In vitro – etapy, przebieg i dofinansowanie
Anna Posmykiewicz

In vitro – etapy, przebieg i dofinansowanie

Zapłodnienie in vitro to metoda wspomagania rozrodu, która polega na tym, że w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety dochodzi do połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Procedura pozaustrojowego zapłodnienia in vitro jest czasami jedyną możliwością na posiadanie przez parę upragnionego dziecka, dzięki której są oni w stanie spełnić swoje marzenia o pełnej, szczęśliwej rodzinie.

Jakie są wskazania do zapłodnienia metodą in vitro? 

Zapłodnieniu in vitro może poddać się para, u której zawiodły inne metody wspomaganego rozrodu, co oznacza, że metoda in vitro jest w pewnym sensie ostatecznością na posiadanie upragnionego dziecka. Wskazaniem do zapłodnienia in vitro jest też sytuacja, w której w żaden sposób nie można określić przyczyny niepłodności u partnerów (mówi się wtedy o niepłodności idiopatycznej), pomimo bardzo szczegółowej i dokładnej diagnostyki.

Ponadto metodzie in vitro może też poddać się pacjentka, u której została rozpoznana endometrioza lub też niedrożność jajowodów. Metoda in vitro stosowana jest również wtedy, kiedy nie ma możliwości wywołania u kobiety owulacji oraz wówczas, gdy stwierdza się u mężczyzny znacząco obniżone parametry nasienia bez względu na przyczynę, która to wywołuje. 

Na czym polega metoda in vitro? 

Zapłodnienie metodą in vitro polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety. Aby dotrzeć do końca metody in vitro, czyli do zapłodnienia pozaustrojowego, trzeba przejść przez kilka ważnych etapów, na podstawie których zapadnie lekarska decyzja czy para rzeczywiście kwalifikuje się do zapłodnienia in vitro.

Pierwszym etapem jest zatem wspólna wizyta obydwojga partnerów w klinice zajmującej się zapłodnieniem in vitro. W czasie tej wizyty lekarz zbierze od obojga partnerów bardzo dokładny i szczegółowy wywiad dotyczący dotychczasowego postępowania i leczenia u nich niepłodności, na pewno też lekarz będzie chciał się zapoznać z dotychczasową dokumentacją medyczną, dlatego koniecznie należy mieć ją ze sobą. W dalszej kolejności lekarz będzie musiał zbadać kobietę ginekologicznie, na pewno również wykona USG narządów rodnych, aby ocenić ich stan oraz zleci badania laboratoryjne. Dla kobiety zwykle jest to badanie poziomu hormonów płciowych, zarówno męskich jak i żeńskich oraz poziom TSH i cytologia.

Mężczyzna natomiast zostanie poproszony o to, aby udać się do urologa i wykonać badanie nasienia, chyba że było ono wykonywane już wcześniej i było to stosunkowo niedawno. Po takiej wstępnej wizycie i po zapoznaniu się z wcześniejszą historią choroby oraz aktualnymi wynikami lekarz kwalifikuje parę starającą się o dziecko do następnego etapu, którym jest stymulacja hormonalna owulacji. Jaki jest jej cel? Stymulacja owulacji ma na celu uzyskanie większej niż w naturalnym cyklu miesięcznym liczby dojrzałych komórek jajowych po to, aby zdecydowanie zwiększyć szanse na uzyskanie po zapłodnieniu prawidłowego zarodka i ciąży. Ten etap trwa do momentu, kiedy pęcherzyki w jajnikach osiągną odpowiednie rozmiary, wtedy lekarz zdecyduje czy jest to już pora, aby przejść do kolego etapu in vitro, czyli pobrania komórek jajowych. Takiej oceny ginekolog dokonuje na podstawie obrazu USG oraz wyników badań hormonalnych.

Polecane dla Ciebie

In vitro – jak przebiega zabieg?

Kiedy zapadnie decyzja, że nadszedł właściwy czas na pobranie komórki jajowej, kobieta musi zgłosić się do kliniki. Zabieg taki wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a pacjentka musi zgłosić się do niego na czczo. Sam zabieg trwa krótko, bo około 15 minut i w jego czasie pobierany jest płyn pęcherzykowy razem z komórkami jajowymi. Po zabiegu kobieta musi zostać przez klika godzin w klinice na obserwacji.

W czasie, kiedy pacjentka będzie miała pobierane komórki jajowe, jej partner będzie musiał oddać w klinice swoje nasienie. Po pobraniu od partnerów komórek jajowych i nasienia można przejść do kolejnego etapu procedury in vitro, czyli zapłodnienia pozaustrojowego. Po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem pacjentka będzie mogła zostać poddana transferowi, który odbywa się zazwyczaj pomiędzy drugim a piątym dniem od pobrania komórek jajowych. Transfer zapłodnionej komórki jajowej odbywa się do dróg rodnych pacjentki pod kontrolą badania USG, trwa on zazwyczaj około 15 minut. 

Kolejny etap całej procedury in vitro to badanie poziomu beta HCG, aby ocenić czy rzeczywiście zarodek rozwija się i doszło do ciąży. Poziom tego hormonu oznacza się zazwyczaj około 11 dni po transferze. Jeśli wynik będzie pozytywny, będzie to oznaczało ciąże i wtedy pacjentka będzie musiała zgłaszać się na regularne wizyty jak w czasie zwykłej ciąży. Jeśli natomiast wynik badania beta HCG będzie negatywny, to będzie znak, że niestety nie doszło do implantacji zarodka. Wtedy też lekarz może zaproponować kolejny transfer z zamrożonych wcześniej zarodków. 

Ile kosztuje zapłodnienie in vitro? Czy istnieje dofinansowanie do tej procedury?

Koszt zapłodnienia in vitro waha się, w zależności od pakietu, jaki oferuje dana klinika leczenia niepłodności, od kilku nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Istnieje jednak możliwość ewentualnego dofinansowania procedury in vitro, jeśli para starająca się o dziecko spełnia określone warunki i przystąpi do specjalnego programu refundującego procedurę in vitro. Decyzja o tym czy para może zakwalifikować się do programu, zostaje zawsze podjęta przez lekarza prowadzącego w czasie pierwszych wizyty w klinice leczenia niepłodności.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

 • Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

  Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten należy do chorób przenoszonych drogą płciową – STI – sexually transmitted infections), prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia. 

 • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

  Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij