Kobieta w amoku cyklotymii
Weronika Babiec

Jakie objawy daje cyklotymia? Co to za choroba?

Cyklotymia to zaburzenie afektywne, które charakteryzuje się łagodnym spadkiem nastroju przeplatającym się z okresami wzmożonego samopoczucia. Najczęściej diagnozowana jest u osób w młodym wieku i szacuje się, że dotyczy od 3 do 5 proc. populacji. Czym jest cyklotymia? Jakie są jej przyczyny i jak wygląda leczenie cyklotymii?

  1. Co to jest cyklotymia? Objawy cyklotymii
  2. Cyklotymia a ChAD i borderline
  3. Cyklotymia – diagnostyka, test
  4. Cyklotymia – przyczyny
  5. Cyklotymia – leczenie

Co to jest cyklotymia? Objawy cyklotymii

Cyklotymia to zaburzenie afektywne, czyli – jak sama nazwa wskazuje – ma związek z nastrojem. Zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) cyklotymia to „utrzymujące się stale wahania nastroju w postaci licznych okresów depresji i łagodnie wzmożonego samopoczucia”. Do rozpoznania zaburzenia wymagane są dwa lata niestabilności nastroju.

Natomiast w klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (DSM-5) mamy do czynienia z zaburzeniem cyklotymicznym, które dotyczy osób będących chronicznie albo w stanie depresji, albo euforii. Co więcej, zgodnie z DSM-5 cyklotymia nie spełnia kryteriów żadnego z epizodów: depresyjnego, hipomaniakalnego i maniakalnego. Podobnie jak w ICD-10, do zdiagnozowania cyklotymii wymagany jest co najmniej 2-letni czas występowania objawów u dorosłych oraz roczny u dzieci i młodzieży.

Jakie są objawy cyklotymii? Pacjenci z zaburzeniem cyklotymicznym w stanie podwyższonego nastroju charakteryzują się następującymi objawami:

  • euforia,
  • natłok i gonitwa myśli,
  • nadmierny optymizm,
  • gadatliwość,
  • nieodpowiedzialność i impulsywność,
  • skłonność do zachowań ryzykownych,
  • wysokie poczucie własnej wartości,
  • pobudzenie,
  • zmniejszona potrzeba snu,
  • przekonanie o tym, że mogą dokonać „niemożliwego”.

Z kolei w momencie obniżonego nastroju pojawiają się symptomy takie jak:

Oba te stany w cyklotymii naprzemiennie przeplatają się między sobą. Niemniej jednak jednocześnie mogą pojawiać się kilkumiesięczne okresy bez występowania objawów.

Sprawdź preparaty na sen i stres na DOZ.pl

Cyklotymia a ChAD i borderline

Wiele osób zastanawia się, czy cyklotymia to ChAD, czyli choroba afektywna dwubiegunowa. Przebieg cyklotymii jest podobny do ChAD, niemniej jej objawy są znacznie łagodniejsze. Warto wiedzieć, że cyklotymia może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju choroby afektywnej dwubiegunowej, dlatego powinna zostać poddana odpowiedniemu leczeniu.

Jednym z problemów diagnostycznych jest rozróżnienie cyklotymii od zaburzenia osobowości z pogranicza, czyli borderline. W cyklotymii i borderline można bowiem dostrzec pewne podobne objawy, takie jak np. impulsywność, wzmożone poczucie własnej wartości, ale i spadek nastroju oraz inne symptomy depresyjne. Jednak w przypadku borderline objawy te będą znacznie bardziej nasilone. Ponadto nastrój w borderline zmienia się bardzo szybko, nawet w ciągu kilku godzin.

Warto także znać różnice między cyklotymią a dystymią. Dystymia określana jest mianem małej depresji, ponieważ w jej przebiegu obserwowane są objawy podobne do depresji, ale nie spełniają kryteriów diagnostycznych tego zaburzenia, ponieważ są łagodniejsze. W cyklotymii również występują łagodne objawy depresyjne, ale w odróżnieniu od dystymii przeplatają się one ze stanami podwyższonego nastroju.

Powiązane produkty

Cyklotymia – diagnostyka, test

Osobą, która zajmuje się diagnozą i leczeniem cyklotymii, jest lekarz psychiatra. Specjalista na podstawie wywiadu diagnostycznego oraz oceny psychologicznej i psychiatrycznej dokonuje wstępnego rozpoznania i proponuje dalszą ścieżkę postępowania. W diagnostyce cyklotymii psychiatra może zalecić np. prowadzenie tzw. dziennika nastroju, w którym pacjent będzie zapisywać, jaki nastrój odczuwa w różnych momentach w ciągu dnia.

Aby prawidłowo zdiagnozować cyklotymię, przede wszystkim należy kierować się kryteriami diagnostycznymi, wśród których jest wymóg co najmniej 2-letniego utrzymywania się objawów zaburzenia. Podczas diagnozy lekarz musi także wykluczyć inne zaburzenia, które mogą być mylone z cyklotymią, m.in. choroba afektywna dwubiegunowa, borderline, schizofrenia  czy dystymia.

Cyklotymia – przyczyny

Przyczyny zaburzenia cyklotymicznego do tej pory nie zostały dobrze zbadane. Zakłada się, że większe ryzyko wystąpienia tego schorzenia obserwowane jest u osób obciążonych genetycznie chorobami afektywnymi. Mówiąc o przyczynach cyklotymii, wskazuje się też na zaburzenia funkcjonowania niektórych neuroprzekaźników w mózgu: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny.

Ponadto wystąpienie cyklotymii może być związane z silnym i przewlekłym stresem oraz z traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości.

Cyklotymia – leczenie

Objawy cyklotymii w większości przypadków są na tyle łagodne, że wiele osób nie decyduje się skorzystać z pomocy specjalisty. Wahania nastroju jednak wyraźnie dezorganizują codzienne życie, a co więcej – wpływają na zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju ChAD. Osoby z cyklotymią zmagają się z objawami depresyjnymi, które mogą prowadzić do myśli, a nawet prób samobójczych. Z drugiej strony objawy podobne do epizodu hipomaniakalnego mogą skutkować impulsywnymi i ryzykownymi zachowaniami, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

W leczeniu cyklotymii wykorzystuje się m.in. farmakoterapię pod postacią leków stosowanych w terapii choroby afektywnej dwubiegunowej. Ich celem jest natomiast zmniejszenie objawów cyklotymii oraz częstotliwości ich występowania.

Leczenie zaburzenia cyklotymicznego opiera się także na psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która polega na m.in. znalezieniu sposobów radzenia sobie ze stresem, zmianie myślenia i zachowania oraz na zidentyfikowaniu tego, co wywołuje i nasila objawy cyklotymii. Wszystko to ma na celu złagodzić objawy lub całkowicie je zniwelować.

  1. Nitka-Siemińska, A., Siemiński, M., Wichowicz, H. i in. (2005). Dystymia. Psychiatria, 2(1), 40–43.
  2. Parker, G. i in. (2012). Cyclothymia. Depression and Anxiety, 29(6), 487–494.
  3. Perugi, G. i in. (2015). Cyclothymia reloaded: A reappraisal of the most misconceived affective disorder. Journal of Affective Disorders, 183, 119–133.
  4. World Health Organization. (2016). International statistical classification of diseases and related health problems (10th ed.).
  5. American Psychiatric Association. (2013). Cautionary statement for forensic use of DSM-5. In Diagnostic and statistical manual of mental disorders (5th ed.).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl