Alergia wiosną i latem

Na alergię cierpi bardzo duża liczba osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Uczulenie może być wywołane alergenem pokarmowym, wziewnym, zaś wiosną i latem częste są reakcje uczuleniowe po ekspozycji na słońce i po ukąszeniu owadów. Czy można zatem zmniejszyć nieprzyjemne objawy alergii w tym najpiękniejszym w ciągu roku okresie?

Co nas uczula?

Większość ludzi dorosłych cierpi na alergię spowodowaną pyłkami drzew i krzewów oraz traw. Przede wszystkim zatem alergicy muszą pamiętać o regularnym zażywaniu zaleconych przez lekarza leków. W czasie, kiedy zaczynają kwitnąć i pylić rośliny, nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich może skończyć się nasileniem się objawów alergii. Ponadto, kiedy „uczuleniowcy” planują urlop, powinni wybrać termin w takim czasie, kiedy akurat uczulające rośliny nie są w okresie pylenia. Unikną wtedy nieprzyjemnego uczucia pieczenia, zaczerwienienia, łzawienia i swędzenia oczu oraz kataru.

Alergeny w natarciu

Należy pamiętać, że w okresie od maja do lipca pylą trawy, w okresie od lipca i sierpnia najintensywniej pyli pokrzywa. Lipiec i sierpień to także okres pylenia szczawiu zwyczajnego, babki oraz bylicy. W lipcu występuje również duże stężenie pyłków lipy, zaś w czerwcu - bzu zwyczajnego. W okresie letnim występuje także duże stężenie grzybów z rodzaju alternaria i cladosporium.

Nie tylko pyłki

Latem i wiosną częste jest także uczulenie na słońce. Dlatego też chcąc uniknąć swędzącej wysypki, która czasami może nawet przypominać opryszczkę zlokalizowaną na skórze, należy stosować kremy z wysokim filtrem oraz chronić się przed zbyt intensywnymi promieniami słońca w cieniu. Jeśli stosujemy leki na stałe, należy uważnie czytać ich ulotki. Czasami bowiem zdarza się, że stosując dany lek nie można korzystać z kąpieli słonecznych, gdyż wywoła to właśnie uczulenie.

W okresie wiosny i lata często zdarzają się objawy uczuleniowe po ukąszeniu przez różnego rodzaju owady, które są najbardziej nasilone u alergików. Dlatego należy się zaopatrzyć w wapno oraz maść stosowaną po ukąszeniach, a w razie nasilonego odczynu alergicznego należy udać się do lekarza.

Wszyscy uczuleniowcy muszą pamiętać, że nigdy nie wolno lekceważyć objawów alergii.

Kto nam pomoże?

Zatkany nos, częste kichanie czy załzawione oczy zawsze wymagają leczenia i opieki alergologa. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nieleczona jedna postać alergii może przekształcić się w inną jej formę, a nawet doprowadzić do rozwoju astmy.


Podziel się: