Kobieta w amoku cyklotymii
Weronika Grzywna

Jakie objawy daje cyklotymia? Co to za choroba?

Cyklotymia to zaburzenie afektywne, które charakteryzuje się łagodnym spadkiem nastroju przeplatającym się z okresami wzmożonego samopoczucia. Najczęściej diagnozowana jest u osób w młodym wieku i szacuje się, że dotyczy od 3 do 5 proc. populacji. Czym jest cyklotymia? Jakie są jej przyczyny i jak wygląda leczenie cyklotymii?
  1. Co to jest cyklotymia? Objawy cyklotymii
  2. Cyklotymia a ChAD i borderline
  3. Cyklotymia – diagnostyka, test
  4. Cyklotymia – przyczyny
  5. Cyklotymia – leczenie

Co to jest cyklotymia? Objawy cyklotymii

Cyklotymia to zaburzenie afektywne, czyli – jak sama nazwa wskazuje – ma związek z nastrojem. Zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) cyklotymia to „utrzymujące się stale wahania nastroju w postaci licznych okresów depresji i łagodnie wzmożonego samopoczucia”. Do rozpoznania zaburzenia wymagane są dwa lata niestabilności nastroju.

Natomiast w klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-5) mamy do czynienia z zaburzeniem cyklotymicznym, które dotyczy osób będących chronicznie albo w stanie depresji, albo euforii. Co więcej, zgodnie z DSM-5 cyklotymia nie spełnia kryteriów żadnego z epizodów: depresyjnego, hipomaniakalnego i maniakalnego. Podobnie jak w ICD-10, do zdiagnozowania cyklotymii wymagany jest co najmniej 2-letni czas występowania objawów u dorosłych oraz roczny u dzieci i młodzieży.

Jakie są objawy cyklotymii? Pacjenci z zaburzeniem cyklotymicznym w stanie podwyższonego nastroju charakteryzują się następującymi objawami:

  • euforia,
  • natłok i gonitwa myśli,
  • nadmierny optymizm,
  • gadatliwość,
  • nieodpowiedzialność i impulsywność,
  • skłonność do zachowań ryzykownych,
  • wysokie poczucie własnej wartości,
  • pobudzenie,
  • zmniejszona potrzeba snu,
  • przekonanie o tym, że mogą dokonać „niemożliwego”.

Z kolei w momencie obniżonego nastroju pojawiają się symptomy takie jak:

Oba te stany w cyklotymii naprzemiennie przeplatają się między sobą. Niemniej jednak jednocześnie mogą pojawiać się kilkumiesięczne okresy bez występowania objawów.

Sprawdź preparaty na sen i stres na DOZ.pl

Cyklotymia a ChAD i borderline

Wiele osób zastanawia się, czy cyklotymia to ChAD, czyli choroba afektywna dwubiegunowa. Przebieg cyklotymii jest podobny do ChAD, niemniej jej objawy są znacznie łagodniejsze. Warto wiedzieć, że cyklotymia może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju choroby afektywnej dwubiegunowej, dlatego powinna zostać poddana odpowiedniemu leczeniu.

Jednym z problemów diagnostycznych jest rozróżnienie cyklotymii od zaburzenia osobowości z pogranicza, czyli borderline. W cyklotymii i borderline można bowiem dostrzec pewne podobne objawy, takie jak np. impulsywność, wzmożone poczucie własnej wartości, ale i spadek nastroju oraz inne symptomy depresyjne. Jednak w przypadku borderline objawy te będą znacznie bardziej nasilone. Ponadto nastrój w borderline zmienia się bardzo szybko, nawet w ciągu kilku godzin.

Warto także znać różnice między cyklotymią a dystymią. Dystymia określana jest mianem małej depresji, ponieważ w jej przebiegu obserwowane są objawy podobne do depresji, ale nie spełniają kryteriów diagnostycznych tego zaburzenia, ponieważ są łagodniejsze. W cyklotymii również występują łagodne objawy depresyjne, ale w odróżnieniu od dystymii przeplatają się one ze stanami podwyższonego nastroju.

Powiązane produkty

Cyklotymia – diagnostyka, test

Osobą, która zajmuje się diagnozą i leczeniem cyklotymii, jest lekarz psychiatra. Specjalista na podstawie wywiadu diagnostycznego oraz oceny psychologicznej i psychiatrycznej dokonuje wstępnego rozpoznania i proponuje dalszą ścieżkę postępowania. W diagnostyce cyklotymii psychiatra może zalecić np. prowadzenie tzw. dziennika nastroju, w którym pacjent będzie zapisywać, jaki nastrój odczuwa w różnych momentach w ciągu dnia.

Aby prawidłowo zdiagnozować cyklotymię, przede wszystkim należy kierować się kryteriami diagnostycznymi, wśród których jest wymóg co najmniej 2-letniego utrzymywania się objawów zaburzenia. Podczas diagnozy lekarz musi także wykluczyć inne zaburzenia, które mogą być mylone z cyklotymią, m.in. choroba afektywna dwubiegunowa, borderline, schizofrenia  czy dystymia.

Cyklotymia – przyczyny

Przyczyny zaburzenia cyklotymicznego do tej pory nie zostały dobrze zbadane. Zakłada się, że większe ryzyko wystąpienia tego schorzenia obserwowane jest u osób obciążonych genetycznie chorobami afektywnymi. Mówiąc o przyczynach cyklotymii, wskazuje się też na zaburzenia funkcjonowania niektórych neuroprzekaźników w mózgu: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny.

Ponadto wystąpienie cyklotymii może być związane z silnym i przewlekłym stresem oraz z traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości.

Cyklotymia – leczenie

Objawy cyklotymii w większości przypadków są na tyle łagodne, że wiele osób nie decyduje się skorzystać z pomocy specjalisty. Wahania nastroju jednak wyraźnie dezorganizują codzienne życie, a co więcej – wpływają na zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju ChAD. Osoby z cyklotymią zmagają się z objawami depresyjnymi, które mogą prowadzić do myśli, a nawet prób samobójczych. Z drugiej strony objawy podobne do epizodu hipomaniakalnego mogą skutkować impulsywnymi i ryzykownymi zachowaniami, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

W leczeniu cyklotymii wykorzystuje się m.in. farmakoterapię pod postacią leków stosowanych w terapii choroby afektywnej dwubiegunowej. Ich celem jest natomiast zmniejszenie objawów cyklotymii oraz częstotliwości ich występowania.

Leczenie zaburzenia cyklotymicznego opiera się także na psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która polega na m.in. znalezieniu sposobów radzenia sobie ze stresem, zmianie myślenia i zachowania oraz na zidentyfikowaniu tego, co wywołuje i nasila objawy cyklotymii. Wszystko to ma na celu złagodzić objawy lub całkowicie je zniwelować.

  1. Nitka-Siemińska, A., Siemiński, M., Wichowicz, H. i in. (2005). Dystymia. Psychiatria, 2(1), 40–43.
  2. Parker, G. i in. (2012). Cyclothymia. Depression and Anxiety, 29(6), 487–494.
  3. Perugi, G. i in. (2015). Cyclothymia reloaded: A reappraisal of the most misconceived affective disorder. Journal of Affective Disorders, 183, 119–133.
  4. World Health Organization. (2016). International statistical classification of diseases and related health problems (10th ed.).
  5. American Psychiatric Association. (2013). Cautionary statement for forensic use of DSM-5. In Diagnostic and statistical manual of mental disorders (5th ed.).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

    Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

  • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

    Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

  • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

    Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

    Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

  • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

    Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

  • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

    Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij