Naturalne sposoby na zgagę
Agnieszka Szałańska

Naturalne sposoby na zgagę

W przypadku zgagi zamiast przyjmowania kolejnych leków i tabletek można wypróbować tradycyjne metody, czyli skorzystać z ziół. Warto sprawdzić czy będą pomocne.

Naturalne sposoby na zgagę

Zgagą nazywane jest nieprzyjemne uczucie pieczenia za mostkiem. Jej objawy nasilają się głównie po posiłku i przy pochylaniu. Treść żołądkowa (pokarm oraz kwas solny) cofa się z żołądka do przełyku, podrażniając jego delikatny nabłonek i wywołując uczucie palenia, często sięgające aż do gardła. Taka przypadłość pojawia się zazwyczaj po obfitym posiłku, ale także po ciężkostrawnych, tłustych daniach, a nawet po zbyt szybko zjedzonym obiedzie. 

Przeczytaj więcej na temat przyczyn zgagi.

Powietrze, które zostaje połykane w trakcie pośpiesznego jedzenia może mieć wpływ na wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Przyczyną cofania się treści żołądkowej często jest nadwaga lub otyłość, stres, nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów (zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku). 

Jeśli zgaga nie pojawia się często i szybko mija, raczej nie ma powodu do zmartwień. Jeżeli jednak wielokrotnie odczuwalne jest palenie oraz pieczenie w okolicy mostka, ból w nadbrzuszu oraz tzw. zarzucanie (wypływanie treści żołądkowej w okolice jamy ustnej i gardła), można podejrzewać chorobę refluksową przełyku. Wymaga ona specjalistycznego leczenia, a domowe metody mogą jedynie wspomagać terapię zalecaną przez lekarza.

Sposób na zgagę — lepiej zapobiegać niż leczyć

Najlepszą metodą na uniknięcie zgagi jest zadbanie o odpowiednie nawyki żywieniowe. Należy pamiętać, aby nie jeść w pośpiechu, unikać rzeczy tłustych, ciężkostrawnych, w wysokim stopniu przetworzonych, fast foodów oraz słodzonych napojów gazowanych. U niektórych osób drażniąco na żołądek mogą działać pestkowe warzywa i owoce: zielone ogórki, pomidory, truskawki, maliny, kiwi, a także cytrusy — jeśli odczuwalne jest po nich gorsze samopoczucie, należy ich unikać. Nie można się także przejadać. Wskazane jest częstsze jedzenie mniejszych porcji.

Zgaga jest częstą dolegliwością wśród ciężarnych, pojawia się najczęściej w III trymestrze ciąży. Ponieważ metody farmakologicznego leczenia zgagi w ciąży są mocno ograniczone, warto skorzystać z naturalnych metod walki z tą przypadłością. Przed ich zastosowaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Pomocne może być również zniwelowanie niekorzystnych nawyków żywieniowych, należy zadbać przede wszystkim o regularność posiłków.

Powiązane produkty

Naturalne sposoby na zgagę — zioła

Jeśli już pojawi się nieprzyjemne uczucie pieczenia, warto postawić na naturalne rozwiązanie i sięgnięcie po sprawdzone zioła na zgagę. Przynoszą one ulgę w dolegliwościach zarówno ze strony układu pokarmowego (wspomagają trawienie, pobudzając wydzielanie soków trawiennych), jak i nerwowego (działają uspokajająco i rozluźniająco). Jakie zioła najlepiej wybrać?

Rumianek — pobudza wydzielanie soku żołądkowego, soku jelitowego oraz żółci, przyspieszając procesy trawienne. Jest dobry na zgagę również dlatego, że działa rozkurczowo i uspokajająco, a częstą przyczyną tej dolegliwości jest stres oraz napięcie.

Mięta — napar z niej działa pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych i żółci, wspomaga przemianę materii, a także ma właściwości rozkurczające oraz wiatropędne.

Kminek — owoc kminku to kolejny skuteczny surowiec roślinny na zgagę, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych: żołądkowego, jelitowego i trzustkowego. Ma także właściwości rozkurczające, a picie naparów z tego ziela polecane jest przy dolegliwościach żołądkowych.

Koper włoski — wspomaga procesy trawienne, hamuje fermentację w jelitach, przyspiesza przemianę materii. Ma delikatne działanie rozluźniające. Nie jest zalecany dla kobiet w ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl