Ratownicy medyczni wciąż bez podwyżek
Katarzyna Szulik

Ratownicy medyczni wciąż bez podwyżek

Choć porozumienie zakładające zwiększenie ich płac zostało podpisane już latem, większość ratowników wciąż nie otrzymała obiecanych podwyżek. Jeśli do 16 marca rząd nie podejmie prac nad stosownymi aktami prawnymi gwarantującymi otrzymanie pieniędzy, ratownicy zamierzają rozpocząć strajk głodowy.

Swoje zapowiedzi przedstawiciele związków zawodowych ratowników medycznych zawarli w liście skierowanym do Ministerstwa Zdrowia. Do porozumienia na linii resort-ratownicy doszło 18 lipca, a jego zapisy zakładają podniesienie płac ratowników o w sumie 800 zł w dwóch transzach – pierwsze 400 zł mieli oni otrzymać już w lipcu.

Porozumienie pozostało jednak dżentelmeńską umową, ponieważ nie zostało umocowane prawnie w żadnym rozporządzeniu ani ustawie. W efekcie podwyżki otrzymali wyłącznie ratownicy zatrudnieni w zespołach ratownictwa medycznego – karetkach i dyspozytorniach. 

Podwyżki albo strajk

We wspomnianym piśmie Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych podniósł także inne kwestie, które nadal nie doczekały się realizacji, w tym brak nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i ciągłe odkładanie jej w czasie oraz brak planu na podniesienie rangi zawodu i zarobków ratowników medycznych. 

Jeśli do 16 marca resort zdrowia nie podejmie żadnych działań zmierzających do zmiany tej sytuacji, ratownicy chcą rozpocząć protest w formie nawiązujący do tego prowadzonego przez rezydentów. Przewidują między innymi rozpoczęcie strajku głodowego i ograniczenie czasu pracy poprzez zmniejszenie liczby pełnionych dyżurów. 

Szumowski: sytuacja jest pod kontrolą

Na zapowiedzi ratowników odpowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, zapewniając, że Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał środki na podwyżki dla ratowników. Zadeklarował również przygotowanie rozporządzenia nakładającego na dyrektorów obowiązek wypłaty wspomnianych podwyżek. 

Na mocy porozumienia zawartego w lipcu 2017 roku między wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem a przedstawicielami Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych oraz Sekcją Krajową Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność”, ministerstwo zdrowia zgodziło się na podwyżkę płac ratowników medycznych o 400 zł od lipca bieżącego roku i o kolejne 400 zł od stycznia 2018 roku. W efekcie ratownicy zawiesili swój protest.

Zgodnie z jego zapisami podwyżki we wspomnianej wysokości mieli otrzymać ratownicy medyczni oraz dyspozytorzy medyczni niezależnie od formy ich zatrudnienia, a także ratownicy udzielający świadczeń ze środków publicznych. Zwiększenie wynagrodzenia ma dotyczyć także pielęgniarek i położnych związanych z udzielaniem pomocy ratowniczej i zatrudnionych u podwykonawców.

Protesty od 2009 roku

Decyzja o przeprowadzeniu poprzedniego strajku zapadła 25 kwietnia, po nieudanych rozmowach przedstawicieli organizacji zrzeszających ratowników, w tym Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, z wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem. Pierwsze postulaty ratowników sięgają 2009 roku, jednak do tej pory obu stronom nie udało się dojść do porozumienia. Ostatnia propozycja resortu opiewa na w sumie 800 zł brutto podwyżki, 400 zł (czyli około 230 zł netto) od 1 lipca tego roku oraz kolejne 400 od sierpnia 2018 roku. Jak twierdzi przewodniczący wspomnianego związku Roman Badach-Rogowski, resort nie przewidział negocjacji tych warunków, a na podwyżki w tej wysokości ratownicy nie wyrazili zgody. Zwracał także uwagę, że przedstawiciele tego zawodu stanowią znacznie mniejszą grupę niż np. pielęgniarki, którym udało się wynegocjować podwyżki i obecnie zarabiają więcej od ratowników medycznych. Biorąc pod uwagę skalę, zaspokojenie żądań ratowników byłoby więc znacznie mniej kosztowne niż spełnianie postulatów pielęgniarek. 

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij