×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bolesne miesiączkowanie

Raz w miesiącu większość kobiet przeżywa trudne chwile. W czasie miesiączki odczuwają dyskomfort: bóle brzucha, ogólne osłabienie i rozdrażnienie. Zwykle objawy te nie są niepokojące i ustępują po 1-2 dniach. Czasami jednak nabierają dużego nasilenia i wtedy mogą stanowić powód do niepokoju.

Dolegliwości bólowe pojawiają się zwykle w przeddzień miesiączki i trwają dodatkowo przez cały jej pierwszy dzień. Następnie ustępują. Ból obejmuje podbrzusze oraz okolicę lędźwiową kręgosłupa (popularnie mówi się, że występuje w okolicy „krzyża”).

Ból w podbrzuszu ma charakter skurczowy - narasta, a następnie ustępuje, aby po chwili znowu powrócić. Ból okolicy lędźwiowej zwykle jest tępy i ciągły.

Czym wywołany jest ból menstruacyjny?

Spowodowany jest on zmiennością stężenia żeńskich hormonów płciowych w cyklu miesięcznym. W organizmie kobiety pod wpływem tych zmian dochodzi do comiesięcznego złuszczania się błony śluzowej macicy. Dochodzi wtedy do kurczenia się mięśniówki macicy, co powodu je bolesność.

Jak radzić sobie ze „zwykłym”, „fizjologicznym” bólem miesiączkowym?

Po pierwsze można stosować leki przeciwbólowe. Nie powinno się zażywać preparatów kwasu acetylosalicylowego, gdyż jego działanie może nasilić krwawienie. W tej sytuacji sprawdzają się natomiast leki z grupy NLPZ (np. ibuprofen), paracetamol oraz leki działające rozkurczowo na mięśniówkę macicy.

Poza tym warto zastosować terapię ciepłem. Można wykorzystać termofor lub owiniętą w koc butelkę z ciepłą wodą. Ciepły okład należy umieścić w okolicy podbrzusza. Często pomaga także delikatne masowanie okolicy podbrzusza, dobrze do tego celu wykorzystać olejki zapachowe, które działają kojąco i powodują zmniejszenie napięcia.

Niektórym kobietom pomaga także właściwie dobrana pozycja ciała. Często pomaga położenie się na bólu z podkulonymi nogami i rękami, innym paniom pomaga siedzenie „ w kucki” lub leżenie na brzuchu. Najlepszą dla siebie pozycję trzeba po prostu dobrać metodą prób i błędów.

Także picie niektórych ziół przynosi ulgę. Delikatnie rozkurczowo na mięśnie macicy działają melisa, mięta, nagietek czy rumianek. Można zacząć je pic już na kilka dni przed spodziewaną miesiączką.

Czego natomiast trzeba unikać? Przede wszystkim dużego wysiłku fizycznego. Zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne mogą nasilić krwawienie, a także dodatkowo osłabić organizm, co może skończyć się omdleniem. Należy także unikać jedzenia potraw wzdymających i ciężkostrawnych, aby dodatkowo „ nie obciążać” brzucha.

Jeśli dolegliwości bólowe trwają krótko i mają przeciętne nasilenie, to nie stanowią powodu do niepokoju utraktuje się je jako fizjologię. Kiedy zatem należy zacząć się niepokoić? Przede wszystkim wtedy, kiedy ból trwa dłużej niż 1-2 dni i ma bardzo duże natężenie oraz towarzyszy mu znacznie bardziej nasilone krwawienie. Także kiedy do bólu dołączają inne niepokojące objawy , jak wymioty, biegunka, silne zawroty głowy, gorączka należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Co może zatem wywoływać tak silnie wyrażone dolegliwości?

  1. endometrioza - jest to choroba polegająca na przeroście błony śluzowej macicy. Poza bardzo silnym bólem, towarzyszy jej także bardzo obfite krwawienie. Najczęściej występuje u kobiet pomiędzy 25 a 40 rokiem życia. Nieleczona endometrizoa może być przyczyną niepłodności.
  2. mięśniaki - są to łagodne nowotwory mięśniówki macicy. Ich obecność także nasila krwawienie oraz ból. Typowe są zwykle dla kobiet w średnim wieku.
  3. przewlekły stan zapalny przydatków (jajniki, jajowody i więzadła macicy) - pomiędzy krwawieniami miesiączkowymi kobieta także odczuwa dolegliwości bólowe, często ma podwyższoną temperaturę ciała
  4. rak trzonu macicy - także daje dolegliwości bólowe w okresach między miesiączkami, u kobiet w okresie pomenopauzalnym powoduje powrót krwawień, które są nieregularne, często obfite

Każda kobieta musi zatem uważnie obserwować swoje ciało i w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, musi natychmiast skonsultować się z ginekologiem .


Podziel się: