×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy soda oczyszczona to skuteczny sposób na zgagę?

Refluks żołądkowy popularnie nazywany zgagą, jest przykrym doświadczeniem. Najczęściej objawia się uczuciem pieczenia w przełyku i żołądku. Przyczyną podrażnienia tkanki żołądka może być zwyczajne przejedzenie, zbyt szybkie rozpoczęcie aktywności fizycznej po posiłku albo zbyt wczesne udanie się na poobiednią drzemkę. Na złagodzenia dolegliwości często poleca się sodę oczyszczoną – czy słusznie?

Jednorazowo zgagę wywołać mogą nawet kwasy zawarte w niektórych owocach czy warzywach. Ze zgagą zmagają się głównie osoby otyłe, palacze tytoniu i kobiety w ciąży. Głównie dlatego, że nadmiar tłuszczu w okolicach brzucha, powoduje ucisk żołądka i tym samym nieprzyjemne w przebiegu podchodzenie kwasów żołądkowych do przełyku.

Popularnym i polecanym przez babcie domowym sposobem na pozbycie się zgagi jest rozpuszczenie łyżeczki sody oczyszczonej w połowie szklanki wody i dodanie dla smaku trochę soku z cytryny. Niestety, takie rozwiązanie stosowane na dłuższą metę, może być szkodliwe, ponadto nie leczy zgagi a jedynie chwilowo ją „usypia”.

Tej mieszanki pod żadnym pozorem nie mogą stosować kobiety w ciąży, ponieważ soda powoduje retencję wody w organizmie. Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, dlatego neutralizuje kwasy, także te w żołądku, które wywołują zgagę. Stosowana w nadmiarze jest w stanie zatrzymać trawienie, dlatego można stosować ją jednorazowo, przed podjęciem leczenia czy zmianą nawyków żywieniowych.

To właśnie zmiana złych przyzwyczajeń najskuteczniej pozwoli uporać się ze zgagą. Jedzmy wolniej, mniejsze porcje, lecz częściej. Najlepiej 5 posiłków dziennie. Pozbycie się kilku nadprogramowych kilogramów, także dobrze zrobi wszystkim, którzy zmagają się z refluksem żołądkowym.


Podziel się: