Bóle miednicy – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu miednicy
Mateusz Burak

Bóle miednicy – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu miednicy

Przyczyn bólu miednicy może być wiele, inne z nich będą dotyczyły kobiet, inne mężczyzn. Wśród kobiecych przyczyn zespołu bólowego miednicy mniejszej znajdują się przede wszystkim czynniki i schorzenia ginekologiczne oraz choroby układu moczowego, m.in. endometrioza, mięśniaki macicy, zapalenie pęcherza moczowego. U mężczyzn najczęstszą przyczyną dolegliwości w okolicy miednicy są natomiast choroby gruczołu krokowego oraz układu pokarmowego, np. zaparcia czy IBS. 

Bóle miednicy – gdzie znajduje się miednica?

Miednica jest strukturą kostną przypominającą pierścień. Jest elementem łączącym szkielet kończyn dolnych z kręgosłupem, stanowi ogniwo pośrednie oraz część szkieletu osiowego. Wspólnie z kręgosłupem umożliwia utrzymywanie pionowej postawy ciała. To we wnętrzu miednicy znajdują się narządy, takie jak pęcherz moczowy oraz pozostałe elementy układu moczowo-płciowego. Dysfunkcje w jej obrębie mogą generować silne dolegliwości bólowe oraz być oznaką bardzo groźnych przypadłości. 

Bóle miednicy – przyczyny

Istnieje co najmniej kilka rodzajów różnych schorzeń mogących generować bóle miednicy. Przewlekłe dolegliwości wynikają zazwyczaj z więcej niż jednej przyczyny.

Ból miednicy może mieć swoje podłoże w układzie pokarmowym, rozrodczym lub moczowym. W świetle ostatnich badań zwrócono także uwagę na to, że takie przypadłości mogą także mieć związek z dysfunkcją mięśni oraz tkanki łącznej (więzadeł) znajdujących się w obrębie dna miednicy.

Niejednokrotnie specjaliści wymieniają podrażnienie okolicznych nerwów jako czynnik sprzyjający występowaniu bólu w tej okolicy. Przyczyny dolegliwości w okolicy miednicy są odmienne u kobiet i u mężczyzn.

Bóle miednicy u kobiet

Niektóre przyczyny bólu w miednicy w przypadku kobiet są normalne, nie ma wówczas powodu do obaw, są to m.in. skurcze menstruacyjne czy dolegliwości związane z owulacją. Istnieje jednak grupa pewnych schorzeń, które mogą być niebezpieczne. Ma to miejsce w szczególności wtedy, gdy schorzenia nie są poddawane leczeniu przez długi czas. Wśród chorób, które występują u kobiet i mogą wywoływać dolegliwości w obrębie miednicy wyróżnione są:

  • ciążę pozamaciczną, poronienie oraz inne stany patologii ciąży,
  • wewnątrzmaciczną śmierć płodu,
  • endometriozę, adenomiozę,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • rak jajnika,
  • torbiele jajników,
  • chorobę zapalną miednicy,
  • mięśniaki macicy,
  • wulwodynię,
  • zespół bólowy miednicy mniejszej.

Należy zaznaczyć, że jest to jedynie grupa najczęściej wymienianych w badaniach schorzeń mogących dawać objawy w obrębie miednicy. Lista możliwych przyczyn jest dużo szersza i nie sposób wymienić wszystkich patologii. 

Ból miednicy w ciąży

Do najczęstszych przyczyn bólu miednicy w ciąży zalicza się rozejście spojenia łonowego. Jest to przypadłość, która dotyka kobiety zazwyczaj w III trymestrze ciąży. Powodem są zmiany hormonalne oraz narastające obciążenie, które wpływa niekorzystnie na organizm kobiety. Kolejną możliwą przyczyną może być ból lędźwiowo-miedniczny. Jest on związany z ciążą i dzieli się na ból odcinka lędźwiowego, ból obręczy miednicznej lub też postać mieszaną. Mechanizm powstawania jest bardzo złożony i przyczynia się do znacznego pogorszenia jakości życia. Jako jeden z czynników podaje się sztywność stawów i połączeń w obrębie miednicy oraz nieprawidłowe mechanizmy dźwigniowe.

Powiązane produkty

Bóle miednicy u mężczyzn

Najczęstsze przyczyny bólu miednicy u mężczyzn to:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • rak jelita grubego,
  • zaparcia,
  • niedrożność jelit,
  • zespół drażliwego jelita,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • zapalenie uchyłków,
  • fibromialgia,
  • przepuklina pachwinowa,
  • zakażenie dróg moczowych,
  • zespół bolesnego pęcherza,
  • kamienie nerkowe,
  • przemoc fizyczna lub seksualna, jakiej doświadczył pacjent w przeszłości,
  • dysfunkcje prostaty,
  • tętniak rozwarstwiający aortę,
  • choroby zakrzepowo-zatorowe,
  • dysfunkcje więzadeł oraz mięśni miednicy.

Niektóre wyżej wymienionych chorób nie są oczywiście zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Zazwyczaj jednak w przypadku bólu miednicy rozpatruje się możliwe przyczyny w oparciu o najbardziej prawdopodobne czynniki. W badaniach naukowych można odnaleźć kategoryzację, która uwzględnia płeć. 

Bóle miednicy – diagnostyka

Postawienie ostatecznego rozpoznania w przypadku bólu miednicy może być trudne, dzieje się tak ze względu na dużą liczbę możliwych przyczyn dolegliwości. Często konieczna się diagnostyka u wielu specjalistów, najczęściej są to: gastroenterolog, ginekolog, urolog, internista, fizjoterapeuta uroginekologiczny.

Podczas procesu diagnostycznego stosuje się wywiad, testy, ocenę postawy, sposobu poruszania, ustawienia miednicy. W dalszej kolejności po skorelowaniu z dolegliwościami, o których informuje pacjent stosuje się poszerzoną diagnostykę. Wykorzystuje się w tym celu badania laboratoryjne oraz wszystkie dostępne formy obrazowania, jak np. RTG, USG, TK czy MRI miednicy. O potrzebie konkretnej procedury diagnostycznej decyduje oczywiście specjalista. 

Bóle kostne miednicy – fizjoterapia

Rolą fizjoterapeuty uroginekologicznego w bólach miednicy jest trafne zdiagnozowanie przyczyny oraz opracowanie planu usprawniania. Najczęściej są to programy ćwiczeń połączonych z technikami relaksacyjnymi, których zadaniem jest zbalansować i przywrócić równowagę mięśniom dna miednicy. Obecnie wykorzystuje się bardzo wiele różnych metod i uznanych środków fizjoterapeutycznych, jak np. suche igłowanie, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia manualna, terapia powięziowa czy osteopatia. Kluczowe wydaje się być zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz nauka w radzeniu sobie ze stresem, co jest szczególnie ważne u osób borykających się z przewlekłym bólem. Umysł odgrywa potężną rolę w postrzeganiu bólu. Warto w przypadku opisywanych dolegliwości skorzystać także ze wsparcia psychoterapeuty, psychologa, który pomoże uporać się z lękiem i bardzo często towarzyszącą wspomnianym schorzeniom depresją.

Samodzielnie w domu należy dbać o prawidłową pozycję podczas wykonywania czynności codziennych oraz unikać generowania dużego ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, co ma miejsce np. podczas dźwigania ciężkich przedmiotów. Nie należy wstrzymywać zbyt długo moczu. W diecie należy uwzględnić błonnik i unikać produktów wysokoprzetworzonych. 

  1. Penney J. N., The biopsychosocial model of pain and contemporary osteopathic practice, „Int J Osteopath Med.” 2010, nr 13, s. 42–47.
  2. Goldstein A. T., Pukall C. F., Brown C. i in., Vulvodynia: assessment and treatment, „J Sex Med.” 2016, nr 13, s. 572–590.
  3. Cacchioni T., Wolkowitz C., Treating women’s sexual difficulties: the body work of sexual therapy, „Sociol Health Illn.” 2011, nr 33, s. 266–279.
  4. Bernards A. T. M., Berghmans L. C. M., Hendriks E. J. M. i in., Dutch guidelines for physiotherapy in patients with stress urinary incontinence: an update, „Int Urogynecol J.” 2014, nr 25, s. 171–179.
  5. Aydın S., Arıoğlu Aydın C., Batmaz G., Dansuk R., Effect of vaginal electrical stimulation on female sexual functions: a randomized study, „J Sex Med.” 2015, nr 12, s. 463–469.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl