Domowe sposoby na oczyszczenie organizmu
Ernest Niewiadomski

Domowe sposoby na oczyszczenie organizmu

Nasz organizm każdego dnia narażony jest na działanie toksycznych związków chemicznych, które ulegając kumulowaniu stopniowo go zatruwają. Możemy starać się je ograniczać, jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie ich wyeliminować, dlatego warto co jakiś czas przeprowadzić kurację oczyszczającą.

  1. Przygotowania do kuracji oczyszczającej

Największa ilość zanieczyszczeń dostaje się do naszego organizmu wraz w wdychanym powietrzem ze spalin samochodowych, smogu oraz dymów przemysłowych. Kolejnym niezwykle „bogatym” źródłem toksyn jest żywność wysokoprzetworzona, gotowe posiłki przemysłowe, fast food a nawet niemyte owoce i warzywa. Nie należy zapominać także o kosmetykach i środkach czystości, z których trucizny przedostają się do organizmu głównie przez skórę. Wszystko to każdego dnia zalewa nasz organizm toksynami, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie naturalną drogą eliminacji. Dochodzą do tego również pasożyty kolonizujące przewód pokarmowy, z których obecności często nie zdajemy sobie sprawy, pozbawiają nas substancji odżywczych a produkty ich przemiany materii są dla nas szkodliwe. 

Oczyszczanie organizmu w warunkach domowych wymaga odpowiedniego przygotowania, motywacji i odrobiny silnej woli. 

Odpowiednio przeprowadzona detoksykacja korzystnie wpływa na samopoczucie, witalność i odporność, niweluje dolegliwości trawienne takie, jak wzdęcia czy zaparcia, ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi ciała i poprawia stan skóry. Warto poświęcić na to od kilku do kilkunastu dni z dwu lub trzy dniowym okresem przygotowawczym. Zaczynamy od postawienia sobie celu i ułożenia planu działania. Celem naszej kuracji jest oczyszczenie jelit z zalegających mas kałowych, wyregulowanie flory bakteryjnej, pozbycie się pasożytów i usunięcie jak największej ilości toksyn. A jaki jest plan działania?

Przygotowania do kuracji oczyszczającej

Kilka dni przed planowanym rozpoczęciem kuracji ograniczamy do minimum, a najlepiej całkowicie eliminujemy czynniki szkodliwe takie, jak palenie papierosów, alkohol, kawa, czarna herbata, cukier, żywność wysoko przetworzona, fast food, czerwone mięso, podroby, słodycze i napoje gazowane. Stopniowo przechodzimy na dietę warzywno-owocową, zaczynamy pić więcej niegazowanej wody, a napoje gorące zastępujemy naparami ziołowymi, np. miętą lub pokrzywą. Ograniczenie źródeł zanieczyszczeń sprawia, że naturalne procesy detoksykacji organizmu zaczynają działać skuteczniej. Usuwamy z lodówki i spiżarni wszystko, co w tej sytuacji jest niezdrowe i może stanowić pokusę w trakcie oczyszczania, a ta na pewno się pojawi. Przygotowujemy listę niezbędnych produktów, wstępny jadłospis i robimy zakupy, najlepiej na miejscowym ryneczku.

Podstawą naszej kuracji oczyszczającej jest zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce, duża ilość płynów oraz aktywność fizyczna. 

Zbilansowana dieta jest warunkiem koniecznym, aby proces oczyszczania przebiegał w sposób zdrowy i bezpieczny. Musimy dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych takich, jak białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały, co zapobiega rozregulowaniu metabolizmu i osłabieniu. Zwolennicy głodówek mogą przeprowadzić jednodniową głodówkę wstępną opartą na przyjmowaniu dużej ilości płynów, głównie wody i świeżo wyciskanych soków owocowych. Polecam również zastosowanie soku z kapusty kiszonej, który jest naturalnym probiotykiem, poprawia trawienie a w większych ilościach wykazuje działanie przeczyszczające. Wypijamy 1/3 szklanki soku trzy razy dziennie, w pierwszym i drugim dniu kuracji wypijamy szklankę na dwie godziny przed pójściem spać. Proces ten pozwoli wstępnie oczyścić jelito grube z mas kałowych. Należy spożywać produkty o dużej zawartości błonnika pokarmowego, w szczególności surowe warzywa i owoce, brązowy naturalny ryż, pełnoziarniste pieczywo żytnie. Błonnik pokarmowy korzystnie wpływa na pracę jelit nasilając ich perystaltykę (naturalne ruchy jelit) i ułatwiając przesuwanie treści pokarmowej. Posiłki przyjmujemy co 3-4 godziny a między nimi często pijemy, małymi porcjami, może to być czysta woda lub woda z sokiem wyciśniętym z cytryny, bez dodatku cukru. Podstawę naszych posiłków stanowią warzywa, najlepiej surowe lub lekko podgotowane, jako dodatek do głównego posiłku stosujemy naturalny brązowy ryż ewentualnie rybę lub chude mięso drobiowe.

Pamiętajmy, że ryby i drób mogą być źródłem toksycznych związków, jak np. metale ciężkie czy antybiotyki, dlatego najlepiej wybierać produkty „Bio” pozbawione zanieczyszczeń.

Dwa posiłki mogą być w formie koktajli owocowo-warzywnych, najlepiej z miąższem a ilość przyjmowanych płynów powinna wynosić min. 2-3 litry dziennie, można pić zieloną herbatę i napary z ziół. 

Warto stosować zioła wspomagające trawienie oraz pracę wątroby i nerek takie, jak: babka płesznik, ostropest plamisty, czarnuszka siewna, siemię lniane, karczoch, mięta, pokrzywa, rumianek, goździki, piołun, młody jęczmień czy chlorella i spirulina. Ułatwiają one także pozbycie się pasożytów z przewodu pokarmowego.

Aktywność fizyczna, sauna, ciepłe kąpiele i prysznic a także masaż całego ciała pobudzają przemianę materii i poprawiają ukrwienie skóry, co nasila usuwanie toksyn wraz z potem.

Odpowiednio przeprowadzona kuracja oczyszczająca wspiera naturalne procesy detoksykujące organizmu oraz oczyszcza i reguluje pracę przewodu pokarmowego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze? Trening czystości psa

    Nauczenie szczeniaka czystości to bardzo ważne zadanie dla opiekuna małego psa. Jak najlepiej zabrać się do tego zadania? Czy potrzebne są akcesoria, które mogą pomóc w treningu czystości? Kiedy w ogóle można zacząć uczyć młodego psa załatwiania się na dworze lub w wyznaczonym miejscu? Wyjaśniamy, jak nauczyć szczeniaka czystości.

  • Niedobory u wegetarian i wegan. Co warto suplementować na diecie bez mięsa lub produktów odzwierzęcych?

    Coraz więcej osób decyduje się na dietę wegetariańską lub wegańską z powodów zdrowotnych, etycznych i środowiskowych. Prawidłowo zbilansowane diety roślinne mogą przynieść korzyści zdrowotne – np. niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia czy otyłości – ale mogą też prowadzić do niedoborów żywieniowych. Z tego względu po przejściu na tego typu dietę warto wdrożyć suplementację kluczowych mikroskładników. Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę i kto powinien rozważyć suplementację?

  • Kenia – szczepienia i zalecenia przed podróżą

    Wyjazd do Kenii wiąże się z koniecznością uwzględnienia zagrożeń zdrowotnych typowych dla krajów tropikalnych. Jakie szczepienia należy wykonać i kiedy najlepiej się zaszczepić? Czy w Kenii jest bezpiecznie pod względem zdrowotnym?

  • Szczepienia przed wyjazdem na Sri Lankę i zalecenia zdrowotne przed podróżą

    Podróż na Sri Lankę wiąże się z narażeniem na specyficzne zagrożenia zdrowotne, które są charakterystyczne dla regionów tropikalnych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi szczepień ochronnych, profilaktyki chorób zakaźnych oraz zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

  • Koc termiczny, czyli folia życia. Jak i kiedy używać?

    Koc termiczny wygląda jak kawałek cienkiej folii. Z jednej strony jest koloru srebrnego, a z drugiej złotego. Jest jednym z podstawowych elementów pierwszej pomocy w wypadkach. W zależności od sposobu użycia może stanowić ochronę przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem. Powinien być wyposażeniem każdej apteczki samochodowej, ale warto mieć go przy sobie również w innych okolicznościach – np. podczas wypraw górskich czy wycieczek turystycznych.

  • Higiena uszu psa i kota. Jak wyczyścić pupilowi uszy?

    Uszy to jeden z najważniejszych narządów zmysłu u psa i kota – dzięki nim zwierzęta odbierają dźwięki otoczenia, lokalizują sygnały i czują się bezpiecznie. Jednocześnie uszy są ciągle narażone na zanieczyszczenia, wilgoć i drobnoustroje, co przy braku odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do infekcji. Czyszczenie uszu to ważny element opieki, który wpływa na komfort i zdrowie czworonoga. Poniżej znajduje się praktyczny poradnik – dlaczego należy czyścić pupilowi uszy, jak często to robić, czym i w jaki sposób.

  • Obtarte pięty i stopy od butów – co robić? Skuteczne sposoby na otarcia

    Obtarte pięty do krwi to częsty problem, który może pojawić się na przykład po intensywnych aktywnościach fizycznych czy po założeniu nowych butów. Co robić, jeśli obuwie obciera do krwi? Jak radzić sobie z ranami od butów na stopach i jak im zapobiegać?

  • Jaki jest najzdrowszy owoc? Sprawdź, co warto włączyć do diety

    Owoce to doskonałe źródło witamin i składników mineralnych, a korzyści z ich spożycia są nieocenione. Pomimo zmian w sposobie żywienia i świadomości Polaków nadal jemy za mało owoców. O jakie owoce warto zadbać w codziennej diecie i dlaczego? Które owoce są najzdrowsze?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl