Koronawirus a cukrzyca – dlaczego wirus SARS-CoV-2 jest szczególnie groźny dla diabetyków?
Katarzyna Szulik

Koronawirus a cukrzyca – dlaczego wirus SARS-CoV-2 jest szczególnie groźny dla diabetyków?

Osoby z cukrzycą w teorii nie są bardziej narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, ale ze względu na swój stan zdrowia są bardziej podatne na wystąpienie szkodliwych komplikacji. Także ryzyko śmierci z tytułu Covid-19 jest większe, dotyczący to zwłaszcza osób, które nie kontrolują choroby w sposób należyty. Zdaniem epidemiologów diabetycy są narażeni na poważne powikłania koronawirusa dwa razy bardziej, niż osoby nieposiadająca takich schorzeń.

Groźne powikłania

Pierwsze badania nad związkiem koronawirusa z cukrzycą pokazały, że diabetycy stanowili około jedną czwartą osób wymagających hospitalizacji z powodu zarażenia koronawirusem, częściej miewali poważne komplikacje związane z zakażeniem i umierali w wyniku choroby. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że wysoki, niekontrolowany poziom cukru we krwi osłabia system immunologiczny, przez co organizm nie jest w stanie podjąć skutecznej walki z wirusem. 

Wśród poważnych powikłań Covid-19 znajduje się kwasica ketonowa. Powstaje ona w wyniku znaczących niedoborów lub braku insuliny, co uniemożliwia organizmowi przekształcanie cukru w energię. W zastępstwie sięga więc do zasobów tłuszczu, w wyniku czego następuje nadprodukcja ciał ketonowych. Kwasica ketonowa może prowadzić do skrajnego odwodnienia organizmu, które natomiast  może zwiększać ryzyko śmierci, między innymi w wyniku sepsy. 

Specyfika cukrzycy kontra koronawirus

Badania wykazały także, że podatność na wirusa jest ściśle związana z ekspresją enzymu ACE2, która u osób z cukrzycą jest podwyższana za pomocą leków, by poprawić ich stan zdrowia. To z kolei rodzi konflikt terapeutyczny, ponieważ terapia, która w normalnych warunkach ma leczyć osoby z cukrzycą, w przypadku koronawirusa naraża ich na potencjalnie śmiertelną chorobę. Choć nie mówimy o wnioskach wyciąganych z badań prowadzonych na dużą skalę, ta obserwacja powinna być uwzględniana przy wdrażaniu leczenia osób z cukrzycą w dobie epidemii SARS-CoV-2. 

Optymizmem nie napawają również badania prowadzone na pacjentach z Włoch, w których także jest mowa o cukrzycy. Zgodnie z danymi zebranymi przez Włoski Narodowy Instytut Zdrowia w marcu tego roku, cukrzyca była drugą najczęściej występująca chorobą wśród osób, które zmarły w wyniku zarażenia koronawirusem do tamtej chwili. Mowa o ponad 35 proc. wszystkich zmarłych na Covid-19.

Ostrożność i izolacja

Osoby z cukrzycą powinny więc szczególnie uważać na swoje zdrowie w czasie pandemii, korzystać z możliwości pracy zdalnej i opuszczać dom jedynie w ściśle uzasadnionych przypadkach. W razie konieczności wyjścia, powinni zachowywać standardowe środki ostrożności, a więc dystans, zasłanianie ust i nosa, używanie rękawiczek i częste, prawidłowe mycie rąk. Diabetycy powinni też zachowywać środki ostrożności przy podawaniu sobie insuliny lub pobieraniu krwi do pomiaru poziomu cukru – mowa o myciu rąk i dezynfekcji miejsca wkłucia tuż przed wykonaniem go. 

Osobom chorującym na cukrzycę zaleca się ponadto zaopatrzenie się w jak największą ilość insuliny, dodatkowe paski ketonowe i glukagon. Warto także na wszelki wypadek zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub diabetologa w kwestii postępowania w razie podejrzenia zakażenia oraz leków na przeziębienie i grypę, które warto stosować, by nie spowodować wahań poziomu cukru. 

Warto wiedzieć, że kwas acetylosalicylowy (popularnie aspiryna) i ibuprofen w dużych dawkach mogą obniżać poziom cukru we krwi, z kolei paracetamol może przekłamywać wyniki odczytu glukometru, sugerując zbyt wysoki poziom cukru. 

Przede wszystkim jednak, chorzy na cukrzycę muszą bacznie obserwować swoje zdrowie i zwracać uwagę na wszelkie sygnały mogące świadczyć o jego pogorszeniu. Mowa przede wszystkim o kaszlu, dusznościach i wysokiej gorączce, w razie których należy jak najszybciej, za pośrednictwem telefonu, skontaktować się z lekarzem lub sanepidem, by jak najszybciej zidentyfikować zakażenie i podjąć szybkie leczenie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Zespół Pica – czym jest zespół łaknienia spaczonego? Jak go leczyć?

  O zespole łaknienia spaczonego mówi się wtedy, gdy osoba spożywa produkty, których nie można zaliczyć do żywności. Zaburzenie to może prowadzić do szeregu powikłań zagrażających życiu. Dlaczego chory odczuwa pragnienie do zjedzenia ziemi, lodu czy szkła? W jaki sposób leczy się zespół Pica? 

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Pilates okiem fizjoterapeuty – wskazania i efekty treningów metodą Pilatesa

  Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.

 • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

  Egzema, inaczej wyprysk lub atopowe wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepeszych dermokosmetyków, będąc pod opieką najlepszego dermatologa lub arelgologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lumbago są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij