Skóra w trakcie terapii onkologicznej – częste problemy

Jeśli walczysz z nowotworem, to zapewne wiesz, że chemioterapeutyki i leki stosowane w celowanej terapii przeciwnowotworowej powodują często niepożądane objawy uboczne w obrębie skóry. Zmiany skórne mogą powodować duży dyskomfort, a w skrajnych przypadkach ograniczenie, lub nawet zaprzestanie terapii głównej. Jak zatem możesz pomóc sobie, by nie musieć ograniczać lub rezygnować z terapii podstawowej?

Częste zmiany skórne u chorych na raka w wyniku terapii celowanych to zmiany trądzikopodobne. Nazwa jest związana z miejscem wykwitów ropnych (na twarzy, w okolicy zausznej, na szyi i w górnej części klatki piersiowej)  głównie w okolicach, gdzie występują liczne gruczoły łojowe. Czasem pojawiają się także w dolnej części tułowia.

Wykwity skórne występują zwykle po 8 -10 dniach po zastosowaniu leków i znikają po około 12 tygodniach. Ogromnie ważna jest profilaktyka takich zmian skórnych już na początku terapii i w jej trakcie.

Kolejnym powikłaniem terapii celowanej i chemioterapii są zmiany w obrębie dłoni i stóp  tzw. syndrom ręka-stopa (HFS). We wczesnym okresie zdarzają się zaburzenia czucia, trudność z utrzymaniem przedmiotów oraz niemożność chodzenia. Skóra na stopach i dłoniach jest obrzęknięta i zarumieniona, zaczyna się złuszczać. Niekiedy tworzą się pęcherze i rany, z białym, charakterystycznym nalotem.

Inne objawy związane z wystąpieniem zespołu ręka-stopa:

• drętwienie, mrowienie w obrębie rąk i nóg;

• uczucie palenia skóry;

• nadwrażliwość na wszelkie, nawet najdelikatniejsze dotknięcie;

• zaczerwienienie i/lub obrzęk skóry;

rogowacenie skóry w miejscach ucisku;

• zgrubienie skóry widoczne w postaci białych obszarów w miejscach narażonych na ucisk;

• zmiany pęcherzykowe;

• sucha i pękająca lub łuszcząca się skóra.

Jak sobie pomóc?

Rozwiązaniem problemu zmian trądzikopodobnych jest zastosowanie preparatu reconval® K1 - wyrobu medycznego, którego skuteczność została potwierdzona badaniami. Zastosowanie produktu reconval® K1 już od pierwszego dnia terapii celowanej może przyczynić się do znacznego zmniejszenia występowania niepożądanych zmian na skórze. Przy stosowaniu miejscowym witaminy K1 następuje hamowanie działania enzymu, który wywołuje zmiany skórne, a tym samym zapobieganie dermatologicznym efektom ubocznym, takim jak trądzik.

W przypadku  syndromu ręka-stopa ogromnie ważne jest zachowanie higieny, profilaktyki i leczenia. Warto pamiętać o zastosowaniu, w odpowiednim momencie, preparatu  reconval® B6.  Chociaż pierwsze widoczne objawy syndromu ręka-stopa pojawiają się po 7 – 10 dniach leczenia, zalecane jest stosowanie reconval® B6, na skórę, już od pierwszego dnia terapii. Takie działanie spowoduje, iż niepożądane skutki uboczne, w postaci syndromu ręka-stopa, będą znacznie słabsze i mniej dolegliwe, co korzystnie wpłynie na dalszy przebieg leczenia.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym o możliwych skutkach ubocznych terapii onkologicznych oraz o dostępnych sposobach im zapobiegania.

Artykuł sponsorowany


Podziel się: