kobieta trzyma się za bolące ramię
Mateusz Burak

Rwa ramienna – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Rwa ramienna określana jest także jako rwa barkowa czy radikulopatia szyjna. Jest związana z uciskiem na struktury nerwowe w okolicy szyi, które zaopatrują ramiona i pozostałą część kończyn górnych. Przez to pojawiają się ból, nieprzyjemne parestezje czy w skrajnych przypadkach niedowłady. Jak rozpoznać rwę ramienną? Jak ją leczyć?

Rwa ramienna odnosi się do objawów, które pojawiają się w momencie ucisku jednego z korzeni nerwu rdzeniowego. Najczęściej ma to związek z przepukliną krążka międzykręgowego lub zmianami zwyrodnieniowymi w postaci spondylozy. Ponieważ włókna pojedynczego korzenia nerwu rdzeniowego zapewniają czucie w określonym obszarze ciała, to jego kompresja będzie prowadziła do zaburzeń w tym obrębie. Jak zatem objawia się rwa ramienna?

Rwa ramienna – na czym polega?

Rwa ramienna polega na pojawianiu się przykrych objawów w postaci zaburzeń czucia oraz osłabienia siły mięśniowej w obszarze kończyny górnej. Ścisła topografia występujących dolegliwości jest całkowicie uzależniona od poziomu, na którym dochodzi do kompresji nerwu rdzeniowego. W zależności od tego, z której strony występuje ucisk, to rwa może być lewostronna lub prawostronna. Prowadzi to do obniżenia jakości życia, utrudnia wykonywanie czynności codziennych, nie wspominając już o uprawianiu sportu czy spełnianiu obowiązków związanych z pracą.

Rwa ramienna – przyczyny

Rwa ramienna, jak już wcześniej wspomniano, jest wywołana uciskiem korzenia nerwu rdzeniowego. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest przepuklina krążka międzykręgowego, zmiany zwyrodnieniowe, kręgozmyk, torbiel, złamanie, pojawiające się: infekcja czy guz.

Czynniki ryzyka rwy ramiennej obejmują: proces starzenia, niewłaściwe techniki podnoszenia ciężkich przedmiotów, powtarzające się, monotonne wzorce ruchowe, nadwagę, nieprawidłową postawę ciała, obciążenia dodatnim wywiadem rodzinnym. Badania dowodzą także, że radikulopatia może zdecydowanie częściej występować u osób uprawiających sporty kontaktowe.

Powiązane produkty

Rwa ramienna – objawy

Radikulopatia szyjna charakteryzuje się:

 • bólem, który może promieniować z obszaru szyi wzdłuż ramienia, a czasami do barku i łopatki,
 • drętwieniem i mrowieniem w obszarze kończyn górnych,
 • osłabieniem siły mięśniowej kończyn górnych.

Objawy związane z rwą ramienną są najczęściej jednostronne. Mogą ulegać nasileniu przy pewnych ruchach odcinka szyjnego kręgosłupa, pleców, podczas długotrwałego siedzenia, chodzenia, a czasami nawet przy kaszlu czy kichaniu.

Ile trwa radikulopatia? Zazwyczaj symptomy utrzymują się kilka tygodni, chociaż należy pamiętać, że jest to mocno zindywidualizowane.

Rwa ramienna – leczenie i rehabilitacja

Jak leczyć rwę ramienną? Zazwyczaj radikulopatię można skutecznie poddać postępowaniu leczniczemu bez wykorzystywania metod inwazyjnych jak operacja. Zalecenia co do sposobu terapii będą zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim są to: stopień zaawansowania radikulopatii oraz związanych z nią objawów. Kiedy symptomy ustąpią, bardzo ważne jest, aby stopniowo powracać do wykonywania codziennych czynności.

Ulgę w postaci łagodzenia dolegliwości zapewnić mogą środki przeciwbólowe w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niekiedy stosuje się doustne dawki sterydów w celu szybkiego zmniejszenia stanu zapalnego oraz bólu.

Czym jest i jak się objawia rwa kulszowa? Przeczytaj na DOZ.pl

Zalecana również jest modyfikacja dotychczasowych aktywności. Należy unikać pozycji i czynności, które nasilają objawy. Wykorzystuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii oraz metod kinezyterapeutycznych.

W sytuacji występowania bardzo silnego bólu lub dolegliwości, które słabo reagują na dotychczasowe leczenie, rozważa się zastrzyk zewnątrzoponowy ze sterydem.

Czasem może być konieczna operacja w celu odbarczenia korzenia nerwu rdzeniowego. Wskazaniem do zabiegu jest w szczególności sytuacja, kiedy dochodzi do postępującego osłabienia siły mięśniowej kończyny górnej. Wśród innych wskazań również wymienia się objawy neurologiczne oraz nieskuteczność postępowania zachowawczego.

Rwa ramienna – domowe sposoby

Domowymi sposobami leczenia rwy ramiennej będzie odpoczynek, unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów, stosowanie pozycji odciążających w postaci leżenia na plecach. Istotne znaczenie może mieć wykorzystywanie substancji o działaniu przeciwzapalnym, takich jak kurkuma, gorzka czekolada czy napar z jeżówki. 

Rwa ramienna – ćwiczenia

Oto kilka ćwiczeń na rwę ramienną:

Pozycja wyjściowa: pozycja siedząca, bez podparcia pod plecy. RUCH: polega na powolnym i delikatnym wysuwaniu głowy w przód, a następnie w tył, do końca zakresu ruchu. Ruch musi przebiegać równolegle do podłoża. Jeśli podczas przesuwania głowy w tył pojawia się dyskomfort, należy się zatrzymać i ponownie przesunąć głowę w przód. Należy pamiętać, aby nie unosić brody w górę. Ćwiczenie wykonujemy 4–5 minut.

Pozycja wyjściowa: taka jak w poprzednim ćwiczeniu. RUCH: Przesuwanie głowy w płaszczyźnie równoległej do podłoża do tyłu, następnie wykonanie wyprostu w odcinku szyjnym i zatrzymanie ruchu. Po tej czynności należy ponownie ustawić głowę w położeniu neutralnym i przesunąć ją do przodu, wykonując delikatne zgięcie w odcinku szyjnym. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.

Pozycja wyjściowa: taka jak w pierwszym ćwiczeniu. RUCH: polega na wydłużaniu odcinka szyjnego przez elongację, unoszenie głowy w kierunku pionowym. Pozycję skrajną należy utrzymać kilka sekund. Ćwiczenie należy wykonać w 2 seriach po 10 powtórzeń.

Ćwiczenia należy skonsultować z lekarzem i fizjoterapeutą. Ich wykonywanie musi odbywać się przy braku prowokowania dolegliwości bólowych. 
 1. M. W. Lukies, W. W. Teoh, W. Clements, Safety of CT-guided cervical nerve root corticosteroid injections, „Journal of Medical Imaging and Radiation Oncology”, nr 63 2019.
 2. K. Miyoshi, Dissociation of Anatomical (Neurological) Diagnosis and Imaging Diagnosis, „Brain and Nerve”, nr 71 2019.
 3. H. J. Jenkins, A. S. Downie, C. S. Moore, S. D. French, Current evidence for spinal X-ray use in the chiropractic profession: a narrative review, „Chiropractic & Manual Therapies”, nr 26 2018.
 4. E. Cerier, N. Jain, S. Lenobel, S. R. Niedermeier, K. Stammen, E. Yu, Smoking is Associated With 1-year Suboptimal Patient-reported Outcomes After 2-level Anterior Cervical Fusion, „Clinical Spine Surgery”, nr 32 2019.
 5. L. C. Carlesso, J. C. Macdermid, A. R. Gross, D. M. Walton, P. L. Santaguida, Treatment preferences amongst physical therapists and chiropractors for the management of neck pain: results of an international survey, „Chiropractic & Manual Therapies”, nr 22 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij