Elektroniczne zwolnienia nie zdają egzaminu
Katarzyna Szulik

Elektroniczne zwolnienia nie zdają egzaminu

Od początku tego roku każdy pacjent powinien mieć możliwość uzyskania elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Ich wprowadzenie miało przede wszystkim zmniejszyć skalę nadużyć w wyłudzaniu pieniędzy od ZUS, jednak jak na razie jedyne, co udało się osiągnąć, to zwiększenie frustracji lekarzy niezadowolonych z dodatkowych obowiązków.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w okresie od stycznia do kwietnia tego roku do ZUS wpłynęło w sumie 6832,7 tys. zwolnień lekarskich, z czego jedynie 113,1 tys. stanowiły druki elektroniczne, czyli e-ZLA. Oznacza to, że jak na razie tylko co szóste zwolnienie ma formę elektroniczną. Lekarze od początku byli sceptyczni wobec tego pomysłu. Zdaniem cytowanego przez Dziennik Zdzisława Szramika, wiceprzewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, przy wprowadzaniu nowych przepisów nie uwzględniono opinii środowiska medycznego, co skutkuje dużym sceptycyzmem wobec zmian. Za około 1,5 roku lekarze nie będą jednak mieć wyboru, ponieważ od 2018 r. wszystkie recepty mają mieć formę elektroniczną.

System nie jest gotów na e-ZLA

O tym, że system e-zwolnień nie działa, było wiadomo już w czerwcu, gdy mówiono o 140 tys. elektronicznych zwolnień na 10 mln wystawionych od początku roku. Wówczas m.in. „Rzeczpospolita” informowała o żmudnej, czasochłonnej i często nieefektywnej procedurze, w którą angażowane są również pielęgniarki. Ich zadaniem jest wprowadzanie danych do systemu elektronicznego, najpierw do dedykowanej aplikacji, a następnie ponownie do systemu ePUAP. Dublowanie danych siłą rzeczy zajmuje czas, ale największym problemem jest niska prędkość przetwarzania informacji, co często kończy się niepowodzeniem. W takiej sytuacji pacjent musi otrzymać standardowe, papierowe zwolnienie, więc wielu lekarzy woli wypisać je od ręki zamiast tracić czas na obsługę wadliwego systemu.

Sami lekarze zwracają uwagę, że dla nich nowy system oznacza także dodatkowe koszty. Chcący korzystać z systemu ePUAP, który umożliwia wystawianie e-ZLA, muszą na własną rękę wyrobić kosztowny podpis elektroniczny. W wielu wypadkach wiąże się to także z koniecznością wyposażenia gabinetu w sprzęt komputerowy, który lekarz musi sfinansować z własnej kieszeni. Dostęp do internetu w gabinetach też nie jest standardem, co rodzi kolejne problemy.

Pielęgniarki też nie chcą zmian

Kolejną poważną zmianą wprowadzoną z początkiem roku jest możliwość wystawiania recept elektronicznych również przez pielęgniarki. Chętne mogą to robić po przejściu stosownego kursu. Zainteresowanie takimi szkoleniami jest widoczne, jednak jak pokazuje przykład województwa lubelskiego, niewielki procent z nich ostatecznie decyduje się na to, by skorzystać z nowych uprawnień. Na 200 pielęgniarek biorących udział w kursie tylko 21 pobrało druki do wypisywania recept z NFZ. Przyczyny niechęci są przede wszystkim finansowe. Podczas gdy lekarze otrzymują od 5 do 12 zł za każdą wypisaną receptę, pielęgniarkom nie przysługują z tego tytułu żadne dodatkowe pieniądze. Co więcej, za wystawianie recept z błędami grożą kary finansowe, co dla pielęgniarek oznacza potencjalne straty.

Te z nich, które zdecydują się przepisywać recepty, będą mogły zlecać zakup leków rozkurczowych, przeciwgrzybiczych, przeciwbólowych, przeciwpasożytniczych, przeciwzakaźnych, przeciwwymiotnych, znieczulających o działaniu miejscowym oraz antybiotyków.

Poza tym, pielęgniarki zyskają możliwość przepisywania wszystkich leków dostępnych bez recepty oraz wyrobów medycznych, takich jak strzykawki czy paski do mierzenia poziomu cukru we krwi. Do możliwości wypisywania recept dołączyć ma również prawo kierowania pacjentów na badania diagnostyczne, w tym morfologię krwi, EKG i RTG klatki piersiowej.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Kurier Lubelski

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij