Liczba wykrytych zakażeń HIV rośnie
Katarzyna Szulik

Liczba wykrytych zakażeń HIV rośnie

Zgodnie z najnowszym raportem Głównego Inspektora Sanitarnego, w 2015 roku w Polsce stwierdzono 1386 zakażeń wirusem HIV, czyli o prawie 300 więcej niż w roku poprzednim. 5 z nich dotyczyło dzieci zakażonych przez matki będące nosicielkami wirusa, a 7 wykryto u starszych dzieci.

W 2015 roku na badanie zdecydowało się 29,3 tys. Polaków, spośród których zakażenie wykryto u 430 osób. Rok wcześniej przebadało się ponad 32 tys. osób, a u 378 potwierdzono zakażenie. Jak widać, liczba wykrytych zakażeń rośnie, mimo malejącej liczby osób poddających się badaniom. Polska pod tym względem jest w ogonie Europy – zdecydowana większość z nas nie testuje się na obecność wirusa na żadnym etapie życia. W konsekwencji od połowy do nawet 70 proc. zakażonych nie wie o chorobie, co może mieć opłakane skutki.

Kobiety w ciąży powinny się badać

Niewiedza jest szczególnie niebezpieczna w przypadku kobiet w ciąży. W innych krajach Unii Europejskiej są one wykonywane u co najmniej 60 proc. przyszłych matek (w niektórych państwach odsetek wynosi nawet 98 proc.), natomiast w Polsce średnia wynosi około 24 proc. W efekcie pod tym względem nasze statystyki wypadają znacznie gorzej niż w USA i na Zachodzie Europy, gdzie ryzyko urodzenia zakażonego dziecka przez kobietę z HIV wynosi zaledwie kilka procent. W Polsce w razie wczesnego wykrycia znajduje się ono na poziomie 15 do 30 proc., ale wzrasta do 50 proc., jeśli kobieta karmi piersią przez długi czas. Większości przyszłych matek lekarze po prostu nie proponują badania i nie są z tego faktu rozliczani, choć ministerialne rozporządzenie zaleca, żeby kobiety w ciąży przechodziły takie badanie dwukrotnie, w pierwszym i trzecim trymestrze.

Lekarze: HIV stygmatyzuje

Brak badań to często konsekwencja pokutującego stereotypu, który wiąże większe szanse na zakażenie z rozwiązłym stylem życia. W rzeczywistości to nie liczba partnerów seksualnych, ale brak zachowania podstawowych środków ostrożności stanowi największe zagrożenie. Mimo to część lekarzy nie proponuje ciężarnym badań, by ich nie urazić, choć zagrożenie rozpoznane w porę można zminimalizować jeszcze na etapie ciąży. Ta wiedza pozwala szybkie rozpoczęcie leczenia matki, a także podanie dziecku leków, które są w stanie zapobiec przeniesieniu zakażenia.

Przekonanie o niskim ryzyku zakażenia jest mocne również u osób pozostających w stałych związkach. Wiele z nich nie bierze pod uwagę, że do zarażenia się HIV mogło dojść jeszcze przed zawarciem znajomości, nie wspominając o ryzyku wynikającym z ewentualnych zdrad między partnerami.

Polecane dla Ciebie

Bezpłatnie i anonimowo

Polska jest dobrze przygotowana do leczenia pacjentów z wirusem HIV – chorzy mogą korzystać ze wszystkich leków dopuszczonych na terenie UE, a leczenie odbywa się sprawnie. Warunkiem sukcesu terapii jest jednak szybkie wykrycie wirusa, by zapobiec przekształceniu zakażenia w AIDS, gdy szanse wyleczenia zdecydowanie maleją.

Szybkie badanie jest ważne również przez wzgląd na zdrowie osób, z którymi zakażony utrzymuje kontakty, ponieważ w pierwszym okresie ryzyko przeniesienia go na inną osobę jest najwyższe. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie z 2014 roku, w Polsce żyje około 20 tys. osób zarażonych wirusem HIV, natomiast leczeniem objętych jest niecałe 8 tysięcy. Chorzy mogą się leczyć w 22 ośrodkach w całym kraju, a najwięcej znajduje się pod opieką warszawskich lekarzy. Polak zarażony HIV to najczęściej osoba między 31. a 50. rokiem życia, dzieci i nastolatki oraz osoby starsze stanowią najmniejszy odsetek zarażonych.

Badanie na obecność wirusa HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w jednym z punktów diagnostyczno-konsultacyjnych. Choć zagrożenie jest realne, w zasadzie nie ma akcji profilaktycznych, co sprawia, że wirus wydaje się mniej groźny.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Onet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij