Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Patryk Jasielski

Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie

Drętwienie lewej ręki lub niespecyficzne drętwienie palców lewej ręki, czasem tylko małego i serdecznego palca lub tylko kciuka może być dezorientujące i mylnie interpretowane przez pacjenta. Czasem jest symptomem groźnego dla zdrowia i życia zawału serca albo udaru mózgu, a czasem to objaw choroby o podłożu neurologicznym lub wynikającym z zaburzeń gospodarki mineralnej organizmu. Co należy zrobić, kiedy odczuwamy drętwienie lewej kończyny?

Drętwienie jest to nieprawidłowe wrażenie czuciowe, opisywane również jako mrowienie, cierpnięcie czy też poczucie przechodzenia prądu przez ciało. Mogą mu towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak ból, marznięcie i uczucie zimna. Czasem obserwuje się osłabienie siły mięśni. Drętwienie dłoni to jedno z najczęstszych dolegliwości w tym zakresie. Różne choroby mogą je wywoływać. Co ciekawe, inne przyczyny mogą wywoływać drętwienie lewej ręki a inne prawej. W zależności od źródła, może ono obejmować całą rękę albo tylko wybrane jej części, np. może to być tylko drętwienie palców lewej ręki.

Drętwienie lewej ręki – przyczyny

Wiele chorób o różnym pochodzeniu może powodować drętwienie lewej ręki od ramienia lub niżej. Cierpnięcie lewej ręki może być spowodowane przez choroby neurologiczne, kręgosłupa, układu krwionośnego. Także niedobory witamin i minerałów lub ciąża mogą prowadzić do drętwienia lewej ręki podczas snu lub w czasie dnia. Inną przyczyną może być nerwicowe drętwienie lewej ręki.

Drętwienie lewej ręki a choroba kręgosłupa

Z rdzenia kręgowego, będącego zbiorem komórek nerwowych i znajdującego się w kręgosłupie, wychodzą liczne nerwy, tzw. nerwy rdzeniowe. Unerwiają one struktury całego ciała, również kończyny górne. W przypadku chorób kręgosłupa może dochodzić do ucisku tych nerwów, co w konsekwencji może objawiać się zaburzeniami czucia, paraliżem czy wędrującym mrowieniem. Lokalizacja objawów zależna jest od miejsca w kręgosłupie, w którym rozwija się choroba. Do drętwienia lewej ręki prowadzą zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa, czyli rwa ramienna. Za większość jej przypadków odpowiedzialny jest wysunięty krążek międzykręgowy. Objawia się bólem karku, promieniującym do ręki. Pojawia się też drętwienie, osłabienie czucia, a nawet zaniki mięśniowe. Może to powodować trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak zapinanie guzików i golenie się. Diagnozę tego schorzenia opiera się na wykonanym zdjęciu RTG i rezonansu magnetycznego kręgosłupa. W leczeniu istotne jest stosowanie kołnierza ortopedycznego przez 2–3 tygodnie i odpowiednio dobranej fizjoterapii. W nasilonym bólu przydatne są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przy znacznych objawach, niezbędna może być operacja. Inną przyczyną drętwienia jest wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych w okolicy łopatki, które uciskają nerwy. Typowo współistnieją tutaj ból pod lewą łopatką i drętwienie lewej ręki.

Drętwienie lewej ręki podczas snu

Drętwienia ręki, które wybudza ze snu, dla każdego stanowi powód do niepokoju. To czy jest to rzeczywiście coś groźnego, zależy od tego jak często się pojawia i jakie ma nasilenie. Jeżeli pojawia się rzadko i nie jest dokuczliwe, to może wynikać z utrzymywania ręki w niewygodne pozycji przez dłuższy czas podczas snu. Wystarczy wtedy tylko chwila i dolegliwości ustępują samoistnie. Jeżeli jednak drętwienie jest uciążliwe, często wybudza ze snu, to może to świadczyć o chorobie. Najczęściej przyczyną jest tzw. zespół cieśni nadgarstka, który powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy w okolicy nadgarstka. Występuję zazwyczaj u osób długo korzystających z komputerów i u kobiet, między 40. a 60. rokiem życia. Objawia się jako drętwienia kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego. Choremu może wydawać się, że jest to ból żyły w lewej ręce. W celu załagodzenia dolegliwości pacjenci często pocierają palce, poruszają nimi lub wkładają je do wody. Diagnozę ustala neurolog na podstawie wywiadu i badania fizykalnego. Czasem musi wykonać badania elektrofizjologiczne. Leczenie tego schorzenia opiera się na operacji w obrębie nadgarstka. U części chorych wystarcza leczenie choroby wywołującej zespół cieśni lub uzupełnianie niedoboru witamin.

Jakie witaminy będą skuteczne na drętwienie ręki? Są to przede wszystkim witamina B6 i rzadziej witamina B12. Rzadszą przyczyną drętwienia wybudzającego ze snu jest ucisk na nerw łokciowy przez kość, mięśnie lub ścięgna. Obserwowane objawy są podobne do tych występujących w zespole cieśni nadgarstka. Pojawiają się jednak drętwienie małego i serdecznego palca lewej ręki. Inne potencjalne przyczyny drętwienia to zaburzenia ukrwienia spowodowany uciskiem tętnicy przez mięśnie klatki piersiowej lub dodatkowe żebra. Jest to tzw. zespół otworu górnego klatki piersiowej.

Drętwienie lewej ręki a inne choroby neurologiczne

Szereg schorzeń neurologicznych może dawać objawy w postaci drętwienia ręki. Jedną z dużych grup są choroby atakujące nerwy obwodowe, tzw. polineuropatie. Istnieje wiele przyczyn je wywołujących m.in. alkoholizm, niedobór witamin i infekcje. Objawiają się drętwieniem o różnym nasileniu. Może to być tylko drętwienie małego palca lewej ręki, ale też całej kończyny górnej. Diagnozuję się je na podstawie badania fizykalnego i badań przewodzenia nerwowego. Leczenie zależne jest od przyczyny polineuropatii. Inna chorobą neurologiczną mogąca wywoływać drętwienie lewej strony twarzy i ręki jest udar mózgu. Jest to stan, w którym dochodzi do zamknięcia jednej z tętnic mózgu. Prowadzi to do niedokrwienia i martwicy. Udar zazwyczaj objawia się osłabieniem lub zanikiem czucia, drętwieniem i niedowładem kończyny górnej po przeciwnej stronie niż ognisko udaru. Chory może również mieć opadnięty kącik ust i trudności w porozumiewaniu się. Diagnozę ustala neurolog na podstawie badania i tomografii komputerowej (TK) głowy. Kolejną przyczyną, z pogranicza neurologii i psychiatrii jest nerwica. Jest to zaburzenie lękowe, które może dawać objawy somatyczne (pochodzące z ciała), dlatego zaobserwowano zależność pomiędzy mrowieniem i drętwieniem kończyn a nerwicą. Należy jednak pamiętać, że nie znaleziono korelacji pomiędzy nerwicą a zmianami demielinizacyjnymi. Jej leczenie jest zatem domeną psychiatrii niż neurologii.

Drętwienie lewej ręki a zawał i inne choroby serca

Zawał serca kojarzony jest przede wszystkim z bólem lokalizującym się za mostkiem. Jednak ból ten często może promieniować w inne okolice, którymi najczęściej są lewa ręka, bark i żuchwa (może pojawiać się również drętwienie tych okolic). Tym samym współistniejące kłucie w sercu i drętwienie lewej ręki lub ból mogą stanowić objawy zawału. Często towarzyszy im duszność i duży niepokój. Nie należy lekceważyć takich objawów i najszybciej zadzwonić na pogotowie. Inne choroby układu krwionośnego, które mogą powodować drętwienie lewej ręki to blaszki miażdżycowe i układowe zapalenia naczyń. Zmniejszają one ukrwienie ręki i powodują jej niedokrwienie, skutkujące bólem i mrowieniem.

Drętwienie lewej ręki – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Decyzja o zgłoszeniu się do lekarza powinna zależeć od dokuczliwości drętwienia lewej ręki i współwystępowania innych objawów. Jeżeli utrudnia ono codzienne funkcjonowanie i towarzyszą jej inne objawy, takie jak zaburzenia czucia, zaniki mięśniowe czy osłabienie siły mięśniowej, wówczas nie wolno zwlekać z udaniem się do specjalisty.

Należy również pamiętać, że współwystępowanie objawów spoza lewej ręki powinno niepokoić i nie wolno go lekceważyć. Doświadczony lekarz podczas wizyty powinien ustalić przyczynę drętwienia i zaproponować skuteczny sposób leczenia drętwienia ręki. W zależności od przyczyny jest to zazwyczaj terapia oparta na stosowaniu odpowiednich leków na drętwienie kończyn lub operacja.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

    Rak żołądka jest jednym z częściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Polska należy niestety do krajów o jednej z większej w świecie częstości zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczby nowych zachorowań. Najczęściej występującym nowotworem jest rak gruczołowy (adenocarcinoma).

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij