, data minimalnej trwałości: 18.10.2026, producent: Boss of Toys Sp. z o.o., Ożarów Mazowiecki).

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą w tej chwili postępowania wyjaśniające w związku z zaistniałą sytuacją.

Jak działa sildenafil?

Sildenafil to substancja stosowana w leczeniu zaburzeń erekcji u dorosłych mężczyzn, która jest zaliczana do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Działa poprzez zwiększenie przepływu krwi do prącia, dzięki czemu pomaga osiągnąć i utrzymać erekcję w odpowiedzi na stymulację seksualną. Sildenafil blokuje enzym PDE5 obecny w komórkach mięśni gładkich w obrębie naczyń krwionośnych prącia, co powoduje zwiększenie ilości cyklicznego monofosforanu guanozyny (cGMP). Jest on substancją sygnalizującą rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, co skutkuje napływem krwi do nich. Co ważne, syldenafil nie powoduje samoczynnej erekcji, ale wspomaga naturalny proces. Należy pamiętać, że nie jest on afrodyzjakiem i nie zwiększa libido. Powinien być stosowany po konsultacji ze specjalistą i określeniu przyczyny problemów z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji.

Sildenafil w dawkach 25 mg i 50 mg można kupić w aptekach bez recepty od lekarza (są to leki OTC). Natomiast preparaty z 100 mg sildenafilu są dostępne wyłącznie na receptę.

Powiązane produkty

Przeciwwskazania do stosowania sildenafilu

Wśród przeciwwskazań do zażywaniu leków zawierających sildenafil znajdują się:

 • nadwrażliwość na substancję czynną (lub inne składniki preparatu),
 • jednoczesne stosowanie leków zawierających azotany lub uwalniających tlenki azotu, które rozszerzają naczynia krwionośne, np. nitrogliceryna,
 • stosowanie innych leków na zaburzenia erekcji oraz innych leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy 5,
 • utrata wzroku w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (NAION).

Ponadto stosowanie sildenafilu jest niewskazane u pacjentów z następującymi schorzeniami (z powodu braku badań nad wpływem substancji na stan zdrowia chorych):

 • ciężka niewydolność wątroby,
 • hipotonia (ciśnienie krwi poniżej 90/50 mmHg),
 • niedawno przebyty zawał serca bądź udar mózgu,
 • dziedziczne zmiany degeneracyjne siatkówki.
 1. Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Obecność syldenafilu - niezadeklarowanej aktywnej farmakologicznie substancji w partii suplementu diety, [online] https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-zywnosci-obecnosc-syldenafilu---niezadeklarowanej-aktywnej-farmakologicznie-substancji-w-partii-suplementu-diety [dostęp:] 28.10.2023.
 2. Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Obecność niedozwolonej substancji: sildenafilu w suplemencie diety, [online] https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-zywnosci-obecnosc-niedozwolonej-substancji-sildenafilu-w-suplemencie-diety [dostęp:] 28.10.2023.
 3. Charakterystyka produktu leczniczego – Rejestry Medyczne. VIAGRA CONNECT MAX, 50 mg, tabletki powlekane, [online] https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/37318/characteristic [dostęp:] 28.10.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij