Życie po radioterapii
Michał Posmykiewicz

Życie po radioterapii

Radioterapia to jedna z metod walki z chorobą nowotworową. Niestety, w czasie terapii, pacjenci nie zawsze czują się dobrze. Bardzo często w przebiegu radioterapii chorzy są osłabieni, nie mają ochoty prowadzić codziennej aktywności. Skarżą się na brak łaknienia. Ponadto, bardzo częstym powikłaniem, są zmiany skórne. Może dojść do powstania zaczerwienia skóry, oparzenia, czasami nawet do powstania płytkich owrzodzeń. Na błonach śluzowych jamy ustnej tworzą się nadżerki, podobnie mogą powstawać one np. w gardle, przełyku czy nosie, błony śluzowe mogą też ulegać wysychaniu. Ponadto, może pojawić się niedokrwistość, a jako późne powikłanie radioterapii zdarzają się zaburzenia ze strony układu oddechowego, przewodu pokarmowego i układu krążenia. Zdarzają się zaburzenia ze strony tarczycy i układu nerwowego.

Czy to oznacza zatem, że pacjent nie może normalnie funkcjonować i powinien biernie poddawać się efektom ubocznym kuracji? Oczywiście, że nie. Należy dzielnie stawiać czoło wszystkim dolegliwościom, bowiem kiedy się je pokona, życie wróci do zupełnej normy!

O czym zatem należy pamiętać?

Należy prowadzić normalne życie, spotykać się z przyjaciółmi, chodzić  na zakupy i do kina, pamiętając tylko o tym, aby się nie przemęczać. Trzeba pamiętać też o unikaniu kontaktów z chorymi ludźmi, bowiem po kuracji organizm jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. Kiedy po radioterapii na skórze powstają jakiekolwiek zmiany, należy ograniczyć mycie tych okolic ciała do czasu ustąpienia reakcji popromiennej. Ponadto, zmienioną skórę należy chronić przed słońcem, jak również nosić luźne, przewiewne, bawełniane ubrania. Jeśli doszłoby do łuszczenia się skóry, można stosować dostępne w aptece kremy i emulsje natłuszczające. W przypadku uczucia suchości jamy ustnej, można przepłukiwać ją roztworem soli fizjologicznej, można też, za zgodą lekarza prowadzącego, celem nawilżenia śluzówek wyciskać do jamy ustnej zawartość kapsułek z witaminą A. Ważne jest także regularne wykonywanie badań laboratoryjnych (morfologia krwi) oraz wizyty u stomatologa.  Nie należy także pić alkoholu i palić papierosów.

Odpowiednia dieta 

Trzeba pamiętać również o właściwej diecie. Aby nie podrażniać ewentualnych zmian w jamie ustnej, należy unikać potraw ostrych, kwaśnych i gorących. Podstawowym napojem powinna być woda mineralna, kawę i herbatę natomiast powinno się pić w niewielkich ilościach. Dieta powinna być lekkostrawna. Należy spożywać gotowane jarzyny, jak również owoce (przede wszystkim jabłka i banany). Wskazane są również kasze, ryż i kleiki ryżowe. Zalecane są także produkty bezglutenowe, zupy oraz jajka. Potrawy mięsne najlepiej, aby były gotowane. Właściwą dietę powinno się zachować w czasie radioterapii, jak również trzy miesiące po jej zakończeniu. W ciągu roku po zakończeniu leczenia należy w dalszym ciągu unikać potraw ostrych, ciężkostrawnych, wzdymających. 

Stosując się do tych w sumie prostych zaleceń każdy pacjent zdecydowanie łatwiej zniesie czasami naprawdę trudne działania niepożądane radioterapii. Łatwiej będzie mu wrócić do normalnego życia, jakie prowadził przed chorobą. Oczywiście, musi mu w tym pomóc rodzina i przyjaciele - w takiej sytuacji bowiem pomoc najbliższych jest niezastąpiona. 

Powiązane produkty

Warto wiedzieć!

  • radioterapia to jedna z metod walki z chorobą nowotworową;
  • efekty uboczne radioterapii to m.in.: osłabienie, apatia, brak ładnienia, zmiany skórne, oparzenia, owrzodzenia, wysuszanie błon śluzowych, zaburzenia układu oddechowego, pokarmowego i układu krążenia;
  • kiedy pacjent pokona wyżej wymienione problemy życie wraca do całkowitej normy!
  • należy prowadzić normalne życie, spotykać się z przyjaciółmi;
  • nie można się przemęczać, warto unikać kontaktu z osobami chorymi, ponieważ podatność na infekcje wzrasta, należy chronić zmienioną skórę przed słońcem, nosić luźne przewiewne ubrania;
  • należy regularnie robić badania laboratoryjne oraz odwiedzać stomatologa;
  • nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów;
  • warto zadbać o lekkostrawną dietę, pić dużo wody, spożywać dużo jarzyn i owoców, zalecane są produkty bezglutenowe;
  • właściwą dietę powinno się zachować w czasie radioterapii, jak również trzy miesiące po jej zakończeniu;
  • niezastąpione jest wsparcie rodziny i przyjaciół;

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.