Dieta na nadkwasotę żołądka – jak złagodzić nadkwaśność dietą?
Głównym celem diety przy nadkwaśności jest neutralizacja i ograniczenie wydzielania soku żołądkowego. W ten sposób odpowiednie żywienie przy nadkwasocie żołądka łagodzi jej nieprzyjemne dolegliwości takie jak pieczenie, zgagę czy ból w klatce piersiowej. Jakie produkty mogą okazać się pomocne, a których należy unikać w nadkwaśności?
Problemy żołądkowe takie jak zgaga, nadkwaśność czy refluks żołądkowo-przełykowy dotyczą wielu osób. Większość z nich szuka pomocy sięgając po różnego rodzaju preparaty dostępne w aptece, nie widząc związku z tym co spożywają wraz ze swoją dietą. Najczęstszym problemem dotyczącym funkcjonowania żołądka jest nadprodukcja kwasu solnego, czyli tzw. nadkwaśność. Jak sobie z nią poradzić? Jakie produkty mogą pomóc w łagodzeniu jej objawów?
Dieta na nadkwasotę żołądka – założenia
Nadkwaśność żołądka, inaczej zwana również niestrawnością kwasową, to zespół objawów spowodowanych nadmiernym wytwarzaniem kwasu solnego w żołądku odpowiedzialnym za trawienie. Na ryzyko wystąpienia nadkwaśności składa się kilka czynników zewnętrznych, do których zalicza się: nieprawidłowe nawyki żywieniowe, stres, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej czy nadmierne stosowanie niektórych leków (szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Do charakterystycznych objawów nadkwaśności należy: pieczenie i ból w klatce piersiowej oraz w żołądku, utrata apetytu, wymioty i zgaga.
Celem stosowania diety w tych przypadkach jest zneutralizowanie soku żołądkowego, który drażni błonę śluzową narządu, poprzez ograniczenie produktów i potraw pobudzających wydzielanie kwasu solnego. Popularne leki na nadkwaśność i zgagę również zawierają substancje zobojętniające kwas żołądkowy.
Dieta przy nadkwasocie żołądka – co można jeść i pić?
Do złagodzenia objawów towarzyszących nadkwasocie żołądka stosuje się dietę łatwostrawną z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Jej założenia obejmują następujące rekomendacje:
- Zwiększenie udziału pełnowartościowego białka w diecie. Zapotrzebowanie na ten składnik można pokryć spożywając chudą cielęcinę, mięso z królika, kurczaka, indyka, dorsza, karpia, pstrąga, mleko czy nabiał. Większa ilość białka w diecie wiąże nadmiar kwasu solnego.
- Zwiększenie ilości spożywanych warzyw krzyżowych, które zwalczają nadmierną kwasowość. Są nimi: jarmuż, brokuły, dynia czy kabaczki. Ponadto warto sięgać po marchew, buraki, szpinak, pomidory i ziemniaki.
- Sięganie po tłuszcze, zwłaszcza pochodzenia roślinnego. Tłuszcze wykazują zdolność hamowania wydzielania kwasu solnego, stąd należy sięgać po oleje roślinne takie jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek. Ze zwierzęcych: masło oraz śmietanka.
- Wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Zalecane napoje to: woda mineralne niegazowana, mleko słodkie, zsiadłe, jogurt, kawa zbożowa z mlekiem oraz napoje mleczno-owocowe i mleczno-warzywne.
- Unikanie spożywania razowych produktów zbożowych, świeżego pieczywa, pieczywa na zakwasie. Osoby z nadkwasotą żołądka powinny sięgać po pieczywo jasne, pszenne, czerstwe, a jako dodatek do niego stosować masło, chudy twaróg, jajka na miękko lub przygotować jajecznicę na parze.
- Potrawy powinny być przygotowane metodą gotowania na parze, na wodzie lub w kombiwarze.
Aby zmniejszyć dolegliwości związane z nadkwasotą żołądka, można wypróbować również różnego rodzaju napary z ziół. Udowodniono, że są one skuteczne zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu nadkwaśności oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy. Które zioła przy nadkwasocie będą pomocne? Wśród szczególnie polecanych znajduje się siemię lniane, które ze względu na zdolność wytwarzania śluzu po zamoczeniu, pozwala na złagodzenie objawów w obrębie przewodu pokarmowego. Do innych ziół o udowodnionym działaniu kojącym zalicza się: babkę płesznik, nasienie kozieradki, liść prawoślazu, koszyczek rumianku czy korzeń lukrecji.
Nadkwasota żołądka – jakich produktów unikać w diecie?
W diecie przy nadkwasocie żołądka należy unikać:
- mocnych rosołów, bulionów i wywarów, na kościach, grzybach,
- wody gazowanej, kwaśnych napoi, alkoholu, mocnej kawy naturalnej, mocnej herbaty, nierozcieńczonych soków,
- produktów marynowanych, wędzonych, pikantnych, słonych, ostrych, smażonych, pieczonych oraz ciężkostrawnych,
- tłustych mięs i ryb: wieprzowiny, wołowiny, baraniny czy łososia,
- świeżego żytniego pieczywa,
- tłuszczów pochodzenia zwierzęcego: smalcu, słoniny czy kwaśnej śmietany,
- tortów, deserów, czekolady, batonów oraz lodów,
- cebuli, czosnku, pora,
- suchych nasion roślin strączkowych,
- zabielanych i tłustych zup na mięsnych wywarach.
Nadkwasota żołądka i dieta – przykładowy jadłospis
Oto przykładowy jadłospis w diecie przy nadkwaśności żołądka:
Śniadanie: kanapki z chleba pszennego z chudym twarożkiem i natką pietruszki.
II śniadanie: kajzerka z odrobiną masła, zieloną sałatą i jajkiem na miękko.
Obiad: risotto z warzywami gotowanymi z dodatkiem oliwy z oliwek.
Podwieczorek: koktajl z truskawek i chudego jogurtu.
Kolacja: potrawka z kurczaka w jarzynach z dodatkiem oliwy z oliwek.