Koronawirus a cukrzyca – dlaczego wirus SARS-CoV-2 jest szczególnie groźny dla diabetyków?
Katarzyna Szulik

Koronawirus a cukrzyca – dlaczego wirus SARS-CoV-2 jest szczególnie groźny dla diabetyków?

Osoby z cukrzycą w teorii nie są bardziej narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, ale ze względu na swój stan zdrowia są bardziej podatne na wystąpienie szkodliwych komplikacji. Także ryzyko śmierci z tytułu Covid-19 jest większe, dotyczący to zwłaszcza osób, które nie kontrolują choroby w sposób należyty. Zdaniem epidemiologów diabetycy są narażeni na poważne powikłania koronawirusa dwa razy bardziej, niż osoby nieposiadająca takich schorzeń.

Groźne powikłania

Pierwsze badania nad związkiem koronawirusa z cukrzycą pokazały, że diabetycy stanowili około jedną czwartą osób wymagających hospitalizacji z powodu zarażenia koronawirusem, częściej miewali poważne komplikacje związane z zakażeniem i umierali w wyniku choroby. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że wysoki, niekontrolowany poziom cukru we krwi osłabia system immunologiczny, przez co organizm nie jest w stanie podjąć skutecznej walki z wirusem. 

Wśród poważnych powikłań Covid-19 znajduje się kwasica ketonowa. Powstaje ona w wyniku znaczących niedoborów lub braku insuliny, co uniemożliwia organizmowi przekształcanie cukru w energię. W zastępstwie sięga więc do zasobów tłuszczu, w wyniku czego następuje nadprodukcja ciał ketonowych. Kwasica ketonowa może prowadzić do skrajnego odwodnienia organizmu, które natomiast  może zwiększać ryzyko śmierci, między innymi w wyniku sepsy. 

Specyfika cukrzycy kontra koronawirus

Badania wykazały także, że podatność na wirusa jest ściśle związana z ekspresją enzymu ACE2, która u osób z cukrzycą jest podwyższana za pomocą leków, by poprawić ich stan zdrowia. To z kolei rodzi konflikt terapeutyczny, ponieważ terapia, która w normalnych warunkach ma leczyć osoby z cukrzycą, w przypadku koronawirusa naraża ich na potencjalnie śmiertelną chorobę. Choć nie mówimy o wnioskach wyciąganych z badań prowadzonych na dużą skalę, ta obserwacja powinna być uwzględniana przy wdrażaniu leczenia osób z cukrzycą w dobie epidemii SARS-CoV-2. 

Optymizmem nie napawają również badania prowadzone na pacjentach z Włoch, w których także jest mowa o cukrzycy. Zgodnie z danymi zebranymi przez Włoski Narodowy Instytut Zdrowia w marcu tego roku, cukrzyca była drugą najczęściej występująca chorobą wśród osób, które zmarły w wyniku zarażenia koronawirusem do tamtej chwili. Mowa o ponad 35 proc. wszystkich zmarłych na Covid-19.

Ostrożność i izolacja

Osoby z cukrzycą powinny więc szczególnie uważać na swoje zdrowie w czasie pandemii, korzystać z możliwości pracy zdalnej i opuszczać dom jedynie w ściśle uzasadnionych przypadkach. W razie konieczności wyjścia, powinni zachowywać standardowe środki ostrożności, a więc dystans, zasłanianie ust i nosa, używanie rękawiczek i częste, prawidłowe mycie rąk. Diabetycy powinni też zachowywać środki ostrożności przy podawaniu sobie insuliny lub pobieraniu krwi do pomiaru poziomu cukru – mowa o myciu rąk i dezynfekcji miejsca wkłucia tuż przed wykonaniem go. 

Osobom chorującym na cukrzycę zaleca się ponadto zaopatrzenie się w jak największą ilość insuliny, dodatkowe paski ketonowe i glukagon. Warto także na wszelki wypadek zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub diabetologa w kwestii postępowania w razie podejrzenia zakażenia oraz leków na przeziębienie i grypę, które warto stosować, by nie spowodować wahań poziomu cukru. 

Warto wiedzieć, że kwas acetylosalicylowy (popularnie aspiryna) i ibuprofen w dużych dawkach mogą obniżać poziom cukru we krwi, z kolei paracetamol może przekłamywać wyniki odczytu glukometru, sugerując zbyt wysoki poziom cukru. 

Przede wszystkim jednak, chorzy na cukrzycę muszą bacznie obserwować swoje zdrowie i zwracać uwagę na wszelkie sygnały mogące świadczyć o jego pogorszeniu. Mowa przede wszystkim o kaszlu, dusznościach i wysokiej gorączce, w razie których należy jak najszybciej, za pośrednictwem telefonu, skontaktować się z lekarzem lub sanepidem, by jak najszybciej zidentyfikować zakażenie i podjąć szybkie leczenie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij