Jakie czynniki predysponują do rozwoju raka języka?
Michał Posmykiewicz

Jakie czynniki predysponują do rozwoju raka języka?

Rak języka jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w jamie ustnej. Zazwyczaj jest on nowotworem pierwotnym tego narządu, zdecydowanie rzadziej zdarza się, że jest nowotworem wtórnym jako przerzut z raka innego narządu, miedzy innymi gruczołu tarczowego.

Czynniki predysponujące do rozwoju raka języka

Przede wszystkim, dwoma najważniejszymi czynnikami etiologicznymi odpowiedzialnymi za rozwój raka języka jest długotrwałe narażenie na dym tytoniowy i nadużywanie alkoholu. Oprócz tego pewne znaczenie mają również nawyki, głównie dietetyczne (brak witamin, owoców i warzyw), a także przewlekłe drażnienie (np. źle dopasowana proteza zębowa). Do innych czynników usposabiających do rozwoju raka zalicza się stany wynikające z niedoboru, np. żelaza czy też ryboflawiny oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jeszcze innym czynnikiem predysponującym do rozwoju raka może być zakażenie wirusem brodawczaka. 

U kogo najczęściej występuje rak języka?

Przede wszystkim rak języka pojawia się u mężczyzn w średnim i starszym wieku. Obecnie jednak zdecydowanie zaczyna wzrastać ilość chorych w młodym wieku, jak również kobiet nie palących papierosów i nienadużywających alkoholu. 

Powiązane produkty

Czy istnieją stany przedrakowe, na podłożu których może dojść do rozwoju raka języka?

Tak. Stanami przedrakowymi dla rozwoju raka języka jest leukoplakia, erytroplakia oraz liszaj płaski. Czym jest leukoplakia? Leukoplakia, czyli inaczej rogowacenie białe, jest wynikiem nieprawidłowego rogowacenia nabłonka błony śluzowej jamy ustnej oraz zgrubienia jego warstwy kolczystej. Występuje ona głownie u osób nadużywających tytoniu, mniejsze znacznie odgrywa nadużywanie alkoholu, ostro przyprawione potrawy oraz zakażenie wirusem brodawczaka. Liszaj płaski to z kolei przewlekła choroba błony śluzowej, która dotyczy też skóry i paznokci. A czym jest erytroplakia? Inaczej mówi się o niej "zmiana czerwona", charakteryzuje się ona wysokim odsetkiem przemiany złośliwej, jest to określenie kliniczne, a nie histologiczne. 

Jakim rodzajem raka jest zwykle rak języka?

Rak języka jest w zdecydowanej większości przypadków rakiem płaskonabłonkowym o różnym stopniu zróżnicowania, zwykle jest to stopień zróżnicowania wysoki lub średni. Zdecydowanie rzadziej rak języka jest rakiem gruczołowym lub rakiem charakterystycznym dla ślinianek. 

Jak wygląda rak języka?

Rak języka wygląda jak owrzodzenie języka, które może być endofityczne (rośnie w głąb języka) lub egzofityczne (rośnie na zewnątrz języka).

Jakie objawy może dawać rak języka?

Objawy raka języka są uzależnione od jego lokalizacji. Jeśli rak umiejscawia się na części ruchomej języka, wtedy też pacjent zaczyna zauważać pojawiającą się zmianę, owrzodzenie, które nie chce się zagoić, czasami zmiana ta jest również bolesna, może dochodzić do jej podkrwawiania. Wtedy też zaniepokojony pacjent zgłasza się do lekarza, dzięki czemu diagnoza jest stawiana szybko i dzięki temu rak nie jest jeszcze mocno zaawansowany. Jednak jeśli rak języka umiejscowienia się w okolicy nasady języka, wtedy pacjent go nie widzi, może odczuwać jedynie dysfagię (utrudnione połykanie pokarmu) oraz odynofagię (bolesne połykanie pokarmu). Zdarza się, że pacjenci odczuwają również ból ucha. W przypadku raka nasady języka pacjent niestety zgłasza się do lekarza w znacznym stopniu zaawansowania raka. Jakie inne objawy może dawać rak języka? W przypadkach zaawansowanego nowotworu bardzo często odczuwany jest nieprzyjemny zapach z ust (wręcz cuchniecie), może pojawić się też ślinotok oraz częste zachłystywanie się. Ponadto, często pacjenci skarżą się z powodu chrypy, mają problem z mówieniem. W bardzo zaawansowanym raku języka pojawia się też brak łaknienia oraz spadek masy ciała i wyniszczenie organizmu.

Czy rak języka może dawać przerzuty?

Tak, rak języka może dawać przerzuty. Przede wszystkim rak języka daje przerzuty do węzłów chłonnych szyi, głównie okolicy nadgnykowej oraz do węzłów chłonnych podbródkowych oraz podżuchwowych. Przerzuty mogą  być obecne po jednej stronie szyi, mogą jednak zajmować węzły chłonne po obu stronach szyi. Poza tym, należy pamiętać też o tym, że rak języka może się szerzyć przez ciągłość i może naciekać dno jamy ustnej, żuchwy czy też może naciekać w kierunku gardła (głównie rak nasady języka).  

Jak stawia się rozpoznanie raka języka?

W pierwszej kolejności lekarz musi zebrać od pacjenta dokładny wywiad dotyczący dolegliwości: ich rodzaju, kiedy się zaczęły, jak bardzo są wyrażone i czy się nasilają. Następnie pacjent musi zostać bardzo dokładnie zbadany przez laryngologa. Badanie polega na oglądaniu jamy ustnej, ponadto lekarz bada także język palpacyjnie. Do oceny raków zlokalizowanych przy nasadzie języka laryngolog musi posłużyć się laryngoskopem. Ponadto, lekarz musi zbadać palpacyjnie okoliczne węzły chłonne oraz ocenić całą błonę śluzową jamy ustnej. Jeśli lekarz ma wątpliwości, zdarza się, że zachodzi potrzeba wykonania tomografii komputerowej lub rezonansu. Zwykle wykonuje się też badanie usg, aby ocenić, jak wyglądają węzły chłonne na szyi. 
Przed zaplanowaniem leczenia zawsze pobiera się wycinek ze zmiany (biopsja), aby móc ustalić właściwe leczenie.

Jak zatem wygląda leczenie raka języka? 

Leczenie raka języka uzależnione jest głównie od stopnia zaawansowania raka. W przypadku wczesnych stadiów raka języka stosuje się leczenie chirurgiczne - zwykle jest to częściowa resekcja języka, może być konieczne usunięcie całego języka z operacją rekonstrukcyjną. W przypadku wczesnych raków stosuje się też brachyterapie, która jest jedną z technik radioterapii - jest to tzw. terapia kontaktowa, która polega na bezpośrednim napromienianiu zmian chorobowych przez umieszczenie źródła promieniowania w guzie lub jego sąsiedztwie. W sytuacjach bardziej zaawansowanych niezbędne bywa włączenie chemioterapii lub radioterapii, albo też połączenie obu tych metod w jednym czasie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.