kobieta trzyma się za bolące ramię
Mateusz Burak

Rwa ramienna – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Rwa ramienna określana jest także jako rwa barkowa czy radikulopatia szyjna. Jest związana z uciskiem na struktury nerwowe w okolicy szyi, które zaopatrują ramiona i pozostałą część kończyn górnych. Przez to pojawiają się ból, nieprzyjemne parestezje czy w skrajnych przypadkach niedowłady. Jak rozpoznać rwę ramienną? Jak ją leczyć?

Rwa ramienna odnosi się do objawów, które pojawiają się w momencie ucisku jednego z korzeni nerwu rdzeniowego. Najczęściej ma to związek z przepukliną krążka międzykręgowego lub zmianami zwyrodnieniowymi w postaci spondylozy. Ponieważ włókna pojedynczego korzenia nerwu rdzeniowego zapewniają czucie w określonym obszarze ciała, to jego kompresja będzie prowadziła do zaburzeń w tym obrębie. Jak zatem objawia się rwa ramienna?

Rwa ramienna – na czym polega?

Rwa ramienna polega na pojawianiu się przykrych objawów w postaci zaburzeń czucia oraz osłabienia siły mięśniowej w obszarze kończyny górnej. Ścisła topografia występujących dolegliwości jest całkowicie uzależniona od poziomu, na którym dochodzi do kompresji nerwu rdzeniowego. W zależności od tego, z której strony występuje ucisk, to rwa może być lewostronna lub prawostronna. Prowadzi to do obniżenia jakości życia, utrudnia wykonywanie czynności codziennych, nie wspominając już o uprawianiu sportu czy spełnianiu obowiązków związanych z pracą.

Rwa ramienna – przyczyny

Rwa ramienna, jak już wcześniej wspomniano, jest wywołana uciskiem korzenia nerwu rdzeniowego. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest przepuklina krążka międzykręgowego, zmiany zwyrodnieniowe, kręgozmyk, torbiel, złamanie, pojawiające się: infekcja czy guz.

Czynniki ryzyka rwy ramiennej obejmują: proces starzenia, niewłaściwe techniki podnoszenia ciężkich przedmiotów, powtarzające się, monotonne wzorce ruchowe, nadwagę, nieprawidłową postawę ciała, obciążenia dodatnim wywiadem rodzinnym. Badania dowodzą także, że radikulopatia może zdecydowanie częściej występować u osób uprawiających sporty kontaktowe.

Polecane dla Ciebie

Rwa ramienna – objawy

Radikulopatia szyjna charakteryzuje się:

 • bólem, który może promieniować z obszaru szyi wzdłuż ramienia, a czasami do barku i łopatki,
 • drętwieniem i mrowieniem w obszarze kończyn górnych,
 • osłabieniem siły mięśniowej kończyn górnych.

Objawy związane z rwą ramienną są najczęściej jednostronne. Mogą ulegać nasileniu przy pewnych ruchach odcinka szyjnego kręgosłupa, pleców, podczas długotrwałego siedzenia, chodzenia, a czasami nawet przy kaszlu czy kichaniu.

Ile trwa radikulopatia? Zazwyczaj symptomy utrzymują się kilka tygodni, chociaż należy pamiętać, że jest to mocno zindywidualizowane.

Rwa ramienna – leczenie i rehabilitacja

Jak leczyć rwę ramienną? Zazwyczaj radikulopatię można skutecznie poddać postępowaniu leczniczemu bez wykorzystywania metod inwazyjnych jak operacja. Zalecenia co do sposobu terapii będą zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim są to: stopień zaawansowania radikulopatii oraz związanych z nią objawów. Kiedy symptomy ustąpią, bardzo ważne jest, aby stopniowo powracać do wykonywania codziennych czynności.

Ulgę w postaci łagodzenia dolegliwości zapewnić mogą środki przeciwbólowe w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niekiedy stosuje się doustne dawki sterydów w celu szybkiego zmniejszenia stanu zapalnego oraz bólu.

Zalecana również jest modyfikacja dotychczasowych aktywności. Należy unikać pozycji i czynności, które nasilają objawy. Wykorzystuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii oraz metod kinezyterapeutycznych.

W sytuacji występowania bardzo silnego bólu lub dolegliwości, które słabo reagują na dotychczasowe leczenie, rozważa się zastrzyk zewnątrzoponowy ze sterydem.

Czasem może być konieczna operacja w celu odbarczenia korzenia nerwu rdzeniowego. Wskazaniem do zabiegu jest w szczególności sytuacja, kiedy dochodzi do postępującego osłabienia siły mięśniowej kończyny górnej. Wśród innych wskazań również wymienia się objawy neurologiczne oraz nieskuteczność postępowania zachowawczego.

Rwa ramienna – domowe sposoby

Domowymi sposobami leczenia rwy ramiennej będzie odpoczynek, unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów, stosowanie pozycji odciążających w postaci leżenia na plecach. Istotne znaczenie może mieć wykorzystywanie substancji o działaniu przeciwzapalnym, takich jak kurkuma, gorzka czekolada czy napar z jeżówki. 

Rwa ramienna – ćwiczenia

Oto kilka ćwiczeń na rwę ramienną:

Pozycja wyjściowa: pozycja siedząca, bez podparcia pod plecy. RUCH: polega na powolnym i delikatnym wysuwaniu głowy w przód, a następnie w tył, do końca zakresu ruchu. Ruch musi przebiegać równolegle do podłoża. Jeśli podczas przesuwania głowy w tył pojawia się dyskomfort, należy się zatrzymać i ponownie przesunąć głowę w przód. Należy pamiętać, aby nie unosić brody w górę. Ćwiczenie wykonujemy 4–5 minut.

Pozycja wyjściowa: taka jak w poprzednim ćwiczeniu. RUCH: Przesuwanie głowy w płaszczyźnie równoległej do podłoża do tyłu, następnie wykonanie wyprostu w odcinku szyjnym i zatrzymanie ruchu. Po tej czynności należy ponownie ustawić głowę w położeniu neutralnym i przesunąć ją do przodu, wykonując delikatne zgięcie w odcinku szyjnym. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.

Pozycja wyjściowa: taka jak w pierwszym ćwiczeniu. RUCH: polega na wydłużaniu odcinka szyjnego przez elongację, unoszenie głowy w kierunku pionowym. Pozycję skrajną należy utrzymać kilka sekund. Ćwiczenie należy wykonać w 2 seriach po 10 powtórzeń.

Ćwiczenia należy skonsultować z lekarzem i fizjoterapeutą. Ich wykonywanie musi odbywać się przy braku prowokowania dolegliwości bólowych. 
 1. M. W. Lukies, W. W. Teoh, W. Clements, Safety of CT-guided cervical nerve root corticosteroid injections, „Journal of Medical Imaging and Radiation Oncology”, nr 63 2019.
 2. K. Miyoshi, Dissociation of Anatomical (Neurological) Diagnosis and Imaging Diagnosis, „Brain and Nerve”, nr 71 2019.
 3. H. J. Jenkins, A. S. Downie, C. S. Moore, S. D. French, Current evidence for spinal X-ray use in the chiropractic profession: a narrative review, „Chiropractic & Manual Therapies”, nr 26 2018.
 4. E. Cerier, N. Jain, S. Lenobel, S. R. Niedermeier, K. Stammen, E. Yu, Smoking is Associated With 1-year Suboptimal Patient-reported Outcomes After 2-level Anterior Cervical Fusion, „Clinical Spine Surgery”, nr 32 2019.
 5. L. C. Carlesso, J. C. Macdermid, A. R. Gross, D. M. Walton, P. L. Santaguida, Treatment preferences amongst physical therapists and chiropractors for the management of neck pain: results of an international survey, „Chiropractic & Manual Therapies”, nr 22 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

  Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

  Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij