×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Alergia wiosną i latem

Na alergię cierpi wiele osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Uczulenie może być wywołane alergenem pokarmowym, wziewnym, zaś wiosną i latem częste są reakcje uczuleniowe po ekspozycji na słońce oraz po ukąszeniu owadów. Czy da się zmniejszyć nieprzyjemne objawy w tym najpiękniejszym w ciągu roku okresie?

Większość ludzi dorosłych cierpi na alergię spowodowaną pyłkami drzew, krzewów oraz traw. Alergicy muszą pamiętać o regularnym zażywaniu zaleconych przez lekarza leków. W czasie, gdy zaczynają kwitnąć i pylić rośliny, nieprzestrzeganie zaleceń specjalisty nierzadko kończy się nasileniem objawów alergii.

Ponadto, kiedy „uczuleniowcy” planują urlop, powinni wybrać dogodny termin, biorąc pod uwagę okres odznaczający się znikomym pyleniem roślin. Dzięki temu unikną nieprzyjemnego uczucia pieczenia, zaczerwienienia, łzawienia, swędzenia oczu oraz kataru.

Alergeny w natarciu

Od maja do lipca pylą trawy. W okresie od lipca i sierpnia najintensywniej pyli pokrzywa, to także czas pylenia szczawiu zwyczajnego, babki oraz bylicy. W lipcu następuje stężenie pyłków lipy, zaś w czerwcu bzu zwyczajnego.

W okresie letnim występuje również duże stężenie grzybów z rodzaju alternaria i cladosporium. Warto zaopatrzyć się w kalendarz pylenia roślin.

Nie tylko pyłki

Latem i wiosną częste jest uczulenie na słońce. Dlatego chcąc uniknąć swędzącej wysypki, która czasami przypomina opryszczkę zlokalizowaną na skórze, należy stosować kremy z wysokim filtrem oraz chronić się przed zbyt intensywnymi promieniami w cieniu. Jeśli stosujemy leki na stałe, warto uważnie czytać ulotki. Czasami zdarza się, że stosując dany medykament nie można korzystać z kąpieli słonecznych, gdyż grozi to uczuleniem.

W okresie wiosny i lata często występują objawy uczuleniowe po ukąszeniu przez owady. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w wapno oraz maść stosowaną po ukąszeniach. W razie nasilonego odczynu alergicznego trzeba udać się do lekarza. Wszyscy uczuleniowcy muszą pamiętać, że nigdy nie wolno lekceważyć objawów alergii.

Zatkany nos, częste kichanie czy załzawione oczy zawsze wymagają leczenia i opieki alergologa. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nieleczona postać alergii może przekształcić się w inną jej formę, a nawet doprowadzić do rozwoju astmy.

Podziel się: