Koronawirus a cukrzyca – dlaczego wirus SARS-CoV-2 jest szczególnie groźny dla diabetyków?
Katarzyna Szulik

Koronawirus a cukrzyca – dlaczego wirus SARS-CoV-2 jest szczególnie groźny dla diabetyków?

Osoby z cukrzycą w teorii nie są bardziej narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, ale ze względu na swój stan zdrowia są bardziej podatne na wystąpienie szkodliwych komplikacji. Także ryzyko śmierci z tytułu Covid-19 jest większe, dotyczący to zwłaszcza osób, które nie kontrolują choroby w sposób należyty. Zdaniem epidemiologów diabetycy są narażeni na poważne powikłania koronawirusa dwa razy bardziej, niż osoby nieposiadająca takich schorzeń.

Groźne powikłania

Pierwsze badania nad związkiem koronawirusa z cukrzycą pokazały, że diabetycy stanowili około jedną czwartą osób wymagających hospitalizacji z powodu zarażenia koronawirusem, częściej miewali poważne komplikacje związane z zakażeniem i umierali w wyniku choroby. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że wysoki, niekontrolowany poziom cukru we krwi osłabia system immunologiczny, przez co organizm nie jest w stanie podjąć skutecznej walki z wirusem. 

Wśród poważnych powikłań Covid-19 znajduje się kwasica ketonowa. Powstaje ona w wyniku znaczących niedoborów lub braku insuliny, co uniemożliwia organizmowi przekształcanie cukru w energię. W zastępstwie sięga więc do zasobów tłuszczu, w wyniku czego następuje nadprodukcja ciał ketonowych. Kwasica ketonowa może prowadzić do skrajnego odwodnienia organizmu, które natomiast  może zwiększać ryzyko śmierci, między innymi w wyniku sepsy. 

Specyfika cukrzycy kontra koronawirus

Badania wykazały także, że podatność na wirusa jest ściśle związana z ekspresją enzymu ACE2, która u osób z cukrzycą jest podwyższana za pomocą leków, by poprawić ich stan zdrowia. To z kolei rodzi konflikt terapeutyczny, ponieważ terapia, która w normalnych warunkach ma leczyć osoby z cukrzycą, w przypadku koronawirusa naraża ich na potencjalnie śmiertelną chorobę. Choć nie mówimy o wnioskach wyciąganych z badań prowadzonych na dużą skalę, ta obserwacja powinna być uwzględniana przy wdrażaniu leczenia osób z cukrzycą w dobie epidemii SARS-CoV-2. 

Optymizmem nie napawają również badania prowadzone na pacjentach z Włoch, w których także jest mowa o cukrzycy. Zgodnie z danymi zebranymi przez Włoski Narodowy Instytut Zdrowia w marcu tego roku, cukrzyca była drugą najczęściej występująca chorobą wśród osób, które zmarły w wyniku zarażenia koronawirusem do tamtej chwili. Mowa o ponad 35 proc. wszystkich zmarłych na Covid-19.

Ostrożność i izolacja

Osoby z cukrzycą powinny więc szczególnie uważać na swoje zdrowie w czasie pandemii, korzystać z możliwości pracy zdalnej i opuszczać dom jedynie w ściśle uzasadnionych przypadkach. W razie konieczności wyjścia, powinni zachowywać standardowe środki ostrożności, a więc dystans, zasłanianie ust i nosa, używanie rękawiczek i częste, prawidłowe mycie rąk. Diabetycy powinni też zachowywać środki ostrożności przy podawaniu sobie insuliny lub pobieraniu krwi do pomiaru poziomu cukru – mowa o myciu rąk i dezynfekcji miejsca wkłucia tuż przed wykonaniem go. 

Osobom chorującym na cukrzycę zaleca się ponadto zaopatrzenie się w jak największą ilość insuliny, dodatkowe paski ketonowe i glukagon. Warto także na wszelki wypadek zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub diabetologa w kwestii postępowania w razie podejrzenia zakażenia oraz leków na przeziębienie i grypę, które warto stosować, by nie spowodować wahań poziomu cukru. 

Warto wiedzieć, że kwas acetylosalicylowy (popularnie aspiryna) i ibuprofen w dużych dawkach mogą obniżać poziom cukru we krwi, z kolei paracetamol może przekłamywać wyniki odczytu glukometru, sugerując zbyt wysoki poziom cukru. 

Przede wszystkim jednak, chorzy na cukrzycę muszą bacznie obserwować swoje zdrowie i zwracać uwagę na wszelkie sygnały mogące świadczyć o jego pogorszeniu. Mowa przede wszystkim o kaszlu, dusznościach i wysokiej gorączce, w razie których należy jak najszybciej, za pośrednictwem telefonu, skontaktować się z lekarzem lub sanepidem, by jak najszybciej zidentyfikować zakażenie i podjąć szybkie leczenie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij