Naukowcy wiedzą, czemu dzieci łagodniej przechodzą zakażenie Covid-19
Katarzyna Szulik

Naukowcy wiedzą, czemu dzieci łagodniej przechodzą zakażenie Covid-19

Wszystkie dotychczasowe badania potwierdzają, że pandemia koronawirusa wyjątkowo łagodnie obchodzi się z dziećmi. Zarażają się one o wiele rzadziej niż dorośli, a samą chorobę w zdecydowanej większości przypadków przechodzą bezobjawowo. Od początku pandemii naukowcy próbują odkryć przyczynę tego stanu rzeczy, co udało się międzynarodowej grupie ekspertów, między innymi z Wielkiej Brytanii, Australii i Szwajcarii. Klucz ma tkwić w lepszej kondycji dziecięcych naczyń krwionośnych.

Koronawirus a naczynia krwionośne

Wnioski naukowców ukazały się na łamach hiszpańskiego dziennika El Mundo, nie podano afiliacji (afiliacja to wskazanie jednostki naukowej jako miejsca realizacji badań naukowych, których wynik stanowi podstawę publikacji lub monografii naukowej). Autorem tezy dotyczącej naczyń krwionośnych jest uznany szwajcarski kardiolog prof. Frank Ruschitzka, który jest autorem studium dotyczącego tego zagadnienia. 

Wykazało ono, że ze względu na lepszy stan śródbłonka w naczyniach krwionośnych u dzieci, w ich naczyniach rzadziej powstają zakrzepy, które uważa się za jedne z groźniejszych objawów Covid-19, ponieważ wywołują zaburzenia pracy układu krwionośnego. Do podobnych spostrzeżeń doszli także naukowcy z innych krajów.

Wspomniane wnioski, to jak na razie hipoteza wymagająca głębszego zbadania, bazująca na obserwacji, że osoby z chorobami atakującymi naczynia krwionośne, takimi jak nadciśnienie czy cukrzyca, są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby Covid-19. 

2 proc. zarażonych koronawirusem to dzieci

Już wcześniej stwierdzono, że dzieci nie tylko zarażają się rzadko i przechodzą chorobę łagodnie, ale również na ogół nie zarażają koronawirusem innych. Szacuje się, że spośród wszystkich chorych na Covid-19 dzieci stanowią maksymalnie 2 proc. ogółu. Dotyczy to także miejsc, w których epidemia dotyczyła znacznej części populacji, takich jak Włochy, USA czy Hiszpania. Również w Polsce do hospitalizacji dzieci z Covid-19 dochodzi przez wzgląd na inne schorzenia wykryte w pierwszej kolejności. Zazwyczaj dopiero w toku ustalania diagnozy wychodzi na jaw, że mały pacjent jest również zarażony wirusem SARS-CoV-2.

U dzieci bez chorób towarzyszących Covid-19 zazwyczaj przebiega podobnie, jak zwykłe przeziębienie, ewentualnie łagodną postać wirusowego zapalenia płuc. W Polsce, jak dotąd, nie odnotowano żadnego przypadku tzw. PIMS-TS, czyli zespołu wieloukładowej reakcji zapalnej u dzieci, która wstępuje wskutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego i może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Przypadki takie zdarzały się jednak w Europie Zachodniej. 

Czym jest PIMS-TS?

PIMS-TS to wieloukładowy zespół zapalny u dzieci zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. U małych pacjentów, które zostały zakażone SARS-CoV-2 i wyzdrowiały dochodzi w tym zespole do reakcji układu immunologicznego, która powoduje stan zapalny narządów prowadzący do ich niewydolności. Pierwszy przypadek PIMS-TS odnotowano w kwietniu 2020 r. w Stanach Zjednoczonych u dziewczynki, u której zdiagnozowano chorobę Kawasaki, a test na koronawirusa okazał się pozytywny. Objawy zespołu pojawiają się od 2 do 4 tygodni po przebytej chorobie COVID-19. PIMS-TS jest podobny do innych stanów zapalnych, takich jak choroba Kawasaki i zespół szoku toksycznego. Dzieci, które zachorowały na PIMS-TS, na ogół nie miały oczywistych objawów COVID-19, takich jak kaszel, i były zdrowe przed pojawieniem się PIMS-TS. Przyczyna tej choroby jest nieznana.

Ten fakt stawia od znakiem zapytania zasadność zamykania szkół i przedszkoli. Z obserwacji w Chinach i USA, czyli krajach najbardziej dotkniętych epidemią, wynika, że ten krok doprowadził do zmniejszenia skali epidemii jedynie o 0,2 proc. 

Rzadkie, choć dramatyczne śmierci

Dzieci chorują, a co za tym idzie umierają rzadziej w wyniku koronawirusa, dlatego każdy taki przypadek jest szczególnie dramatyczny. W ostatnich dniach w szpitalu w Sheffield w Wielkiej Brytanii zmarło 13-dniowe dziecko, u którego wykryto SARS-CoV-2. Było to jedyne schorzenie, które stwierdzono u noworodka, w związku z czym badania nad potencjalną przyczyną jego śmierci trwają. 

Nie wiadomo, kiedy noworodek zaraził się wirusem, przy czym najnowsze doniesienia naukowe sugerują, że zarażenie się od matki jest bardzo mało prawdopodobne. W maju tego roku w Wielkiej Brytanii śmierć poniosło trzydniowe dziecko, u którego także wykryto jedynie koronawirusa.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Katar u niemowlaka – przyczyny i domowe sposoby

  Katar u niemowlaka może mieć różne przyczyny, najczęstszą z nich są niegroźne infekcje wirusowe. Duża ilość zalegającej wydzieliny powoduje trudności z oddychaniem, a to z kolei wywołuje rozdrażnienie dziecka, uniemożliwia spokojny sen, utrudnia karmienie. Wśród sposobów walki z katarem u niemowlęcia znajdują się m.in. stosowanie wody morskiej do nosa, kropli do nosa, plastrów do aromaterapii czy inhalacje. 

 • Refluks u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie choroby refluksowej przełyku u dzieci

  Refluks u noworodka czy niemowlaka często bywa przez rodziców mylony z ulewaniem. Jednak regurgitacje to zjawisko fizjologiczne i jeśli nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, nie wymaga interwencji lekarskiej. Jeżeli natomiast cofaniu się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka towarzyszą wymioty, nawracające infekcje dróg oddechowych, problemy z karmieniem, snem czy przybieraniem na wadze przez malucha, należy podejrzewać refluks żołądkowo-przełykowy. Należy także pamiętać, że refluksowi może w ogóle nie towarzyszyć ulewanie, a jedynymi symptomami schorzenia są płacz czy prężenie się i odginanie głowy podczas karmienia (zespół Sandifera).

 • Zaburzenia łaknienia u dzieci – co robić, gdy dziecko jest niejadkiem?

  Zaburzenia łaknienia u dzieci, objawiające się obniżonym apetytem lub wybiórczością pokarmową, mogą mieć rozmaite przyczyny. Mogą być stanem fizjologicznym, niewymagającym leczenia (często dotyczy to dzieci w wieku od 1 do 5 lat), lecz mogą również być objawem choroby (np. schorzeń układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego). Problemy z apetytem nierzadko towarzyszą dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mogą mieć także podłoże emocjonalne. Zaburzenia łaknienia często wymagają wielospecjalistycznego podejścia – współpracy pediatry, lekarzy specjalistów, logopedy, psychologa.

 • Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny i objawy. Leczenie wady wrodzonej stawu biodrowego

  Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada wrodzona wykrywana u noworodków, która pogłębia się wraz z rozwojem dziecka. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców, może być jednostronna lub dwustronna, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz do przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Dysplazja biodra, jeśli jest wcześnie wykryta, rokuje całkowity powrót do zdrowia.  Jak rozpoznać dysplazję stawów biodrowych?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

  Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij