Silne leki będą mieć nowe opakowania?
Katarzyna Szulik

Silne leki będą mieć nowe opakowania?

Farmaceuci apelują o zmiany w znakowaniu leków, żeby łatwiej odróżniać preparaty o silnym i słabszym działaniu. Oznaczenia tego rodzaju funkcjonują w przypadku leków recepturowych, a wprowadzenie ich w przypadku zwykłych pomoże uniknąć fatalnych pomyłek.

Obecnie nie ma żadnego standardu dotyczącego znakowania leków o różnym działaniu – to, jak wygląda opakowanie zależy przede wszystkim od producenta. W efekcie leki silne i słabe bywają umieszczane w bardzo podobnych pojemnikach o niemal identycznej szacie graficznej, co może prowadzić do błędów przy wydawaniu. 

O krok od tragedii

Właśnie taka sytuacja, jak pisze „Rzeczpospolita” wydarzyła się rok temu w Międzychodzie. Wówczas farmaceutka miała wydać dwa opakowania tego samego leku, jednak właśnie przez pomyłkę wynikającą z identycznej szafy graficznej, wydała dwa różne. Niewłaściwy, stosowany w leczeniu jaskry, został podany niemowlęciu, które w efekcie zaczęło się dusić i trafiło do szpitala, gdzie przez trzy dni przebywało w stanie śpiączki. Śledztwo wykazało, że właśnie podobieństwo opakowań i ich sąsiedztwo na półce (leki były ułożone alfabetycznie, a preparaty związane z tym wypadkiem stały blisko siebie) doprowadziły do tragicznego w skutkach błędu. 

Nowe oznaczenia

W zapobieganiu takim sytuacjom mogłoby pomóc wprowadzenie etykiet, które w sposób jednoznaczny sygnalizują przynależność leków do konkretnego wykazu. Wprowadzenie takiego rozwiązania w petycji skierowanej do resortu zdrowia proponują sami farmaceuci. Sugerują oni, by leki były oznaczane na wzór naczyń do przechowywania substancji leczniczych służących do wykonania leków recepturowych, czyli:

•    Bardzo silnie działające substancje z wykazu A: biały napis na czarnym tle w czerwonej obwódce,
•    Silnie działające substancje z wykazu B: czewony napis na białym tle z czerwoną obwódką,
•    Środki odurzające z wykazu N: biały napis na czarnym tle z czerwoną obwódką,
•    Pozostałe leki: czarny napis na białym tle z czarną obwódką. 

Takie oznakowanie byłoby jasne i czytelne dla farmaceutów, którzy już i tak znają jego znaczenie. Biorąc pod uwagę, że w całej Polsce z usług aptek korzysta 2 mln pacjentów dziennie, zmniejszenie ryzyka pomyłki ma ogromne znaczenie. 

Polecane dla Ciebie

Zażywamy coraz więcej leków

Warto robić wszystko, by zminimalizować skalę nieprawidłowości w zażywaniu leków, które w Polsce stanowią spory problem. Znajdujemy się w niechlubnej czołówce państw, w których antybiotyki są zażywane bez jakiejkolwiek kontroli ze strony. Choć zdecydowana większość leków tego typu jest wypisywana na receptę, Polacy znajdują sposoby, by pozyskać je bez wizyty u lekarza. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, w Polsce niezwykle szybko rośnie liczba osób stosujących antybiotyki bez recepty. W 2016 roku takie postępowanie dotyczyło aż 10 proc. Polaków, a więc trzykrotnie wyższego odsetka niż w roku 2013. Polska znajduje się w gronie siedmiu państw, gdzie popularność antybiotyków wzrasta. Leczy się nimi prawie 30 proc. z nas. 

To zjawisko wiąże się również z ogólną tendencją do zażywania coraz większych ilości leków różnego typu. Statystyki od wielu lat pokazują, że liczba leków, które kupujemy, systematycznie rośnie.

Z danych firmy badawczej IMS wynika, że w 2014 r. wartość rynku farmaceutycznego w Polsce wyniosła 27,3 mld złotych, czyli o 3,3 mld więcej niż w roku poprzednim.

Ogromny odsetek tej kwoty – 11,4 mld, przypada na leki bez recepty. Tylko w 2014 r. do naszych apteczek trafiło aż 680 mln opakowań takich preparatów. Tym sposobem pod względem zakupu leków na głowę zajmujemy szóste miejsce w Europie, a przed nami znajdują się między innymi Włosi, Niemcy i Francuzi.

Źródło: Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Foliany – właściwości i źródła folacyny i kwasu foliowego

  Foliany, czyli folacyna i kwas foliowy stanowią szeroką grupę związków, będącymi pochodnymi pteryny, które różnią się stopniem utlenienia i charakteryzują się aktywnością biologiczną kwasu foliowego. Kwas foliowy nie ma toksycznego charakteru, niemniej jego zbyt duże dawki mogą utrudniać rozpoznanie niedokrwistości wywołanej niedoborem witaminy B12. Jakie są objawy niedoboru folianów, co stanowi najlepsze źródła tych związków w pożywieniu oraz jaka jest zalecana dawka dzienna folianów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkownie, efekty

  Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „super paliwa" dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

 • Chlorella – jakie ma właściwości? Czy warto ją stosować i jak dawkować?

  Chlorella jest zieloną algą, która należy do grupy zielenic. Zawiera więcej kwasu foliowego i żelaza niż inne pokarmy roślinne. Suplementacja chlorelli może wpływać korzystnie na obniżenie czynników predysponujących do chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, stanowić element uzupełniający niedobory białka, a także być stosowana podczas detoksu organizmu. Jak dawkować chlorellę, czy można ją stosować w ciąży lub podawać ją dzieciom, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego produktu typu superfood?

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

 • Jak działa mentol? W jakich produktach można go znaleźć?

  Mentol, który kojarzymy ze świeżym zapachem i odświeżającym smakiem, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Z tego względu znajdziemy go nie tylko w kosmetykach czy popularnych produktach spożywczych, ale także i farmaceutykach. Jakie zatem dokładnie działanie wykazuje mentol? Czy może być szkodliwy? Kto powinien ograniczyć jego stosowanie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij