Profilaktyka i nowoczesne metody leczenia nowotworów krwi - portal DOZ.pl
Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?
Justyna Piekara

Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

Morfologia ratuje życie

Morfologia krwi obwodowej to proste i tanie badanie diagnostyczne, które dostarcza wielu informacji na temat tego, co dzieje się w organizmie pacjenta. Pozwala wykryć poważne choroby na wczesnym etapie, kiedy terapia jest najbardziej skuteczna, dlatego tak ważne jest, aby wykonywać ją raz do roku. Chociaż wiele osób ma wiedzę, że kontrolę należy wykonać przynajmniej raz na 12 miesięcy, nie robi tego. Z badań społecznych wynika, że aż 43% Polaków mających tego świadomość nie bada się wystarczająco często.

Przeczytaj także, jak interpretować wyniki morfologii.

O tym, że morfologia może uratować życie, przypomina kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi”, prowadzona od 2018 roku w ramach Dnia Walki z Nowotworami Krwi (28 maja). Celem inicjatywy jest poprawa wykrywalności chorób hematologicznych poprzez edukację i upowszechnienie wiedzy na temat schorzeń układu chłonnego i szpiku kostnego.

Morfologia – istotna we wczesnej diagnostyce nowotworów krwi

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia nowotwory (WHO) nowotwory krwi są jedną z głównych przyczyn śmiertelności. Szacuje się, że w Polsce na nowotwory krwi choruje obecnie 150 tys. osób. Co roku diagnozuje się ponad 6 tys. nowych przypadków. Badania kontrolne są więc bardzo istotne dla zachowania zdrowia. Wszelkie dysfunkcje wzrostu i zachowania komórek krwi świadczą o postępującym procesie chorobowym. Ich wczesne wykrycie jest kluczowe, ponieważ przekłada się na skuteczność leczenia. Rola lekarza POZ jest bardzo istotna.

Ze względu na niespecyficzne objawy nowotworów hematologicznych łatwo można pomylić mniej groźnymi chorobami. W początkowej fazie rozwoju pacjentom towarzyszy: gorączka, przewlekłe zmęczenie, bóle kości, powiększenie węzłów chłonnych, śledziony i wątroby, a także utrata wagi i niedokrwistość. 

Wzrasta liczba chorych na nowotwory krwi i szpiku

Pracująca w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii (IHiT) w Warszawie, dr hab. med. Bożena Katarzyna Budziszewska z Kliniki Hematologii, w wypowiedzi dla portalu „hematoonkologia.pl” zaznacza, że najczęstszymi nowotworami układu krwionośnego są ostre białaczki szpikowe i nowotwory przewlekłe. Liczba zachorowań rośnie, co jest związane m.in. ze starzeniem się społeczeństwa. Najczęściej chorują na nie osoby starsze, po 60. roku życia. Obserwuje się trend wzrostowy w przypadku zachorowalności wśród osób, które ukończyły 70 lat. 

W porównaniu z rokiem ubiegłym do specjalistów trafia o 10-15 % więcej pacjentów z nowotworami krwi i szpiku kostnego. Często są już oni w bardzo zaawansowanych fazach choroby. Pandemia COVID-19 znacząco spowolniła diagnostykę, dlatego w ramach programu realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia „Profilaktyka 40 Plus” każdy obywatel powyżej 40 roku życia, może zrealizować pakiet badań diagnostycznych, w tym wykonać morfologię krwi. 

Sztuczna inteligencja w leczeniu nowotworów 

Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. n. med. Tomasz Sacha, w wywiadzie dla agencji informacyjnej „Newseria Biznes”, stwierdził, że „hematoonkologia bywa nazywana lokomotywą postępu, dla różnych dziedzin medycyny, ponieważ większość innowacyjnych terapii, które w tej chwili znamy, trafiła do nas właśnie z poletka działań naukowców zaangażowanych w badania hematologiczne”. 

Sposób leczenia raka krwi zależy od jego rodzaju, wieku pacjenta, szybkości postępu oraz tego, czy rak rozprzestrzenił się. W związku z tym terapia może obejmować wiele metod: immunoterapie, chemioterapię, zabiegi chirurgiczne, przeszczep komórek macierzystych oraz środki celowane. 

Lekarze chętnie korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych. Coraz częściej wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji, która oferuje wiele obiecujących narzędzi dla klinicystów. Algorytmy sztucznej inteligencji analizują wyniki badań, sugerują rozpoznanie i pomagają lekarzom w podjęciu ostatecznej decyzji w postawieniu diagnozy.

Dotychczas w Polsce ze sztucznej inteligencji korzysta jedynie kilka ośrodków, ale proces wdrażania tej technologii będzie postępował. Dysponujemy algorytmami, które przesiewają populację w kierunku bardzo rzadkich schorzeń. W przyszłości planowane jest powstanie platformy skierowanej do lekarzy różnych specjalności.

 1. Eksperci: morfologia krwi wykonywana raz w roku może uchronić przed groźnymi chorobami, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89238%2Ceksperci-morfologia-krwi-wykonywana-raz-w-roku-moze-uchronic-przed-groznymi, [dostęp:] 27.09.2021.
 2. J. Gośliński, Profilaktyczna morfologia krwi obwodowej, „zwrotnikraka.pl” [online], https://www.zwrotnikraka.pl/morfologia-krwi-obwodowe, [dostęp:] 27.09.2021.
 3. E. Kolasińska-Bazan, Rozpoznanie i leczenie nowotworów układu krwiotwórczego, „hematoonkologia.pl” [online], https://hematoonkologia.pl/informacje-dla-chorych/news/id/3003-rozpoznanie-i-leczenie-nowotworow-ukladu-krwiotworczego, [dostęp:] 27.09.2021.
 4. Pacjenci wracają do hematoonkologów. Wczesna diagnostyka może uchronić przed konsekwencjami wielu poważnych chorób, „biznes.newseria.pl” [online], https://biznes.newseria.pl/news/pacjenci-wracaja-do,p328968491, [dostęp:] 27.09.2021.
 5. I. Bączek, Prof. Basak o sztucznej inteligencji w hematoonkologii: pomoże w szybkim rozpoznawaniu nowotworów krwi, „rynekzdrowia.pl” [online], https://www.rynekzdrowia.pl/serwis-hematoonkologia/Prof-Basak-o-sztucznej-inteligencji-w-hematoonkologii-pomoze-w-szybkim-rozpoznawaniu-nowotworow-krwi,222704,1023.html, [dostęp:] 27.09.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja zespołu nadkłykcia bocznego kości ramiennej

  Łokieć tenisisty, czyli zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to schorzenie charakteryzujące się występowaniem zmian przeciążeniowych w obrębie ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Łokieć tenisisty objawia się bólem w obrębie stawu łokciowego w momencie, w którym uruchomiony zostaje nadgarstek, np. podczas chwytania przedmiotów czy zaciskania pięści. Ponieważ przyczyną zespołu łokcia tenisisty są mikrourazy powstałe na skutek wykonywania powtarzalnych czynności, dotyka on często sportowców czy pracowników biurowych. Jak leczy się łokieć tenisisty?

 • Marihuana medyczna – co warto o niej wiedzieć?

  U schyłku okresu PRL, w 1985 r. wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 r.) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom.  Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

 • Szczepionka przeciw COVID-19. Skąd wiemy, że nie będzie miała długoterminowych skutków ubocznych?

  Jednym z powodów, dla których niektóre osoby nie zaszczepiły się przeciw COVID-19, jest to, że obawiają się one niepożądanych skutków, które mogą pojawić się zaraz po iniekcji, ale też potencjalnych długoterminowych konsekwencji szczepienia. Nie ma dowodów naukowych sugerujących, że obecne szczepionki przeciwko COVID-19 spowodują trwające przez długi okres problemy w nadchodzących latach. Co na temat bezpieczeństwa szczepionek w dłuższej perspektywie mówią eksperci?

 • Czy węch pozwala wyczuwać rozwijające się choroby?

  Dzięki rozwiniętym zmysłom węchy, smaku, dotyku i wzroku możemy skutecznie unikać mniej lub bardziej poważnych zagrożeń. Który z tych zmysłów pomaga pierwszy, dlaczego podczas choroby ciało inaczej pachnie i dlaczego niektóre zapachy zapamiętujemy jako niebezpieczne, a inne jako przyjemne i bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Jakie są objawy i sposoób leczenia raka piersi mężczyn?

  Chociaż rak piersi kojarzony jest głównie z chorobą, która dotyka kobiet, tak nie można zapominać, że gruczoł sutkowy występuje również u mężczyzn, którzy stanowią 1% wszystkich zdiagnozowanych przypadków raków sutka. Średnio ⅕ z nich nie wygrywa walki z chorobą, której objawy są często ignorowane albo niekojarzone z rakiem piersi, a np. urazem mięśnia piersiowego. Jak wygląda diagnostyka męskiego raka sutka, czy istnieją programy profilaktyczne raka piersi wśród mężczyzn oraz jak wygląda obecny system leczenia tej choroby w tej grupie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kurzajki (brodawki) – przyczyny i leczenie kurzajek na stopie

  Kurzajki, potocznie zwane brodawkami, są powszechnie występującym problemem skórnym, za który odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego. HPV, namnażając się powoduje powstanie bolesnych, swędzących oraz mało estetycznych zmian skórnych, dość często mylonych z odciskami. Ryzyko zakażenia brodawkami jest bardzo duże, zwłaszcza jeśli nasz układ odpornościowy jest osłabiony, zaś pozbycie się ich jest trudne i długotrwałe. Jak zatem radzić sobie z kurzajkami? Które sposoby walki z nimi są najskuteczniejsze? 

 • Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, zalecenia

  Dna moczanowa, dawniej nazywana „chorobą królów” lub „chorobą bogaczy”, spowodowana jest odkładaniem się kryształków moczanu jednosodowego w tkankach okołostawowych, czego wynikiem jest zapalenie stawu. Ponieważ dna moczanowa (podagra) stanowi najczęstszą przyczynę zapalenia stawów u mężczyzn powyżej 40. roku życia, warto poznać jej objawy oraz możliwości leczenia i zapobiegania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij