kobieta trzyma się za bolące ramię
Mateusz Burak

Rwa ramienna – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Rwa ramienna określana jest także jako rwa barkowa czy radikulopatia szyjna. Jest związana z uciskiem na struktury nerwowe w okolicy szyi, które zaopatrują ramiona i pozostałą część kończyn górnych. Przez to pojawiają się ból, nieprzyjemne parestezje czy w skrajnych przypadkach niedowłady. Jak rozpoznać rwę ramienną? Jak ją leczyć?

Rwa ramienna odnosi się do objawów, które pojawiają się w momencie ucisku jednego z korzeni nerwu rdzeniowego. Najczęściej ma to związek z przepukliną krążka międzykręgowego lub zmianami zwyrodnieniowymi w postaci spondylozy. Ponieważ włókna pojedynczego korzenia nerwu rdzeniowego zapewniają czucie w określonym obszarze ciała, to jego kompresja będzie prowadziła do zaburzeń w tym obrębie. Jak zatem objawia się rwa ramienna?

Rwa ramienna – na czym polega?

Rwa ramienna polega na pojawianiu się przykrych objawów w postaci zaburzeń czucia oraz osłabienia siły mięśniowej w obszarze kończyny górnej. Ścisła topografia występujących dolegliwości jest całkowicie uzależniona od poziomu, na którym dochodzi do kompresji nerwu rdzeniowego. W zależności od tego, z której strony występuje ucisk, to rwa może być lewostronna lub prawostronna. Prowadzi to do obniżenia jakości życia, utrudnia wykonywanie czynności codziennych, nie wspominając już o uprawianiu sportu czy spełnianiu obowiązków związanych z pracą.

Rwa ramienna – przyczyny

Rwa ramienna, jak już wcześniej wspomniano, jest wywołana uciskiem korzenia nerwu rdzeniowego. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest przepuklina krążka międzykręgowego, zmiany zwyrodnieniowe, kręgozmyk, torbiel, złamanie, pojawiające się: infekcja czy guz.

Czynniki ryzyka rwy ramiennej obejmują: proces starzenia, niewłaściwe techniki podnoszenia ciężkich przedmiotów, powtarzające się, monotonne wzorce ruchowe, nadwagę, nieprawidłową postawę ciała, obciążenia dodatnim wywiadem rodzinnym. Badania dowodzą także, że radikulopatia może zdecydowanie częściej występować u osób uprawiających sporty kontaktowe.

Powiązane produkty

Rwa ramienna – objawy

Radikulopatia szyjna charakteryzuje się:

  • bólem, który może promieniować z obszaru szyi wzdłuż ramienia, a czasami do barku i łopatki,
  • drętwieniem i mrowieniem w obszarze kończyn górnych,
  • osłabieniem siły mięśniowej kończyn górnych.

Objawy związane z rwą ramienną są najczęściej jednostronne. Mogą ulegać nasileniu przy pewnych ruchach odcinka szyjnego kręgosłupa, pleców, podczas długotrwałego siedzenia, chodzenia, a czasami nawet przy kaszlu czy kichaniu.

Ile trwa radikulopatia? Zazwyczaj symptomy utrzymują się kilka tygodni, chociaż należy pamiętać, że jest to mocno zindywidualizowane.

Rwa ramienna – leczenie i rehabilitacja

Jak leczyć rwę ramienną? Zazwyczaj radikulopatię można skutecznie poddać postępowaniu leczniczemu bez wykorzystywania metod inwazyjnych jak operacja. Zalecenia co do sposobu terapii będą zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim są to: stopień zaawansowania radikulopatii oraz związanych z nią objawów. Kiedy symptomy ustąpią, bardzo ważne jest, aby stopniowo powracać do wykonywania codziennych czynności.

Ulgę w postaci łagodzenia dolegliwości zapewnić mogą środki przeciwbólowe w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niekiedy stosuje się doustne dawki sterydów w celu szybkiego zmniejszenia stanu zapalnego oraz bólu.

Czym jest i jak się objawia rwa kulszowa? Przeczytaj na DOZ.pl

Zalecana również jest modyfikacja dotychczasowych aktywności. Należy unikać pozycji i czynności, które nasilają objawy. Wykorzystuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii oraz metod kinezyterapeutycznych.

W sytuacji występowania bardzo silnego bólu lub dolegliwości, które słabo reagują na dotychczasowe leczenie, rozważa się zastrzyk zewnątrzoponowy ze sterydem.

Czasem może być konieczna operacja w celu odbarczenia korzenia nerwu rdzeniowego. Wskazaniem do zabiegu jest w szczególności sytuacja, kiedy dochodzi do postępującego osłabienia siły mięśniowej kończyny górnej. Wśród innych wskazań również wymienia się objawy neurologiczne oraz nieskuteczność postępowania zachowawczego.

Rwa ramienna – domowe sposoby

Domowymi sposobami leczenia rwy ramiennej będzie odpoczynek, unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów, stosowanie pozycji odciążających w postaci leżenia na plecach. Istotne znaczenie może mieć wykorzystywanie substancji o działaniu przeciwzapalnym, takich jak kurkuma, gorzka czekolada czy napar z jeżówki. 

Rwa ramienna – ćwiczenia

Oto kilka ćwiczeń na rwę ramienną:

Pozycja wyjściowa: pozycja siedząca, bez podparcia pod plecy. RUCH: polega na powolnym i delikatnym wysuwaniu głowy w przód, a następnie w tył, do końca zakresu ruchu. Ruch musi przebiegać równolegle do podłoża. Jeśli podczas przesuwania głowy w tył pojawia się dyskomfort, należy się zatrzymać i ponownie przesunąć głowę w przód. Należy pamiętać, aby nie unosić brody w górę. Ćwiczenie wykonujemy 4–5 minut.

Pozycja wyjściowa: taka jak w poprzednim ćwiczeniu. RUCH: Przesuwanie głowy w płaszczyźnie równoległej do podłoża do tyłu, następnie wykonanie wyprostu w odcinku szyjnym i zatrzymanie ruchu. Po tej czynności należy ponownie ustawić głowę w położeniu neutralnym i przesunąć ją do przodu, wykonując delikatne zgięcie w odcinku szyjnym. Ćwiczenie wykonujemy w 2 seriach po 10 powtórzeń.

Pozycja wyjściowa: taka jak w pierwszym ćwiczeniu. RUCH: polega na wydłużaniu odcinka szyjnego przez elongację, unoszenie głowy w kierunku pionowym. Pozycję skrajną należy utrzymać kilka sekund. Ćwiczenie należy wykonać w 2 seriach po 10 powtórzeń.

Ćwiczenia należy skonsultować z lekarzem i fizjoterapeutą. Ich wykonywanie musi odbywać się przy braku prowokowania dolegliwości bólowych. 
  1. M. W. Lukies, W. W. Teoh, W. Clements, Safety of CT-guided cervical nerve root corticosteroid injections, „Journal of Medical Imaging and Radiation Oncology”, nr 63 2019.
  2. K. Miyoshi, Dissociation of Anatomical (Neurological) Diagnosis and Imaging Diagnosis, „Brain and Nerve”, nr 71 2019.
  3. H. J. Jenkins, A. S. Downie, C. S. Moore, S. D. French, Current evidence for spinal X-ray use in the chiropractic profession: a narrative review, „Chiropractic & Manual Therapies”, nr 26 2018.
  4. E. Cerier, N. Jain, S. Lenobel, S. R. Niedermeier, K. Stammen, E. Yu, Smoking is Associated With 1-year Suboptimal Patient-reported Outcomes After 2-level Anterior Cervical Fusion, „Clinical Spine Surgery”, nr 32 2019.
  5. L. C. Carlesso, J. C. Macdermid, A. R. Gross, D. M. Walton, P. L. Santaguida, Treatment preferences amongst physical therapists and chiropractors for the management of neck pain: results of an international survey, „Chiropractic & Manual Therapies”, nr 22 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl