×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Przyczyny bólu pleców w zależności od jego lokalizacji

Ból pleców to dolegliwość, na którą uskarża się wiele osób, przynajmniej raz w swoim życiu. Niestety zwykle tego typu schorzenia odczuwane są częściej. Mogą na nie czasem narzekać już dzieci, lecz zdecydowanie częściej cierpią z tego powodu pacjenci starsi oraz w podeszłym wieku. 

Bóle w okolicach pleców są uporczywe, czasami naprawdę uprzykrzające życie i uniemożliwiające codzienne, normalne funkcjonowanie. Potrafią być tak silne, że powodują unieruchomienie pacjenta, czasami nawet na dłuższy czas. Mogą być odczuwane w różnych ich częściach i spowodowany różnymi przyczynami.

Jakie mogą być przyczyny bólu pleców w okolicy lędźwiowej kręgosłupa? 

  • Choroby nerek

Dość często przyczyną bólu pleców w ich dolnej części, czyli w okolicy lędźwiowej kręgosłupa są różnego rodzaju choroby nerek. Przede wszystkim do jego wystąpienia może przyczynić się obecność kamieni nerkowych. W przebiegu kamicy nerkowej niekiedy dochodzi do powstania kolki nerkowej. Typowy jest dla niej jest ból o charakterze przerywanym, zlokalizowany w lędźwiowej części kręgosłupa. Bardzo często promieniuje on do pachwiny, warg sromowych i jąder. Typowe są też wówczas nudności i wymioty. Może pojawić się dyskomfort w jamie brzusznej, czasami obecne są dolegliwości dyspeptyczne. Obecny bywa krwiomocz, ból przy oddawaniu moczu oraz oddawanie go częściej i małymi porcjami. Czasami występuje także podwyższona temperatura ciała, pacjent czuje się osłabiony.

Lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie opisywanych przez pacjenta dolegliwości oraz badania lekarskiego — typowy jest dodatni objaw Goldflama. Do potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie badań obrazowych, przede wszystkim USG jamy brzusznej.
  • Rwa kulszowa

Jest to zespół objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1, które tworzą nerw kulszowy. Ucisk może też występować na przebiegu samego nerwu kulszowego. Najczęściej do powstania rwy kulszowej przyczynia się dyskopatia w tej okolicy pleców. Rwa może mieć związek między innymi ze stanami zapalnymi czy chorobami zakaźnymi. Głównym jej objawem jest ból pleców w ich części lędźwiowej, zwykle promieniujący do pośladka, tylnej powierzchni łydki lub stopy. Czasami dochodzi do drętwienia kończyn i zaburzenia czucia w ich różnych częściach. Lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie badania klinicznego oraz badań obrazowych.

  • Choroby przewodu pokarmowego

Zdarza się, że w przebiegu ostrego zapalenia trzustki pacjent odczuwa ból w nadbrzuszu promieniujący do okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Ponadto u pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami zapalnymi jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna) w przypadku zaostrzenia dolegliwości pojawia się ból w dolnej części jamy brzusznej, który promieniuje do pleców. Ból pleców może też być odczuwany, jeśli dojdzie do zapalenia pęcherzyka żółciowego, niedrożności jelit, perforacji oraz silnych zaparć.

  • Choroby ginekologiczne

Ból w dolnej części pleców może być odczuwany w przypadku chorób ginekologicznych. Często skarżą się na niego pacjentki, u których została rozpoznana endometrioza oraz zapalenie przydatków. Niekiedy występuje u kobiet w czasie miesiączki (duża część pań skarży się na bolesne miesiączkowania). Ma też czasem związek z zaawansowanym procesem nowotworowym toczącym się w narządach płciowych kobiety.

Czym może być wywołany ból pleców w odcinku piersiowym kręgosłupa?

Ból pleców w okolicy piersiowej kręgosłupa może mieć związek między innymi z dyskopatiami oraz chorobą zwyrodnieniową. Zlokalizowany jest w odcinku piersiowym, odczuwany zwykle między łopatkami. Czasem powoduje go zapalenie płuc czy choroba niedokrwienna mięśnia sercowego — sygnalizuje możliwość wystąpienia stanu przedzawałowego. Często wiąże się też z zapaleniem opłucnej, osierdzia oraz stanem zapalnym błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.

Ból pleców zlokalizowany zarówno w dolnej, jak i górnej ich części może być związany z urazem czy nawet z procesem nowotworowym — często w tej sytuacji powoduje go guz pierwotny oraz przerzuty zlokalizowane w różnych częściach kręgosłupa. 

Co należy zrobić, kiedy pojawi się ból pleców?

Jeśli ból jest bardzo silny, pojawiający się nagle oraz uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Specjalista po zebraniu dokładnego wywiadu oraz badaniu postawi diagnozę i zaleci właściwe postępowanie, które zlikwiduje przykre dolegliwości. Jeżeli ból występuje o niewielkim nasileniu, nie upośledzającym wykonywania codziennych czynności, można zaczekać kilka dni, aby przekonać się czy nie ustąpi samoistnie.

Czasami bóle w okolicach kręgosłupa mogą mieć związek, np.  z naciągnięciem mięśni czy przeforsowaniem się w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych. Jeśli jednak będą się utrzymywały przez długi czas i nie ustępowały pomimo zażywania leków przeciwbólowych i działających przeciwzapalnie, wtedy należy skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania choroby.


Podziel się: