Czego nie wiemy na temat szpiczaka plazmocytowego?
Katarzyna Szulik

Czego nie wiemy na temat szpiczaka plazmocytowego?

Eksperci alarmują, że niewiele wiemy na temat szpiczaka plazmacytowego, który atakuje zwłaszcza osoby starsze. Jak zwrócili uwagę podczas 16 Międzynarodowych Warsztatów Szpiczakowych odbywających się w tym miesiącu w New Delhi, to jeden z najczęstszych nowotworów krwi, a u niektórych pacjentów wykrywany jest dopiero kilka lat od zaobserwowania pierwszych objawów choroby. Aż 38% chorych diagnozowanych jest poprawnie dopiero w momencie przyjęcia na pogotowie ratunkowe, gdy schorzenie się zaostrza.

Wedle danych European Newtork Myeloma Patient, co czwarta osoba cierpiąca na szpiczaka wcześniej trafia do przynajmniej czterech lekarzy nim padnie właściwa diagnoza. Chorzy rozpoczynają od udania się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, następnie odwiedzają ortopedów, bo choroba osłabiając układ kostny zwiastowana jest zazwyczaj bólami kręgosłupa.

Kto jest narażony na szpiczaka plazmocytowego?

Szpiczak plazmocytowy jest nieuleczalną chorobą nowotworową układy krwiotwórczego, na którą najczęściej chorują osoby starsze, w wieku 65-70 lat. Określa się, że rocznie zapada na nią około 1500 osób, przez trudność diagnozy prawdopodobnie choruje na nią jednak więcej pacjentów. Biorąc pod uwagę kraje z lepszą diagnostyką (Włochy, Niemcy, Czechy), można przypuszczać, że w Polsce na szpiczaka plazmocytowego cierpi około 2 do 2,5 tysiąca osób. Choroba nastręcza trudności zarówno pacjentom, jak i lekarzom. U ludzi zdrowych plazmocyty produkujące immunoglobuliny mają za zadania ochronę organizmu przed bakteriami, wirusami czy grzybami. Pod wpływem szpiczaka klon plazmocytów mutuje w niekontrolowany sposób, komórek jest zbyt dużo i zaczynają produkować białko monoklonalne będące przyczyną między innymi podwyższonego OB czy uszkodzenia nerek. Problem z diagnozą spowodowany jest przede wszystkim objawami, które przypisywane są różnym schorzeniom. Często rozpoczyna się bólami w krzyżu, które zwykle nie powodują większego niepokoju. Tymczasem najgorsza odmiana szpiczaka, zwana chorobą łańcuchów lekkich, powoduje stopniowe niszczenie nerek, niewykrywane w czasie ogólnego badania moczu. Profesor Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii wskazuje w rozmowie z Medexpress, że podobnie jak w przypadku innych chorób, także tutaj niezbędna jest profilaktyka. Co więcej, trzy podstawowe badania, czyli morfologia, OB i ogólne badanie moczu powinny dać podstawę do zdiagnozowania wszystkich określonych rodzajów szpiczaka. Zazwyczaj w połączeniu z innymi symptomami, szpiczak będzie się objawiać niedokrwistością, wysokim, nawet trzycyfrowym OB czy obecnością białka w moczu.

Leczenie szpiczaka

Wiesława Adamiec, prezes Fundacji Carita w rozmowie z Medexpress wskazuje, że osoby cierpiące na szpiczaka plazmocytowego mają utrudniony dostęp do programów lekowych, zwłaszcza tych obejmujących leki najnowszej generacji, dostępnych już w innych krajach Europy. Pacjenci oczekujący dostępu do pomocy medycznej na poziomie europejskim, spotykają się z barierą. W Polsce zarejestrowany jest pomalidomid czy karfilzomib, ale jak dotąd nie są to leki refundowane. Tymczasem wskazuje się, że pacjenci bardzo dobrze reagują na lek i jest on pomocny dla leczenie schorzenia. Wciąż znajdują się one jednak na etapie badań klinicznych.

Źródła: Medexpress, PAP, Na temat

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij