Czy płyn do płukania jamy ustnej dezaktywuje koronawirusa?
Justyna Piekara

Czy płyn do płukania jamy ustnej dezaktywuje koronawirusa?

Podczas oczekiwania na szczepionkę na COVID-19, każdy sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 jest na wagę złota. Według nowych badań być może będą nas mogły wesprzeć łatwo dostępne produkty – płyny do płukania jamy nosowej, jamy ustnej oraz gardła. Dowiedziono niedawno, że mogą one dezaktywować ludzkie koronawirusy. 

Wybrane środki antyseptyczne vs ludzki koronawirus

Zespół badaczy z Penn College of Medicine postanowił przetestować różne produkty antyseptyczne, w tym płyn do płukania ust oraz roztwór wykorzystywany do jala neti – jogicznej metody płukania jamy nosowej. Okazuje się, że większość ze sprawdzanych produktów unieczynnia cząsteczki wirusów i to w czasie krótszym niż 2 minuty. Niektóre z nich mogą być przydatne w zmniejszaniu wiremii lub ilości koronawirusa w jamie ustnej i nosowej. Niewykluczone, że mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, koronawirusa powodującego COVID-19, ale kwestia ta wymaga jeszcze dalszych badań. Procedura płukania jamy ustnej i nosogardzieli może uzupełniać środki ochrony osobistej, maseczki ochronne i higienę rąk. 

Craig Meyers i jego zespół odtworzyli reakcję między komórkami wirusa w jamie ustnej i nosie z płukankami przeznaczonymi do ich higieny. Badacze zalali koronawirusy 229E, które wyhodowano w komórkach ludzkiej wątroby w laboratorium, wybranymi substancjami chemicznymi. Ekspozycja na działanie wirusa trwała odpowiednio przez 30 sekund, 1 minutę lub 2 minuty. Płyn do płukania jamy ustnej z nadtlenkiem wodoru bardzo skutecznie pomógł zwalczyć wirusa – ponad 90% wirionów koronawirusa 229E, genetycznie podobnego do SARS-CoV-2, przestało być aktywne. 

Wyniki eksperymentu wykazały, że: 

  • komercyjnie dostępne płyny do płukania jamy ustnej dezaktywowały wirusy w 99,9% już nawet przy 30-sekundowym czasie kontaktu,
  • płyn do zabiegu z zastosowaniem neti pot okazał się nieskuteczny – wirus po kontakcie z roztworem pozostawał aktywny. 

Według Meyersa, gdyby zastosowanie tych rozwiązań było w pewnym stopniu skuteczne i mogłoby zmniejszyć transmisję chociaż o 50%, byłoby to bardzo pomocne w obecnej sytuacji, kiedy zmagamy się z pandemią wywołaną SARS-Cov-2. 

Ograniczenia i wyzwania badawcze

Eksperci ostrzegają przed nadinterpretowaniem wyników badania, ponieważ w eksperymencie nie zbadano SARS-CoV-2, tylko wirusa o podobnej strukturze genetycznej. Ponadto nie sprawdzono, czy badane środki higieniczne wpływają na sposób, w jaki wirusy przenoszą się z człowieka na człowieka. 

Testowanych produktów nie można uznać za lekarstwo na COVID-19, ale wyniki eksperymentu pokazują, że stosowanie określonych substancji aseptycznych przez określony czas może zmniejszyć przenoszenie wirusa. 

Naukowcy chcą w przyszłości rozszerzyć swoje badania o testy kliniczne z udziałem pacjentów zainfekowanych COVID–19. Dopóki nie zostaną przeprowadzone badania na ludziach, to teza o dezaktywacyjnym wpływie wyżej wymienionych płynów nie może zostać potwierdzona. 

Nadtlenek wodoru i jodopowidon a SARS-CoV-2

Badacze, którzy opublikowali wyniki swoich badań w „Journal of Prosthodontics” zauważyli natomiast, że niektóre rodzaje płukanek przeznaczone do jamy ustnej mogą inaktywować SARS-CoV-2 w hodowlach komórkowych warunkach eksperymentalnych. Mowa o substancjach stosowanych w zakażeniach skóry i błon śluzowych, w tym jamy ustnej, np. w chorobach przyzębia – o nadtlenku wodoru oraz jodopowidonie. 

Wirus SARS-CoV-2 został całkowicie inaktywowany przez płukanie jamy ustnej środkami z jodopowidonem we wszystkich testowanych stężeniach, w zaledwie 15 sekund. Natomiast roztwory z nadtlenkiem wodoru wykazały minimalne działanie wirusobójcze po czasie kontaktu wynoszącym nawet 30 sekund. 
  1. C. Meyers, R. Robinson, J. Milici, Lowering the transmission and spread of human, coronavirus, „Journal of Medical Virology” 2020, s 1–8, [online] https: //doi. org/10.1002/jmv. 26514, [dostęp:] 28.10.2020.
  2. A. S. Bidra, J. S Pelletier, J. B. Westover, Comparison of in vitro inactivation of SARS CoV‐2 with hydrogen peroxide and povidone‐iodine oral antiseptic rinses, „Journal of Prosthodontics” [online], https: //doi. org/10.1111/jopr. 13220, [dostęp:] 28.10.2020.
  3. C. Melore, Supresing discovery finds antibiotic-resistant bacteria can also heal tissue, „studyfinds. org” [online], https: //www. studyfinds. org/antibiotic-resistant-bacteria-can-also-heal-tissue/, [dostęp:] 28.10.2020.
  4. M. Lake, Study suggests mouthwash could fight COVID-19, ”newsbreak” [online], https: //www. newsbreak. com/florida/lake-mary/news/2089916636845/study-suggests-mouthwash-could-fight-covid-19, [dostep:] 28.10.2020. 
  5. K. J. Wu, No, mouthwash will not save you from the coronavirus, „nytimes. com”, [online] https: //www. nytimes. com/2020/10/21/health/covid-mouthwash. html, [dostęp:] 28.10.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij