Jak zmiana czasu z zimowego na letni wpływa na zdrowie?
Justyna Piekara

Jak zmiana czasu z zimowego na letni wpływa na zdrowie?

W nocy z 30 na 31 marca przestawiamy wskazówki zegara o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Zmiana czasu z zimowego na letni nie jest łatwa dla naszych wewnętrznych zegarów. Jakie konsekwencje zdrowotne powoduje ich desynchronizacja?

 1. Zmiana czasu negatywnie wpływa na nasze zdrowie
 2. Zmiana czasu przyczynia się do wzrostu częstości śmiertelnych wypadków
 3. Czy należy zrezygnować z sezonowych zmian czasu?
 4. Jakie byłyby skutki zniesienia zmian czasu?
 5. Czym są geny zegarowe?

Zmiana czasu negatywnie wpływa na nasze zdrowie

Każda komórka naszego ciała śledzi zmiany w codziennych wzorcach okołodobowych. Wszelkie odstępstwa od rutyny mogą wywoływać reakcję stresową i prowadzić do zaburzeń metabolicznych, behawioralnych i poznawczych. Mogą powodować zaburzenia snu, uczenia się, a nawet utratę pamięci oraz trudności w interakcjach społecznych.

Naukowcy badający rytmy okołodobowe sądzą, że optymalnym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z sezonowych zmian czasu. Badania naukowe potwierdziły konsekwencje zakłócenia funkcjonowania naszych zegarów biologicznych, w tym wzrost ryzyka otyłości, zawału serca, depresji i nowotworów.

Według Josepha Takahashiego, jednego z czołowych ekspertów w dziedzinie zegarów biologicznych z Peter O'Donnell Jr. Brain Institute na Uniwersytecie UT Southwestern, na rozwój tych chorób mają wprawdzie wpływ różne czynniki, lecz „wielu naukowców uważa, że głównym winowajcą jest zakłócenie optymalnego fazowania naszych rytmów okołodobowych – synchronizacji naszych rytmów z fazą słonecznego cyklu dnia i nocy”.

Większość dowodów na negatywne skutki koncentruje się na wiosennym przejściu z czasu standardowego na czas letni. Zmiana może powodować utratę snu, zwiększoną mgłę mózgową i senność, a badania populacyjne wykazały podwyższone ryzyko zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, wysokiego ciśnienia krwi i migotania przedsionków w ciągu kilku dni od zmiany

– przekonuje Eve Van Cauter, profesor medycyny na Uniwersytecie w Chicago, w rozmowie dla „Healthline”.

Zmiana czasu przyczynia się do wzrostu częstości śmiertelnych wypadków

Najnowsze analizy wykazały, że przejście na czas letni sprzyja deprywacji snu i zaburzeniom dobowym, co z kolei wpływa na wzrost ryzyka zdarzeń takich jak wypadki samochodowe. Występują one częściej rano bezpośrednio po sezonowej zmianie czasu. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Colorado Boulder wykazało, że w Stanach Zjednoczonych liczba śmiertelnych wypadków samochodowych wzrasta wówczas o 6%.

Zmiana czasu wywiera większy wpływ na kierowców w zachodnich częściach stref czasowych. Zjawisko to spowodowane jest przez tzw. efekt strefy czasowej (ang. time zone effect). Wschód słońca i lokalny czas naświetlania zależą od pozycji danego miejsca w strefie czasowej. Słońce wschodzi o wcześniejszej godzinie zegarowej we wschodnich regionach danej strefy czasowej niż w regionach zachodnich, co – jak się uważa – wywołuje wyższy poziom niedostosowania dobowego na zachodzie niż na wschodzie.

Powiązane produkty

Czy należy zrezygnować z sezonowych zmian czasu?

Co zrobić, aby uniknąć przykrych konsekwencji zmiany czasu? Trzeba zrozumieć, że ludzie mają różne chronotypy. Wśród nas są zarówno „skowronki”, jak i „sowy”.

Eksperci zalecają, aby przez kilka nocy przed zmianą czasu kłaść się spać około 15 minut wcześniej i stopniowo starać się zniwelować różnicę.

Od kilku lat m.in. w Unii Europejskiej toczy się debata na temat wpływu zmian czasowych na zdrowie i gospodarkę. Wprowadzenie czasu letniego miało na celu wypracowanie oszczędności i dostosowanie naszego funkcjonowania, tak aby jak najefektywniej wykorzystać dostępność naturalnego światła słonecznego.

Coraz więcej stanów USA, w tym Oregon, Waszyngton, Kalifornia i Floryda, rozważa jednak całkowite wyeliminowanie zmiany czasu i stara się o zgodę Kongresu na wprowadzenie czasu letniego na stałe.

Jakie byłyby skutki zniesienia zmian czasu?

Brak zmian czasu - skutki
Źródło: Główny Urząd Miar, www.gum.gov.pl

Czym są geny zegarowe?

Rytmy okołodobowe są kontrolowane przez tzw. „geny zegarowe” (ang. Circadian Locomotor Output Cycles Kaput, CLOCK). Kodują one białka, których produkcja wzrasta lub maleje według rytmicznych wzorców. Codzienne wahania poziomu białek zegarowych wywołują oscylujące sygnały biochemiczne, od których zależą funkcje organizmu, takie jak m.in. metabolizm, zużycie tlenu, temperatura ciała, aktywność serca, wydzielanie hormonów, ciśnienie krwi.

Dokładne zrozumienie, jak działają geny zegarowe, może pomóc naukowcom w opracowaniu leków, które będą w stanie wpływać na ludzki zegar biologiczny i niwelować negatywne skutki zmiany strefy czasowej, pracy na nocną zmianę czy zimowej depresji.
 1. J. S. Takahashi, Why daylight saving time may be bad for your brain and health, utswmed.org [online] https://utswmed.org/medblog/daylight-saving-time-sleep-health/ [dostęp:] 19.03.2021.
 2. J. Beltran, Daylight saving returns amid global debate to end clock change, utsouthwestern.edu [online] https://www.utsouthwestern.edu/newsroom/articles/year-2020/daylight-saving.html [dostęp:] 19.03.2021.
 3. F. Rijo-Ferreira, J. S. Takahashi, Genomics of circadian rhythms in health and disease, „Genome Medicine” 2019, nr 11(82), [online] https://doi.org/10.1186/s13073-019-0704-0 [dostęp:] 19.03.2021.
 4. J. Fritz, T. VoPham, K. P. Wright, A chronobiological evaluation of the acute effects of daylight saving, „Current Biology” 2020, nr 4 (30), s. 729-735, [online] https://doi.org/10.1016/j.cub.2019.12.045 [dostęp:] 19.03.2021.
 5. C. Cassata, Why adjusting to daylight saving time may be easier this year, healthline.com [online] https://www.healthline.com/health-news/why-adjusting-to-daylight-saving-time-may-be-easier-this-year [dostęp:] 19.03.2021.
 6. R. Ziegler, How to manage daylight saving time, mayoclinichealthsystem.org [online] https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/how-to-manage-daylight-saving-time [dostęp:] 19.03.2021.
 7. The time of our lives, learn.genetics.utah.edu [online] https://learn.genetics.utah.edu/content/basics/clockgenes [dostęp:] 19.03.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij