Naturalne sposoby na zgagę
Agnieszka Szałańska

Naturalne sposoby na zgagę

W przypadku zgagi zamiast przyjmowania kolejnych leków i tabletek można wypróbować tradycyjne metody, czyli skorzystać z ziół. Warto sprawdzić czy będą pomocne.

Naturalne sposoby na zgagę

Zgagą nazywane jest nieprzyjemne uczucie pieczenia za mostkiem. Jej objawy nasilają się głównie po posiłku i przy pochylaniu. Treść żołądkowa (pokarm oraz kwas solny) cofa się z żołądka do przełyku, podrażniając jego delikatny nabłonek i wywołując uczucie palenia, często sięgające aż do gardła. Taka przypadłość pojawia się zazwyczaj po obfitym posiłku, ale także po ciężkostrawnych, tłustych daniach, a nawet po zbyt szybko zjedzonym obiedzie. 

Przeczytaj więcej na temat przyczyn zgagi.

Powietrze, które zostaje połykane w trakcie pośpiesznego jedzenia może mieć wpływ na wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Przyczyną cofania się treści żołądkowej często jest nadwaga lub otyłość, stres, nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów (zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku). 

Jeśli zgaga nie pojawia się często i szybko mija, raczej nie ma powodu do zmartwień. Jeżeli jednak wielokrotnie odczuwalne jest palenie oraz pieczenie w okolicy mostka, ból w nadbrzuszu oraz tzw. zarzucanie (wypływanie treści żołądkowej w okolice jamy ustnej i gardła), można podejrzewać chorobę refluksową przełyku. Wymaga ona specjalistycznego leczenia, a domowe metody mogą jedynie wspomagać terapię zalecaną przez lekarza.

Sposób na zgagę — lepiej zapobiegać niż leczyć

Najlepszą metodą na uniknięcie zgagi jest zadbanie o odpowiednie nawyki żywieniowe. Należy pamiętać, aby nie jeść w pośpiechu, unikać rzeczy tłustych, ciężkostrawnych, w wysokim stopniu przetworzonych, fast foodów oraz słodzonych napojów gazowanych. U niektórych osób drażniąco na żołądek mogą działać pestkowe warzywa i owoce: zielone ogórki, pomidory, truskawki, maliny, kiwi, a także cytrusy — jeśli odczuwalne jest po nich gorsze samopoczucie, należy ich unikać. Nie można się także przejadać. Wskazane jest częstsze jedzenie mniejszych porcji.

Zgaga jest częstą dolegliwością wśród ciężarnych, pojawia się najczęściej w III trymestrze ciąży. Ponieważ metody farmakologicznego leczenia zgagi w ciąży są mocno ograniczone, warto skorzystać z naturalnych metod walki z tą przypadłością. Przed ich zastosowaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Pomocne może być również zniwelowanie niekorzystnych nawyków żywieniowych, należy zadbać przede wszystkim o regularność posiłków.

Powiązane produkty

Naturalne sposoby na zgagę — zioła

Jeśli już pojawi się nieprzyjemne uczucie pieczenia, warto postawić na naturalne rozwiązanie i sięgnięcie po sprawdzone zioła na zgagę. Przynoszą one ulgę w dolegliwościach zarówno ze strony układu pokarmowego (wspomagają trawienie, pobudzając wydzielanie soków trawiennych), jak i nerwowego (działają uspokajająco i rozluźniająco). Jakie zioła najlepiej wybrać?

Rumianek — pobudza wydzielanie soku żołądkowego, soku jelitowego oraz żółci, przyspieszając procesy trawienne. Jest dobry na zgagę również dlatego, że działa rozkurczowo i uspokajająco, a częstą przyczyną tej dolegliwości jest stres oraz napięcie.

Mięta — napar z niej działa pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych i żółci, wspomaga przemianę materii, a także ma właściwości rozkurczające oraz wiatropędne.

Kminek — owoc kminku to kolejny skuteczny surowiec roślinny na zgagę, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych: żołądkowego, jelitowego i trzustkowego. Ma także właściwości rozkurczające, a picie naparów z tego ziela polecane jest przy dolegliwościach żołądkowych.

Koper włoski — wspomaga procesy trawienne, hamuje fermentację w jelitach, przyspiesza przemianę materii. Ma delikatne działanie rozluźniające. Nie jest zalecany dla kobiet w ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl