Zapalenie zatok – objawy, przyczyny i leczenie
Anna Rutkowska

Zapalenie zatok – objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie zatok jest jedną z najpowszechniejszych chorób zachodnich społeczeństw. W USA roczne koszty leczenia pacjentów z zapaleniem zatok oszacowano na 2,4 mld dolarów, zaś suma dni ograniczonej aktywności chorych wynosiła aż 73 mln, co oczywiście musiało mieć swoje konsekwencje dla gospodarki.

Zapalenie zatok (przynosowych) jest jednak uciążliwe przede wszystkim dla samych pacjentów, którzy muszą się zmagać z jego niezwykle nieprzyjemnymi symptomami, trwającymi często wiele tygodni. O przewlekłym zapaleniu zatok mowa, gdy objawy trwają co najmniej 12 tygodni. Jeśli do tego czasu nie wystąpiło wyleczenie, można, niestety, spodziewać się, że niesławne „problemy z zatokami” będą nawracać.

Na szczęście nie każde zachorowanie musi się wiązać z późniejszymi nawrotami choroby. Tak zwane ostre zapalenie zatok przynosowych, jeśli zostało całkowicie wyleczone i nie nabrało charakteru przewlekłego, może okazać się jednorazowym epizodem. Istnieje więc szansa, że choroba nigdy nie wróci, o ile zostanie prawidłowo wyleczona.

Zapalenie zatok – skąd to się bierze?

Najczęściej przebiega to tak: zapalenie błony śluzowej nosa – czyli inaczej mówiąc katar, zwykle o wirusowym pochodzeniu – powoduje powstawanie nadmiaru gęstej wydzieliny. Ta z kolei blokuje zatoki przynosowe. W ten sposób powstaje znakomite środowisko dla drobnoustrojów, co skutkuje często właśnie zapaleniem zatok, jeśli stan zapalny śluzówki przedłuża się do kilku dni. Co gorsza, stan zapalny pogłębia utrudniony ruch rzęsek nabłonka migawkowego nosa. Ich zadaniem jest usuwanie śluzu z jamy nosowej – a wraz z nim wszelkich bakterii, wirusów i zanieczyszczeń, które przed wtargnięciem dalej w drogi oddechowe powstrzymuje właśnie lepka i gęsta konsystencja śluzu. Jeśli jednak rzęski nie pracują prawidłowo, bakterie i wirusy – zamiast być usuwane – namnażają się. Zapalenie może mieć więc charakter wirusowy, bakteryjny lub być połączeniem jednego i drugiego. Objawy ostrego bakteryjnego zapalenia zatok i przewlekłego wirusowego zakażenia górnych dróg oddechowych są jednak bardzo podobne, co powoduje częste błędne klasyfikowanie choroby – trudno jest więc oszacować, ile procent zapaleń zatok ma charakter wirusowy, a ile bakteryjny.

Podobnie wygląda mechanizm powstawania zapalenia w przypadku alergicznego nieżytu nosa – dlatego jedną z grup podwyższonego ryzyka występowania zapalenia zatok przynosowych są właśnie alergicy.

Inną grupą ryzyka są też osoby mające anatomiczne (wrodzone lub nabyte, np. na skutek urazu) wady i deformacje – głównie przegrody nosowej, polipy nosa, wadę anatomiczną w kości małżowiny nosowej środkowej (tzw. concha bullosa) czy zrosty między małżowinami nosowymi a przegrodą nosową. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby są też – oczywiście – palenie papierosów, wdychanie pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza, które upośledzają czynność śluzówek nosa. Wrogami zdrowych zatok są także cukrzyca i zaburzenia hormonalne.

Na częstsze występowanie zapalenia zatok przynosowych mogą być też narażeni sportowcy – pływacy, nurkowie i wspinacze wysokogórscy. Skoki ciśnienia, temperatury, nieprzyjazne warunki atmosferyczne, kontakt z zimną wodą, która dostaje się do nosa czy uszu – w dłuższej perspektywie mogą być one szkodliwe dla śluzówki nosa czy zatok.

Objawy zapalenia zatok

Objawy zapalenia zatok należą do niezwykle uciążliwych i przykrych. Jest to przede wszystkim utrzymująca się niedrożność nosa (a więc gęsty katar), której odczucie nie mija nawet po oczyszczeniu go. Towarzyszy temu wrażenie pełności nosa. Mówiąc językiem pacjenta, daje to wrażenie „rozsadzania” całej twarzy lub głowy – a szczególnie czoła i nosa. Ból umiejscowiony jest w zależności od tego, która część zatok jest zajęta przez stan zapalny (a więc mogą być to zatoki czołowe, szczękowe, klinowe i komórki sitowe). Częstym objawem zapalenia zatok jest też gorączka. 

Ale to nie wszystko. Zapalenie zatok przynosowych wiąże się też często z objawami niecharakterystycznymi, takimi jak ból głowy – czasem tak silny, że łatwo pomylić go z migreną. Ból może promieniować też na zęby. Wszystkie te objawy zwykle skutkują ogólnie złym samopoczuciem i zmęczeniem.

Leczenie zapalenia zatok

W leczeniu zapalenia zatok ważne jest przede wszystkim to, by ułatwić usuwanie wydzieliny. Dlatego należy zadbać o regularne płukanie nosa i nawilżanie go, również za pomocą inhalacji z dodatkiem soli morskiej, ziół (np. tymianek, mięta, szałwia – w aptekach dostępne są już zresztą rozmaite mieszanki komponowane właśnie w celu wspomagania leczenia stanów zapalnych nosa i zatok przynosowych, zawierających zioła o działaniu przeciwzapalnym) i olejków eterycznych (np. anyżowego, z szałwii, z drzewa herbacianego, eukaliptusa – tu również znajdziemy gotowe preparaty, zawierające kilka rodzajów olejków).

Punkt numer dwa to zmniejszenie obrzęku – tu często stosuje się pseudoefedrynę, mającą działanie obkurczające. Nie należy jednak stosować jej dłużej niż kilka dni.

W przewlekłym i alergicznym zapaleniu zatok skuteczne są też miejscowo stosowane leki sterydowe.

Zapalenie zatok leczy się też za pomocą antybiotyków (np. amoksycyliny, ewentualnie w drugiej kolejności antybiotyków o większym spektrum działania, jeśli po siedmiu dniach nie będzie poprawy). Jednak teoretycznie antybiotyki powinny być stosowane tylko wtedy, gdy są podstawy, by podejrzewać zapalenie zatok o bakteryjnym podłożu. Przy zapaleniu zatok wskazana jest więc jest diagnostyka laboratoryjna, która umożliwiłaby właściwe rozpoznanie przyczyny – jednak zwykle nie stosuje się jej rutynowo, ale dopiero wtedy, gdy leczenie według schematu nie przynosi poprawy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usunięcie może spowodować oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia lpostrzału są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

 • Czy migreny mogą być wywoływane przez zmiany pogody?

  Migrena jest jedną z najpowszechniejszych neurologicznych chorób na świecie. Jedno z badań dowodzi, że ponad 60% osób doświadczających migren uważa, że ataki mają związek z pogodą. Czy faktycznie zmiana aury może wywołać atak migreny? Co może pomóc złagodzić dolegliwe objawy? 

 • Repelenty – rodzaje i działanie. Jak stosować środki odstraszające owady?

  Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. Jakie rodzaje środków na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?

 • Zapalenie nerek – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia nerek

  Zapalenia nerek stanowią niejednorodną grupę chorób, których cechą charakterystyczną jest obecność stanu zapalnego jednej lub obu nerek. Ze względu na niezwykle ważne funkcje pełnione w organizmie przez nerki, choroby dotyczące tego narządu mogą bardzo negatywnie wpływać na stan pacjenta, doprowadzając niekiedy do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zapalenie nerek może mieć wiele przyczyn i dotyczyć różnych części tego narządu. Objawy zapalenia nerek bywają rozmaite i zależą od rodzaju choroby.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij