Jak przebiega radioterapia?
Ważne jest, aby proces leczenia był przez Ciebie zrozumiany i akceptowany. Radioterapeuta przedyskutuje z Tobą wszystkie wady i zalety leczenia, omówi ewentualne skutki uboczne i powie, jak sobie z nimi radzić.
Będziesz też musiała zapoznać się i podpisać zgodę na proponowane postępowanie. Następnie zostanie dokładnie określony obszar, który będzie napromieniowany, dobrana zostanie specjalnie dla Ciebie odpowiednia dawka i czas leczenia.
Dawka promieniowania
Stosowana jednostka promieniowania w radioterapii to rad lub Gray. To, jaką dawkę promieniowania otrzymasz, zależy od wielu czynników:
- Rozmiar guza
- Marginesy wycięcia – wolne / zajęte
- Typ przeprowadzonej operacji
- Cechy guza
- Węzły chłonne – obecność komórek raka
Przebieg leczenia
W dniu terapii przyjdziesz do szpitala, zostaniesz przebrana w koszulę i personel zaprowadzi Cię do sali, gdzie zostanie przeprowadzona radioterapia.
Będziesz musiała rozebrać się od pasa w górę i położyć się na specjalnym stole. Technik ustawi urządzanie emitujące promieniowanie i opuści pomieszczenie. Zostaniesz sama, ale cały czas będziesz widziana przez prowadzących leczenie na monitorze. Będą Cię słyszeć i mogą do Ciebie mówić przez mikrofon. Radioterapia rozpocznie się. Nie będziesz nic czuła, żadnego bólu czy dyskomfortu, poza dźwiękiem pracującego urządzenia.
Jak przygotować się do radioterapii?
Nie ma specjalnych wskazań czy zakazów odnośnie diety w czasie radioterapii. Zaleca się jedynie ograniczenie spożycia produktów zawierających duże ilości witamin C, D i E. Jest to związane z tym, że witaminy te należą do przeciwutleniaczy. Takie substancje hamują działanie wolnych rodników, a na nich z kolei opiera się proces radioterapii. Żeby uniknąć konfliktu między leczeniem a dietą warto zwrócić uwagę na to, co się je.