Koronawirus a cukrzyca – dlaczego wirus SARS-CoV-2 jest szczególnie groźny dla diabetyków?
Katarzyna Szulik

Koronawirus a cukrzyca – dlaczego wirus SARS-CoV-2 jest szczególnie groźny dla diabetyków?

Osoby z cukrzycą w teorii nie są bardziej narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, ale ze względu na swój stan zdrowia są bardziej podatne na wystąpienie szkodliwych komplikacji. Także ryzyko śmierci z tytułu Covid-19 jest większe, dotyczący to zwłaszcza osób, które nie kontrolują choroby w sposób należyty. Zdaniem epidemiologów diabetycy są narażeni na poważne powikłania koronawirusa dwa razy bardziej, niż osoby nieposiadająca takich schorzeń.

Groźne powikłania

Pierwsze badania nad związkiem koronawirusa z cukrzycą pokazały, że diabetycy stanowili około jedną czwartą osób wymagających hospitalizacji z powodu zarażenia koronawirusem, częściej miewali poważne komplikacje związane z zakażeniem i umierali w wyniku choroby. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że wysoki, niekontrolowany poziom cukru we krwi osłabia system immunologiczny, przez co organizm nie jest w stanie podjąć skutecznej walki z wirusem. 

Wśród poważnych powikłań Covid-19 znajduje się kwasica ketonowa. Powstaje ona w wyniku znaczących niedoborów lub braku insuliny, co uniemożliwia organizmowi przekształcanie cukru w energię. W zastępstwie sięga więc do zasobów tłuszczu, w wyniku czego następuje nadprodukcja ciał ketonowych. Kwasica ketonowa może prowadzić do skrajnego odwodnienia organizmu, które natomiast  może zwiększać ryzyko śmierci, między innymi w wyniku sepsy. 

Specyfika cukrzycy kontra koronawirus

Badania wykazały także, że podatność na wirusa jest ściśle związana z ekspresją enzymu ACE2, która u osób z cukrzycą jest podwyższana za pomocą leków, by poprawić ich stan zdrowia. To z kolei rodzi konflikt terapeutyczny, ponieważ terapia, która w normalnych warunkach ma leczyć osoby z cukrzycą, w przypadku koronawirusa naraża ich na potencjalnie śmiertelną chorobę. Choć nie mówimy o wnioskach wyciąganych z badań prowadzonych na dużą skalę, ta obserwacja powinna być uwzględniana przy wdrażaniu leczenia osób z cukrzycą w dobie epidemii SARS-CoV-2. 

Optymizmem nie napawają również badania prowadzone na pacjentach z Włoch, w których także jest mowa o cukrzycy. Zgodnie z danymi zebranymi przez Włoski Narodowy Instytut Zdrowia w marcu tego roku, cukrzyca była drugą najczęściej występująca chorobą wśród osób, które zmarły w wyniku zarażenia koronawirusem do tamtej chwili. Mowa o ponad 35 proc. wszystkich zmarłych na Covid-19.

Ostrożność i izolacja

Osoby z cukrzycą powinny więc szczególnie uważać na swoje zdrowie w czasie pandemii, korzystać z możliwości pracy zdalnej i opuszczać dom jedynie w ściśle uzasadnionych przypadkach. W razie konieczności wyjścia, powinni zachowywać standardowe środki ostrożności, a więc dystans, zasłanianie ust i nosa, używanie rękawiczek i częste, prawidłowe mycie rąk. Diabetycy powinni też zachowywać środki ostrożności przy podawaniu sobie insuliny lub pobieraniu krwi do pomiaru poziomu cukru – mowa o myciu rąk i dezynfekcji miejsca wkłucia tuż przed wykonaniem go. 

Osobom chorującym na cukrzycę zaleca się ponadto zaopatrzenie się w jak największą ilość insuliny, dodatkowe paski ketonowe i glukagon. Warto także na wszelki wypadek zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub diabetologa w kwestii postępowania w razie podejrzenia zakażenia oraz leków na przeziębienie i grypę, które warto stosować, by nie spowodować wahań poziomu cukru. 

Warto wiedzieć, że kwas acetylosalicylowy (popularnie aspiryna) i ibuprofen w dużych dawkach mogą obniżać poziom cukru we krwi, z kolei paracetamol może przekłamywać wyniki odczytu glukometru, sugerując zbyt wysoki poziom cukru. 

Przede wszystkim jednak, chorzy na cukrzycę muszą bacznie obserwować swoje zdrowie i zwracać uwagę na wszelkie sygnały mogące świadczyć o jego pogorszeniu. Mowa przede wszystkim o kaszlu, dusznościach i wysokiej gorączce, w razie których należy jak najszybciej, za pośrednictwem telefonu, skontaktować się z lekarzem lub sanepidem, by jak najszybciej zidentyfikować zakażenie i podjąć szybkie leczenie. 

 1. Diabetes during the COVID-19 pandemic, „webmd.com” [online], https://www.webmd.com/lung/diabetes-and-coronavirus#3, [dostęp:] 21.04.2020 r.
 2. A. Medaris Miller, H. Secon, C. López, 10 common health conditions that may increase risk of death from the coronavirus, including diabetes and heart disease, "businessinsider.com" [online], https://www.businessinsider.com/hypertension-diabetes-conditions-that-make-coronavirus-more-deadly-2020-3?IR=T#chronic-liver-disease-was-the-10th-most-common-underlying-condition-among-covid-19-patients-who-died-10, [dostęp:] 21.04 2020 r.
 3. Clinical course and outcomes of critically ill patients with SARS-CoV-2 pneumonia in Wuhan, China: a single-centered, retrospective, observational study, “Lancet Respir Med.” 2020, https://doi.org/10.1016/S2213-2600(20)30079-5, [dostęp:] 21.04 2020 r.
 4. L. Fang, G. Karakiulakis, M. Roth, Are patients with hypertension and diabetes mellitus at increased risk for COVID-19 infection?, “The Lancet: Respiratory Medicine”, 0DOI:https://doi.org/10.1016/S2213-2600(20)30116-8, [dostęp:] 21.04 2020 r.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

 • Choroby nerek – przyczyny, (nie)typowe objawy, leczenie

  Choroby nerek to jedne z bardziej niejednoznacznych chorób. Dając niespecyficzne objawy, utrudniają przypisanie im właśnie do dysfunkcji nerek. Bo dlaczego ból w okolicy lędźwiowej w połączeniu z osłabieniem należy łączyć z dysfunkcją nerek? Jakie są przyczyny i objawy chorych nerek, które badania należy wykonać, aby sprawdzić, czy nerki dobrze funkcjonują i dlaczego można normalnie funkcjonować, mając tylko jedną nerkę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij