Życie po radioterapii
Czy to oznacza zatem, że pacjent nie może normalnie funkcjonować i powinien biernie poddawać się efektom ubocznym kuracji? Oczywiście, że nie. Należy dzielnie stawiać czoło wszystkim dolegliwościom, bowiem kiedy się je pokona, życie wróci do zupełnej normy!
O czym zatem należy pamiętać?
Należy prowadzić normalne życie, spotykać się z przyjaciółmi, chodzić na zakupy i do kina, pamiętając tylko o tym, aby się nie przemęczać. Trzeba pamiętać też o unikaniu kontaktów z chorymi ludźmi, bowiem po kuracji organizm jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. Kiedy po radioterapii na skórze powstają jakiekolwiek zmiany, należy ograniczyć mycie tych okolic ciała do czasu ustąpienia reakcji popromiennej. Ponadto, zmienioną skórę należy chronić przed słońcem, jak również nosić luźne, przewiewne, bawełniane ubrania. Jeśli doszłoby do łuszczenia się skóry, można stosować dostępne w aptece kremy i emulsje natłuszczające. W przypadku uczucia suchości jamy ustnej, można przepłukiwać ją roztworem soli fizjologicznej, można też, za zgodą lekarza prowadzącego, celem nawilżenia śluzówek wyciskać do jamy ustnej zawartość kapsułek z witaminą A. Ważne jest także regularne wykonywanie badań laboratoryjnych (morfologia krwi) oraz wizyty u stomatologa. Nie należy także pić alkoholu i palić papierosów.
Odpowiednia dieta
Trzeba pamiętać również o właściwej diecie. Aby nie podrażniać ewentualnych zmian w jamie ustnej, należy unikać potraw ostrych, kwaśnych i gorących. Podstawowym napojem powinna być woda mineralna, kawę i herbatę natomiast powinno się pić w niewielkich ilościach. Dieta powinna być lekkostrawna. Należy spożywać gotowane jarzyny, jak również owoce (przede wszystkim jabłka i banany). Wskazane są również kasze, ryż i kleiki ryżowe. Zalecane są także produkty bezglutenowe, zupy oraz jajka. Potrawy mięsne najlepiej, aby były gotowane. Właściwą dietę powinno się zachować w czasie radioterapii, jak również trzy miesiące po jej zakończeniu. W ciągu roku po zakończeniu leczenia należy w dalszym ciągu unikać potraw ostrych, ciężkostrawnych, wzdymających.
Stosując się do tych w sumie prostych zaleceń każdy pacjent zdecydowanie łatwiej zniesie czasami naprawdę trudne działania niepożądane radioterapii. Łatwiej będzie mu wrócić do normalnego życia, jakie prowadził przed chorobą. Oczywiście, musi mu w tym pomóc rodzina i przyjaciele - w takiej sytuacji bowiem pomoc najbliższych jest niezastąpiona.
Warto wiedzieć!
- radioterapia to jedna z metod walki z chorobą nowotworową;
- efekty uboczne radioterapii to m.in.: osłabienie, apatia, brak ładnienia, zmiany skórne, oparzenia, owrzodzenia, wysuszanie błon śluzowych, zaburzenia układu oddechowego, pokarmowego i układu krążenia;
- kiedy pacjent pokona wyżej wymienione problemy życie wraca do całkowitej normy!
- należy prowadzić normalne życie, spotykać się z przyjaciółmi;
- nie można się przemęczać, warto unikać kontaktu z osobami chorymi, ponieważ podatność na infekcje wzrasta, należy chronić zmienioną skórę przed słońcem, nosić luźne przewiewne ubrania;
- należy regularnie robić badania laboratoryjne oraz odwiedzać stomatologa;
- nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów;
- warto zadbać o lekkostrawną dietę, pić dużo wody, spożywać dużo jarzyn i owoców, zalecane są produkty bezglutenowe;
- właściwą dietę powinno się zachować w czasie radioterapii, jak również trzy miesiące po jej zakończeniu;
- niezastąpione jest wsparcie rodziny i przyjaciół;