Przyczyny bólu pleców w zależności od jego lokalizacji

Ból pleców to dolegliwość, na którą uskarżał się praktycznie każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu, choć niestety zwykle tego typu dolegliwości odczuwane są częściej. Na ból pleców mogą czasem narzekać już dzieci, jednak zdecydowanie częściej ból pleców odczuwają pacjenci starsi oraz ci w podeszłym wieku. Ból pleców to uporczywa dolegliwość, która czasami naprawdę potrafi uprzykrzyć życie i uniemożliwić codzienne, normalne funkcjonowanie. Czasami ból pleców potrafi być tak silny, że powoduje unieruchomienie pacjenta, czasami nawet na dłuższy czas. Ból pleców może być odczuwany w różnych ich częściach, może też być spowodowany różnymi przyczynami.

Jakie mogą być przyczyny bólu pleców w okolicy lędźwiowej kręgosłupa? 

  • Choroby nerek

Dość często przyczyną bólu pleców w ich dolnej części, czyli w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, są różnego rodzaju choroby nerek. Przede wszystkim do wystąpienia bólu w okolicy lędźwiowej może przyczynić się obecność kamieni nerkowych. W przebiegu kamicy nerkowej może bowiem dojść do powstania kolki nerkowej. Kolka nerkowa charakteryzuje się tym, że typowy dla niej jest ból o charakterze przerywanym (czyli właśnie ból kolkowy), który zlokalizowany jest w lędźwiowej części kręgosłupa, bardzo często ból ten promieniuje też do pachwiny, warg sromowych i jąder. Poza tym w przebiegu kolki nerkowej typowe są też nudności i wymioty, może też pojawić się dyskomfort w jamie brzusznej, czasami obecne są też dolegliwości dyspeptyczne. Poza tym w przebiegu kolki nerkowej, poza bólem pleców, obecny bywa krwiomocz, ból przy oddawaniu moczu oraz oddawanie moczu częściej, a małymi porcjami. Może też być podwyższona temperatura ciała, pacjent może czuć się osłabiony i rozbity. Rozpoznanie kolki nerkowej stawiane jest przez lekarza na podstawie opisywanych przez pacjenta dolegliwości oraz na podstawie badania lekarskiego – typowy jest dodatni objaw Goldflama. Do potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie badań obrazowych, przede wszystkim usg jamy brzusznej.

  • Rwa kulszowa

Inną przyczyną bólu pleców w ich dolnej części może być rwa kulszowa. Jest to zespół objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1, które tworzą nerw kulszowy, ucisk może też być na przebiegu samego nerwu kulszowego. Najczęściej do powstania rwy kulszowej przyczynia się dyskopatia w tej okolicy pleców, ponadto rwa może mieć związek między innymi ze stanami zapalnymi czy chorobami zakaźnymi. Głównym objawem rwy kulszowej jest ból pleców w ich części lędźwiowej, ból ten zwykle promieniuje do pośladka, tylnej powierzchni łydki lub stopy. Czasami może też być obecne drętwienie kończyn i zburzenia czucia w ich różnych częściach. Rozpoznanie rwy kulszowej lekarz stawia na podstawie badania klinicznego oraz badań obrazowych.

  • Choroby przewodu pokarmowego

Kolejną przyczyną bólu pleców w ich dolnej części mogą być choroby przewodu pokarmowego. Zdarza się, że w przebiegu ostrego zapalenia trzustki pacjent odczuwa opasujący ból, który odczuwany jest w nadbrzuszu, ale promieniuje on właśnie do okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Ponadto u pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami zapalnymi jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna) w przypadku zaostrzenia choroby pojawia się ból w dolnej części jamy brzusznej, ból ten często promieniuje do pleców. Poza tym ból pleców może też być odczuwany w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego, niedrożności jelit, perforacji oraz w przypadku silnych zaparć.

  • Choroby ginekologiczne

Ból w dolnej części pleców może też być odczuwany w przypadku chorób ginekologicznych. Często skarżą się na niego pacjentki, u których została rozpoznana endometrioza oraz zapalenie przydatków. Poza tym ból pleców może być też odczuwany przez kobiety w czasie miesiączki – duża część kobiet bowiem skarży się na bolesne miesiączkowania. Poza tym ból w dolnej części pleców może mieć też związek z zaawansowanym procesem nowotworowym toczącym się w narządach płciowych kobiety.

Czym może być wywołany ból pleców w odcinku piersiowym kręgosłupa?

Ból pleców w okolicy piersiowej kręgosłupa może mieć związek między innymi z dyskopatiami, jak również z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Ponadto ból pleców zlokalizowany w odcinku piersiowym kręgosłupa, który odczuwamy jest zwykle między łopatkami, może mieć związek z zapaleniem płuc, jak również z chorobą niedokrwienną mięśnia sercowego – może być to sygnał stanu przedzawałowego. Bol pleców w odcinku piersiowym często wiąże się też z zapaleniem płuc lub opłucnej, może być też obecny w przypadku zapalenia osierdzia oraz stanu zapalnego błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.

Należy pamiętać też o tym, że ból pleców zlokalizowany zarówno w dolnej, jak i górnej ich części, może mieć związek z urazem, jak również z procesem nowotworowym – może zdarzyć się, że ból w tej sytuacji powoduje guz pierwotny, ale także przerzuty zlokalizowane w różnych częściach kręgosłupa.

Co należy zrobić, kiedy pojawi się ból pleców?

Wszystko uzależnione jest od tego, jak silny jest ten ból oraz jak długo się on utrzymuje. Jeśli jest to bardzo silny ból, pojawiający się nagle oraz uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, konieczna jest natychmiastowa konsultacja ze swoim lekarzem. Lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu oraz po badaniu postawi diagnozę i wtedy też zaleci właściwe postępowanie, które zlikwiduje przykre dolegliwości. Jeśli jest to ból o niewielkim nasileniu, który nie upośledza wykonywania codziennych czynności, można zaczekać kilka dni, aby przekonać się czy ból nie ustąpi sam, czasmi bowiem ból pleców o niewlkiem nasileniu może mieć związek np.  z naciągnięciem mięśni czy przeforsowaniem się w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych. Jeśli jednak ból będzie się utrzymywał i nie będzie ustępował pomimo zażywania leków przeciwbólowych i działających przeciwzapalnie (np. ibuprofen), wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza, aby można było postawić właściwą diagnozę. 


Podziel się: