Czy płyn do płukania jamy ustnej dezaktywuje koronawirusa?
Justyna Piekara

Czy płyn do płukania jamy ustnej dezaktywuje koronawirusa?

Podczas oczekiwania na szczepionkę na COVID-19, każdy sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 jest na wagę złota. Według nowych badań być może będą nas mogły wesprzeć łatwo dostępne produkty – płyny do płukania jamy nosowej, jamy ustnej oraz gardła. Dowiedziono niedawno, że mogą one dezaktywować ludzkie koronawirusy. 

Wybrane środki antyseptyczne vs ludzki koronawirus

Zespół badaczy z Penn College of Medicine postanowił przetestować różne produkty antyseptyczne, w tym płyn do płukania ust oraz roztwór wykorzystywany do jala neti – jogicznej metody płukania jamy nosowej. Okazuje się, że większość ze sprawdzanych produktów unieczynnia cząsteczki wirusów i to w czasie krótszym niż 2 minuty. Niektóre z nich mogą być przydatne w zmniejszaniu wiremii lub ilości koronawirusa w jamie ustnej i nosowej. Niewykluczone, że mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, koronawirusa powodującego COVID-19, ale kwestia ta wymaga jeszcze dalszych badań. Procedura płukania jamy ustnej i nosogardzieli może uzupełniać środki ochrony osobistej, maseczki ochronne i higienę rąk. 

Craig Meyers i jego zespół odtworzyli reakcję między komórkami wirusa w jamie ustnej i nosie z płukankami przeznaczonymi do ich higieny. Badacze zalali koronawirusy 229E, które wyhodowano w komórkach ludzkiej wątroby w laboratorium, wybranymi substancjami chemicznymi. Ekspozycja na działanie wirusa trwała odpowiednio przez 30 sekund, 1 minutę lub 2 minuty. Płyn do płukania jamy ustnej z nadtlenkiem wodoru bardzo skutecznie pomógł zwalczyć wirusa – ponad 90% wirionów koronawirusa 229E, genetycznie podobnego do SARS-CoV-2, przestało być aktywne. 

Wyniki eksperymentu wykazały, że: 

 • komercyjnie dostępne płyny do płukania jamy ustnej dezaktywowały wirusy w 99,9% już nawet przy 30-sekundowym czasie kontaktu,
 • płyn do zabiegu z zastosowaniem neti pot okazał się nieskuteczny – wirus po kontakcie z roztworem pozostawał aktywny. 

Według Meyersa, gdyby zastosowanie tych rozwiązań było w pewnym stopniu skuteczne i mogłoby zmniejszyć transmisję chociaż o 50%, byłoby to bardzo pomocne w obecnej sytuacji, kiedy zmagamy się z pandemią wywołaną SARS-Cov-2. 

Ograniczenia i wyzwania badawcze

Eksperci ostrzegają przed nadinterpretowaniem wyników badania, ponieważ w eksperymencie nie zbadano SARS-CoV-2, tylko wirusa o podobnej strukturze genetycznej. Ponadto nie sprawdzono, czy badane środki higieniczne wpływają na sposób, w jaki wirusy przenoszą się z człowieka na człowieka. 

Testowanych produktów nie można uznać za lekarstwo na COVID-19, ale wyniki eksperymentu pokazują, że stosowanie określonych substancji aseptycznych przez określony czas może zmniejszyć przenoszenie wirusa. 

Naukowcy chcą w przyszłości rozszerzyć swoje badania o testy kliniczne z udziałem pacjentów zainfekowanych COVID–19. Dopóki nie zostaną przeprowadzone badania na ludziach, to teza o dezaktywacyjnym wpływie wyżej wymienionych płynów nie może zostać potwierdzona. 

Nadtlenek wodoru i jodopowidon a SARS-CoV-2

Badacze, którzy opublikowali wyniki swoich badań w „Journal of Prosthodontics” zauważyli natomiast, że niektóre rodzaje płukanek przeznaczone do jamy ustnej mogą inaktywować SARS-CoV-2 w hodowlach komórkowych warunkach eksperymentalnych. Mowa o substancjach stosowanych w zakażeniach skóry i błon śluzowych, w tym jamy ustnej, np. w chorobach przyzębia – o nadtlenku wodoru oraz jodopowidonie. 

Wirus SARS-CoV-2 został całkowicie inaktywowany przez płukanie jamy ustnej środkami z jodopowidonem we wszystkich testowanych stężeniach, w zaledwie 15 sekund. Natomiast roztwory z nadtlenkiem wodoru wykazały minimalne działanie wirusobójcze po czasie kontaktu wynoszącym nawet 30 sekund. 
 1. C. Meyers, R. Robinson, J. Milici, Lowering the transmission and spread of human, coronavirus, „Journal of Medical Virology” 2020, s 1–8, [online] https: //doi. org/10.1002/jmv. 26514, [dostęp:] 28.10.2020.
 2. A. S. Bidra, J. S Pelletier, J. B. Westover, Comparison of in vitro inactivation of SARS CoV‐2 with hydrogen peroxide and povidone‐iodine oral antiseptic rinses, „Journal of Prosthodontics” [online], https: //doi. org/10.1111/jopr. 13220, [dostęp:] 28.10.2020.
 3. C. Melore, Supresing discovery finds antibiotic-resistant bacteria can also heal tissue, „studyfinds. org” [online], https: //www. studyfinds. org/antibiotic-resistant-bacteria-can-also-heal-tissue/, [dostęp:] 28.10.2020.
 4. M. Lake, Study suggests mouthwash could fight COVID-19, ”newsbreak” [online], https: //www. newsbreak. com/florida/lake-mary/news/2089916636845/study-suggests-mouthwash-could-fight-covid-19, [dostep:] 28.10.2020. 
 5. K. J. Wu, No, mouthwash will not save you from the coronavirus, „nytimes. com”, [online] https: //www. nytimes. com/2020/10/21/health/covid-mouthwash. html, [dostęp:] 28.10.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij