×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Obawy przed noszeniem soczewek

Osoby, które nigdy jeszcze soczewek nie nosiły, często mają pewne, zazwyczaj nieuzasadnione obawy. Pomagamy je rozwiać.

„Nie dam sobie rady z ich zakładaniem”

Pierwsze zakładanie soczewek bywa trudne, wymaga przełamania psychicznego oporu przed włożeniem palca do oka. Jednakże zazwyczaj po półgodzinnym instruktażu w salonie optycznym okazuje się, że nie taki diabeł straszny. Z czasem zakładanie soczewek staje się czynnością tak rutynową jak codzienne mycie zębów i nie przysparza najmniejszych trudności.

„Słyszałem, że zdejmowanie jest bolesne, trzeba szczypać oczy”

Ze zdejmowaniem soczewek sprawa ma się podobnie jak z ich zakładaniem: jest to tylko kwestia wprawy. Nie wymaga absolutnie szczypania oka. Wykonuje się jedynie ruch delikatnego „uszczypnięcia” soczewki, żeby odkleić ją od powierzchni oka. Dla rogówki jest to praktycznie nieodczuwalne.

„Wypłyną mi z oczu na basenie”

Soczewki najczęściej wypadają z oczu tylko w filmach. Współczesne, miękkie soczewki kontaktowe, dobrze trzymają się oka nawet na basenie, pod warunkiem, że nie będziemy w nich nurkować. Dla pewności można zaopatrzyć się w okulary do pływania, wówczas soczewki na pewno zostaną na swoim miejscu.

„Boję się, że soczewki podrażnią mi oczy”

Soczewki są całkowicie bezpieczne dla oczu, pod warunkiem stosowania kilku podstawowych zasad higieny.

O czym należy pamiętać nosząc soczewki?

Wspomniana już higiena jest najważniejsza przy bezpiecznym stosowaniu kontaktów.

  1. Zawsze zakładaj i zdejmuj soczewki dokładnie umytymi rękami.
  2. Do ich przechowywania i pielęgnacji używaj tylko przeznaczonych do tego celu płynów.
  3. Przestrzegaj czasu noszenia soczewek kontaktowych. Nie przekraczaj czasu noszenia podanego przez producenta, ponieważ dłuższe noszenie może prowadzić do niedotlenienia rogówki, podrażnienia jej oraz zwiększenia podatności na mikrourazy.
  4. Regularnie wymieniaj soczewki i pojemniki do ich przechowywania.
  5. Staraj się unikać kontaktu soczewek z wodą i bakteriami.
  6. Chodź regularnie na wizyty kontrolne do okulisty.
  7. Nigdy nie używaj przeterminowanych płynów do pielęgnacji ani tym bardziej soczewek.

Przeciwwskazania

Noszenie soczewek kontaktowych jest przeciwwskazane u osób, które cierpią na tzw. zespół suchego oka. Na rynku dostępne są jednak specjalne soczewki z dodatkowym środkiem nawilżającym. Zastosowanie ich wymaga jednak wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazaniem są również alergie – zarówno płyny pielęgnacyjne jak i same soczewki mogą u niektórych osób wywoływać reakcje alergiczne, są to jednak dość rzadkie przypadki.

Przed kupnem pierwszych soczewek należy zatem skontaktować się z okulistą, który pomoże dobrać te najbardziej odpowiadające naszym potrzebom. Później można się już cieszyć pełną swobodą ruchów i aktywnością każdego dnia.


Podziel się: