Ratownicy medyczni wciąż bez podwyżek
Katarzyna Szulik

Ratownicy medyczni wciąż bez podwyżek

Choć porozumienie zakładające zwiększenie ich płac zostało podpisane już latem, większość ratowników wciąż nie otrzymała obiecanych podwyżek. Jeśli do 16 marca rząd nie podejmie prac nad stosownymi aktami prawnymi gwarantującymi otrzymanie pieniędzy, ratownicy zamierzają rozpocząć strajk głodowy.

Swoje zapowiedzi przedstawiciele związków zawodowych ratowników medycznych zawarli w liście skierowanym do Ministerstwa Zdrowia. Do porozumienia na linii resort-ratownicy doszło 18 lipca, a jego zapisy zakładają podniesienie płac ratowników o w sumie 800 zł w dwóch transzach – pierwsze 400 zł mieli oni otrzymać już w lipcu.

Porozumienie pozostało jednak dżentelmeńską umową, ponieważ nie zostało umocowane prawnie w żadnym rozporządzeniu ani ustawie. W efekcie podwyżki otrzymali wyłącznie ratownicy zatrudnieni w zespołach ratownictwa medycznego – karetkach i dyspozytorniach. 

Podwyżki albo strajk

We wspomnianym piśmie Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych podniósł także inne kwestie, które nadal nie doczekały się realizacji, w tym brak nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i ciągłe odkładanie jej w czasie oraz brak planu na podniesienie rangi zawodu i zarobków ratowników medycznych. 

Jeśli do 16 marca resort zdrowia nie podejmie żadnych działań zmierzających do zmiany tej sytuacji, ratownicy chcą rozpocząć protest w formie nawiązujący do tego prowadzonego przez rezydentów. Przewidują między innymi rozpoczęcie strajku głodowego i ograniczenie czasu pracy poprzez zmniejszenie liczby pełnionych dyżurów. 

Szumowski: sytuacja jest pod kontrolą

Na zapowiedzi ratowników odpowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, zapewniając, że Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał środki na podwyżki dla ratowników. Zadeklarował również przygotowanie rozporządzenia nakładającego na dyrektorów obowiązek wypłaty wspomnianych podwyżek. 

Na mocy porozumienia zawartego w lipcu 2017 roku między wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem a przedstawicielami Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych oraz Sekcją Krajową Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność”, ministerstwo zdrowia zgodziło się na podwyżkę płac ratowników medycznych o 400 zł od lipca bieżącego roku i o kolejne 400 zł od stycznia 2018 roku. W efekcie ratownicy zawiesili swój protest.

Zgodnie z jego zapisami podwyżki we wspomnianej wysokości mieli otrzymać ratownicy medyczni oraz dyspozytorzy medyczni niezależnie od formy ich zatrudnienia, a także ratownicy udzielający świadczeń ze środków publicznych. Zwiększenie wynagrodzenia ma dotyczyć także pielęgniarek i położnych związanych z udzielaniem pomocy ratowniczej i zatrudnionych u podwykonawców.

Powiązane produkty

Protesty od 2009 roku

Decyzja o przeprowadzeniu poprzedniego strajku zapadła 25 kwietnia, po nieudanych rozmowach przedstawicieli organizacji zrzeszających ratowników, w tym Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, z wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem. Pierwsze postulaty ratowników sięgają 2009 roku, jednak do tej pory obu stronom nie udało się dojść do porozumienia. Ostatnia propozycja resortu opiewa na w sumie 800 zł brutto podwyżki, 400 zł (czyli około 230 zł netto) od 1 lipca tego roku oraz kolejne 400 od sierpnia 2018 roku. Jak twierdzi przewodniczący wspomnianego związku Roman Badach-Rogowski, resort nie przewidział negocjacji tych warunków, a na podwyżki w tej wysokości ratownicy nie wyrazili zgody. Zwracał także uwagę, że przedstawiciele tego zawodu stanowią znacznie mniejszą grupę niż np. pielęgniarki, którym udało się wynegocjować podwyżki i obecnie zarabiają więcej od ratowników medycznych. Biorąc pod uwagę skalę, zaspokojenie żądań ratowników byłoby więc znacznie mniej kosztowne niż spełnianie postulatów pielęgniarek. 

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij