Bóle miednicy – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu miednicy
Mateusz Burak

Bóle miednicy – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu miednicy

Przyczyn bólu miednicy może być wiele, inne z nich będą dotyczyły kobiet, inne mężczyzn. Wśród kobiecych przyczyn zespołu bólowego miednicy mniejszej znajdują się przede wszystkim czynniki i schorzenia ginekologiczne oraz choroby układu moczowego, m.in. endometrioza, mięśniaki macicy, zapalenie pęcherza moczowego. U mężczyzn najczęstszą przyczyną dolegliwości w okolicy miednicy są natomiast choroby gruczołu krokowego oraz układu pokarmowego, np. zaparcia czy IBS. 

Bóle miednicy – gdzie znajduje się miednica?

Miednica jest strukturą kostną przypominającą pierścień. Jest elementem łączącym szkielet kończyn dolnych z kręgosłupem, stanowi ogniwo pośrednie oraz część szkieletu osiowego. Wspólnie z kręgosłupem umożliwia utrzymywanie pionowej postawy ciała. To we wnętrzu miednicy znajdują się narządy, takie jak pęcherz moczowy oraz pozostałe elementy układu moczowo-płciowego. Dysfunkcje w jej obrębie mogą generować silne dolegliwości bólowe oraz być oznaką bardzo groźnych przypadłości. 

Bóle miednicy – przyczyny

Istnieje co najmniej kilka rodzajów różnych schorzeń mogących generować bóle miednicy. Przewlekłe dolegliwości wynikają zazwyczaj z więcej niż jednej przyczyny.

Ból miednicy może mieć swoje podłoże w układzie pokarmowym, rozrodczym lub moczowym. W świetle ostatnich badań zwrócono także uwagę na to, że takie przypadłości mogą także mieć związek z dysfunkcją mięśni oraz tkanki łącznej (więzadeł) znajdujących się w obrębie dna miednicy.

Niejednokrotnie specjaliści wymieniają podrażnienie okolicznych nerwów jako czynnik sprzyjający występowaniu bólu w tej okolicy. Przyczyny dolegliwości w okolicy miednicy są odmienne u kobiet i u mężczyzn.

Bóle miednicy u kobiet

Niektóre przyczyny bólu w miednicy w przypadku kobiet są normalne, nie ma wówczas powodu do obaw, są to m.in. skurcze menstruacyjne czy dolegliwości związane z owulacją. Istnieje jednak grupa pewnych schorzeń, które mogą być niebezpieczne. Ma to miejsce w szczególności wtedy, gdy schorzenia nie są poddawane leczeniu przez długi czas. Wśród chorób, które występują u kobiet i mogą wywoływać dolegliwości w obrębie miednicy wyróżnione są:

  • ciążę pozamaciczną, poronienie oraz inne stany patologii ciąży,
  • wewnątrzmaciczną śmierć płodu,
  • endometriozę, adenomiozę,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • rak jajnika,
  • torbiele jajników,
  • chorobę zapalną miednicy,
  • mięśniaki macicy,
  • wulwodynię,
  • zespół bólowy miednicy mniejszej.

Należy zaznaczyć, że jest to jedynie grupa najczęściej wymienianych w badaniach schorzeń mogących dawać objawy w obrębie miednicy. Lista możliwych przyczyn jest dużo szersza i nie sposób wymienić wszystkich patologii. 

Ból miednicy w ciąży

Do najczęstszych przyczyn bólu miednicy w ciąży zalicza się rozejście spojenia łonowego. Jest to przypadłość, która dotyka kobiety zazwyczaj w III trymestrze ciąży. Powodem są zmiany hormonalne oraz narastające obciążenie, które wpływa niekorzystnie na organizm kobiety. Kolejną możliwą przyczyną może być ból lędźwiowo-miedniczny. Jest on związany z ciążą i dzieli się na ból odcinka lędźwiowego, ból obręczy miednicznej lub też postać mieszaną. Mechanizm powstawania jest bardzo złożony i przyczynia się do znacznego pogorszenia jakości życia. Jako jeden z czynników podaje się sztywność stawów i połączeń w obrębie miednicy oraz nieprawidłowe mechanizmy dźwigniowe.

Polecane dla Ciebie

Bóle miednicy u mężczyzn

Najczęstsze przyczyny bólu miednicy u mężczyzn to:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • rak jelita grubego,
  • zaparcia,
  • niedrożność jelit,
  • zespół drażliwego jelita,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • zapalenie uchyłków,
  • fibromialgia,
  • przepuklina pachwinowa,
  • zakażenie dróg moczowych,
  • zespół bolesnego pęcherza,
  • kamienie nerkowe,
  • przemoc fizyczna lub seksualna, jakiej doświadczył pacjent w przeszłości,
  • dysfunkcje prostaty,
  • tętniak rozwarstwiający aortę,
  • choroby zakrzepowo-zatorowe,
  • dysfunkcje więzadeł oraz mięśni miednicy.

Niektóre wyżej wymienionych chorób nie są oczywiście zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Zazwyczaj jednak w przypadku bólu miednicy rozpatruje się możliwe przyczyny w oparciu o najbardziej prawdopodobne czynniki. W badaniach naukowych można odnaleźć kategoryzację, która uwzględnia płeć. 

Bóle miednicy – diagnostyka

Postawienie ostatecznego rozpoznania w przypadku bólu miednicy może być trudne, dzieje się tak ze względu na dużą liczbę możliwych przyczyn dolegliwości. Często konieczna się diagnostyka u wielu specjalistów, najczęściej są to: gastroenterolog, ginekolog, urolog, internista, fizjoterapeuta uroginekologiczny.

Podczas procesu diagnostycznego stosuje się wywiad, testy, ocenę postawy, sposobu poruszania, ustawienia miednicy. W dalszej kolejności po skorelowaniu z dolegliwościami, o których informuje pacjent stosuje się poszerzoną diagnostykę. Wykorzystuje się w tym celu badania laboratoryjne oraz wszystkie dostępne formy obrazowania, jak np. RTG, USG, TK czy MRI miednicy. O potrzebie konkretnej procedury diagnostycznej decyduje oczywiście specjalista. 

Bóle kostne miednicy – fizjoterapia

Rolą fizjoterapeuty uroginekologicznego w bólach miednicy jest trafne zdiagnozowanie przyczyny oraz opracowanie planu usprawniania. Najczęściej są to programy ćwiczeń połączonych z technikami relaksacyjnymi, których zadaniem jest zbalansować i przywrócić równowagę mięśniom dna miednicy. Obecnie wykorzystuje się bardzo wiele różnych metod i uznanych środków fizjoterapeutycznych, jak np. suche igłowanie, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia manualna, terapia powięziowa czy osteopatia. Kluczowe wydaje się być zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz nauka w radzeniu sobie ze stresem, co jest szczególnie ważne u osób borykających się z przewlekłym bólem. Umysł odgrywa potężną rolę w postrzeganiu bólu. Warto w przypadku opisywanych dolegliwości skorzystać także ze wsparcia psychoterapeuty, psychologa, który pomoże uporać się z lękiem i bardzo często towarzyszącą wspomnianym schorzeniom depresją.

Samodzielnie w domu należy dbać o prawidłową pozycję podczas wykonywania czynności codziennych oraz unikać generowania dużego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, co ma miejsce np. podczas dźwigania ciężkich przedmiotów. Nie należy wstrzymywać zbyt długo moczu. W diecie należy uwzględnić błonnik i unikać produktów wysokoprzetworzonych. 

  1. Penney J. N., The biopsychosocial model of pain and contemporary osteopathic practice, „Int J Osteopath Med.” 2010, nr 13, s. 42–47.
  2. Goldstein A. T., Pukall C. F., Brown C. i in., Vulvodynia: assessment and treatment, „J Sex Med.” 2016, nr 13, s. 572–590.
  3. Cacchioni T., Wolkowitz C., Treating women’s sexual difficulties: the body work of sexual therapy, „Sociol Health Illn.” 2011, nr 33, s. 266–279.
  4. Bernards A. T. M., Berghmans L. C. M., Hendriks E. J. M. i in., Dutch guidelines for physiotherapy in patients with stress urinary incontinence: an update, „Int Urogynecol J.” 2014, nr 25, s. 171–179.
  5. Aydın S., Arıoğlu Aydın C., Batmaz G., Dansuk R., Effect of vaginal electrical stimulation on female sexual functions: a randomized study, „J Sex Med.” 2015, nr 12, s. 463–469.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema, popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub wykonując odbudowę estetyczną, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij