Czego nie wiemy na temat szpiczaka plazmocytowego?
Katarzyna Szulik

Czego nie wiemy na temat szpiczaka plazmocytowego?

Eksperci alarmują, że niewiele wiemy na temat szpiczaka plazmacytowego, który atakuje zwłaszcza osoby starsze. Jak zwrócili uwagę podczas 16 Międzynarodowych Warsztatów Szpiczakowych odbywających się w tym miesiącu w New Delhi, to jeden z najczęstszych nowotworów krwi, a u niektórych pacjentów wykrywany jest dopiero kilka lat od zaobserwowania pierwszych objawów choroby. Aż 38% chorych diagnozowanych jest poprawnie dopiero w momencie przyjęcia na pogotowie ratunkowe, gdy schorzenie się zaostrza.

Wedle danych European Newtork Myeloma Patient, co czwarta osoba cierpiąca na szpiczaka wcześniej trafia do przynajmniej czterech lekarzy nim padnie właściwa diagnoza. Chorzy rozpoczynają od udania się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, następnie odwiedzają ortopedów, bo choroba osłabiając układ kostny zwiastowana jest zazwyczaj bólami kręgosłupa.

Kto jest narażony na szpiczaka plazmocytowego?

Szpiczak plazmocytowy jest nieuleczalną chorobą nowotworową układy krwiotwórczego, na którą najczęściej chorują osoby starsze, w wieku 65-70 lat. Określa się, że rocznie zapada na nią około 1500 osób, przez trudność diagnozy prawdopodobnie choruje na nią jednak więcej pacjentów. Biorąc pod uwagę kraje z lepszą diagnostyką (Włochy, Niemcy, Czechy), można przypuszczać, że w Polsce na szpiczaka plazmocytowego cierpi około 2 do 2,5 tysiąca osób. Choroba nastręcza trudności zarówno pacjentom, jak i lekarzom. U ludzi zdrowych plazmocyty produkujące immunoglobuliny mają za zadania ochronę organizmu przed bakteriami, wirusami czy grzybami. Pod wpływem szpiczaka klon plazmocytów mutuje w niekontrolowany sposób, komórek jest zbyt dużo i zaczynają produkować białko monoklonalne będące przyczyną między innymi podwyższonego OB czy uszkodzenia nerek. Problem z diagnozą spowodowany jest przede wszystkim objawami, które przypisywane są różnym schorzeniom. Często rozpoczyna się bólami w krzyżu, które zwykle nie powodują większego niepokoju. Tymczasem najgorsza odmiana szpiczaka, zwana chorobą łańcuchów lekkich, powoduje stopniowe niszczenie nerek, niewykrywane w czasie ogólnego badania moczu. Profesor Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii wskazuje w rozmowie z Medexpress, że podobnie jak w przypadku innych chorób, także tutaj niezbędna jest profilaktyka. Co więcej, trzy podstawowe badania, czyli morfologia, OB i ogólne badanie moczu powinny dać podstawę do zdiagnozowania wszystkich określonych rodzajów szpiczaka. Zazwyczaj w połączeniu z innymi symptomami, szpiczak będzie się objawiać niedokrwistością, wysokim, nawet trzycyfrowym OB czy obecnością białka w moczu.

Leczenie szpiczaka

Wiesława Adamiec, prezes Fundacji Carita w rozmowie z Medexpress wskazuje, że osoby cierpiące na szpiczaka plazmocytowego mają utrudniony dostęp do programów lekowych, zwłaszcza tych obejmujących leki najnowszej generacji, dostępnych już w innych krajach Europy. Pacjenci oczekujący dostępu do pomocy medycznej na poziomie europejskim, spotykają się z barierą. W Polsce zarejestrowany jest pomalidomid czy karfilzomib, ale jak dotąd nie są to leki refundowane. Tymczasem wskazuje się, że pacjenci bardzo dobrze reagują na lek i jest on pomocny dla leczenie schorzenia. Wciąż znajdują się one jednak na etapie badań klinicznych.

Źródła: Medexpress, PAP, Na temat

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij