×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Liczba wykrytych zakażeń HIV rośnie

Zgodnie z najnowszym raportem Głównego Inspektora Sanitarnego, w 2015 roku w Polsce stwierdzono 1386 zakażeń wirusem HIV, czyli o prawie 300 więcej niż w roku poprzednim. 5 z nich dotyczyło dzieci zakażonych przez matki będące nosicielkami wirusa, a 7 wykryto u starszych dzieci.

W 2015 roku na badanie zdecydowało się 29,3 tys. Polaków, spośród których zakażenie wykryto u 430 osób. Rok wcześniej przebadało się ponad 32 tys. osób, a u 378 potwierdzono zakażenie. Jak widać, liczba wykrytych zakażeń rośnie, mimo malejącej liczby osób poddających się badaniom. Polska pod tym względem jest w ogonie Europy – zdecydowana większość z nas nie testuje się na obecność wirusa na żadnym etapie życia. W konsekwencji od połowy do nawet 70 proc. zakażonych nie wie o chorobie, co może mieć opłakane skutki.

Kobiety w ciąży powinny się badać

Niewiedza jest szczególnie niebezpieczna w przypadku kobiet w ciąży. W innych krajach Unii Europejskiej są one wykonywane u co najmniej 60 proc. przyszłych matek (w niektórych państwach odsetek wynosi nawet 98 proc.), natomiast w Polsce średnia wynosi około 24 proc. W efekcie pod tym względem nasze statystyki wypadają znacznie gorzej niż w USA i na Zachodzie Europy, gdzie ryzyko urodzenia zakażonego dziecka przez kobietę z HIV wynosi zaledwie kilka procent. W Polsce w razie wczesnego wykrycia znajduje się ono na poziomie 15 do 30 proc., ale wzrasta do 50 proc., jeśli kobieta karmi piersią przez długi czas. Większości przyszłych matek lekarze po prostu nie proponują badania i nie są z tego faktu rozliczani, choć ministerialne rozporządzenie zaleca, żeby kobiety w ciąży przechodziły takie badanie dwukrotnie, w pierwszym i trzecim trymestrze.

Lekarze: HIV stygmatyzuje

Brak badań to często konsekwencja pokutującego stereotypu, który wiąże większe szanse na zakażenie z rozwiązłym stylem życia. W rzeczywistości to nie liczba partnerów seksualnych, ale brak zachowania podstawowych środków ostrożności stanowi największe zagrożenie. Mimo to część lekarzy nie proponuje ciężarnym badań, by ich nie urazić, choć zagrożenie rozpoznane w porę można zminimalizować jeszcze na etapie ciąży. Ta wiedza pozwala szybkie rozpoczęcie leczenia matki, a także podanie dziecku leków, które są w stanie zapobiec przeniesieniu zakażenia.

Przekonanie o niskim ryzyku zakażenia jest mocne również u osób pozostających w stałych związkach. Wiele z nich nie bierze pod uwagę, że do zarażenia się HIV mogło dojść jeszcze przed zawarciem znajomości, nie wspominając o ryzyku wynikającym z ewentualnych zdrad między partnerami.

Bezpłatnie i anonimowo

Polska jest dobrze przygotowana do leczenia pacjentów z wirusem HIV – chorzy mogą korzystać ze wszystkich leków dopuszczonych na terenie UE, a leczenie odbywa się sprawnie. Warunkiem sukcesu terapii jest jednak szybkie wykrycie wirusa, by zapobiec przekształceniu zakażenia w AIDS, gdy szanse wyleczenia zdecydowanie maleją.

Szybkie badanie jest ważne również przez wzgląd na zdrowie osób, z którymi zakażony utrzymuje kontakty, ponieważ w pierwszym okresie ryzyko przeniesienia go na inną osobę jest najwyższe. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie z 2014 roku, w Polsce żyje około 20 tys. osób zarażonych wirusem HIV, natomiast leczeniem objętych jest niecałe 8 tysięcy. Chorzy mogą się leczyć w 22 ośrodkach w całym kraju, a najwięcej znajduje się pod opieką warszawskich lekarzy. Polak zarażony HIV to najczęściej osoba między 31. a 50. rokiem życia, dzieci i nastolatki oraz osoby starsze stanowią najmniejszy odsetek zarażonych.

Badanie na obecność wirusa HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w jednym z punktów diagnostyczno-konsultacyjnych. Choć zagrożenie jest realne, w zasadzie nie ma akcji profilaktycznych, co sprawia, że wirus wydaje się mniej groźny.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Onet.pl


Podziel się: