Liczba wykrytych zakażeń HIV rośnie
Katarzyna Szulik

Liczba wykrytych zakażeń HIV rośnie

Zgodnie z najnowszym raportem Głównego Inspektora Sanitarnego, w 2015 roku w Polsce stwierdzono 1386 zakażeń wirusem HIV, czyli o prawie 300 więcej niż w roku poprzednim. 5 z nich dotyczyło dzieci zakażonych przez matki będące nosicielkami wirusa, a 7 wykryto u starszych dzieci.

W 2015 roku na badanie zdecydowało się 29,3 tys. Polaków, spośród których zakażenie wykryto u 430 osób. Rok wcześniej przebadało się ponad 32 tys. osób, a u 378 potwierdzono zakażenie. Jak widać, liczba wykrytych zakażeń rośnie, mimo malejącej liczby osób poddających się badaniom. Polska pod tym względem jest w ogonie Europy – zdecydowana większość z nas nie testuje się na obecność wirusa na żadnym etapie życia. W konsekwencji od połowy do nawet 70 proc. zakażonych nie wie o chorobie, co może mieć opłakane skutki.

Kobiety w ciąży powinny się badać

Niewiedza jest szczególnie niebezpieczna w przypadku kobiet w ciąży. W innych krajach Unii Europejskiej są one wykonywane u co najmniej 60 proc. przyszłych matek (w niektórych państwach odsetek wynosi nawet 98 proc.), natomiast w Polsce średnia wynosi około 24 proc. W efekcie pod tym względem nasze statystyki wypadają znacznie gorzej niż w USA i na Zachodzie Europy, gdzie ryzyko urodzenia zakażonego dziecka przez kobietę z HIV wynosi zaledwie kilka procent. W Polsce w razie wczesnego wykrycia znajduje się ono na poziomie 15 do 30 proc., ale wzrasta do 50 proc., jeśli kobieta karmi piersią przez długi czas. Większości przyszłych matek lekarze po prostu nie proponują badania i nie są z tego faktu rozliczani, choć ministerialne rozporządzenie zaleca, żeby kobiety w ciąży przechodziły takie badanie dwukrotnie, w pierwszym i trzecim trymestrze.

Lekarze: HIV stygmatyzuje

Brak badań to często konsekwencja pokutującego stereotypu, który wiąże większe szanse na zakażenie z rozwiązłym stylem życia. W rzeczywistości to nie liczba partnerów seksualnych, ale brak zachowania podstawowych środków ostrożności stanowi największe zagrożenie. Mimo to część lekarzy nie proponuje ciężarnym badań, by ich nie urazić, choć zagrożenie rozpoznane w porę można zminimalizować jeszcze na etapie ciąży. Ta wiedza pozwala szybkie rozpoczęcie leczenia matki, a także podanie dziecku leków, które są w stanie zapobiec przeniesieniu zakażenia.

Przekonanie o niskim ryzyku zakażenia jest mocne również u osób pozostających w stałych związkach. Wiele z nich nie bierze pod uwagę, że do zarażenia się HIV mogło dojść jeszcze przed zawarciem znajomości, nie wspominając o ryzyku wynikającym z ewentualnych zdrad między partnerami.

Bezpłatnie i anonimowo

Polska jest dobrze przygotowana do leczenia pacjentów z wirusem HIV – chorzy mogą korzystać ze wszystkich leków dopuszczonych na terenie UE, a leczenie odbywa się sprawnie. Warunkiem sukcesu terapii jest jednak szybkie wykrycie wirusa, by zapobiec przekształceniu zakażenia w AIDS, gdy szanse wyleczenia zdecydowanie maleją.

Szybkie badanie jest ważne również przez wzgląd na zdrowie osób, z którymi zakażony utrzymuje kontakty, ponieważ w pierwszym okresie ryzyko przeniesienia go na inną osobę jest najwyższe. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie z 2014 roku, w Polsce żyje około 20 tys. osób zarażonych wirusem HIV, natomiast leczeniem objętych jest niecałe 8 tysięcy. Chorzy mogą się leczyć w 22 ośrodkach w całym kraju, a najwięcej znajduje się pod opieką warszawskich lekarzy. Polak zarażony HIV to najczęściej osoba między 31. a 50. rokiem życia, dzieci i nastolatki oraz osoby starsze stanowią najmniejszy odsetek zarażonych.

Badanie na obecność wirusa HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w jednym z punktów diagnostyczno-konsultacyjnych. Choć zagrożenie jest realne, w zasadzie nie ma akcji profilaktycznych, co sprawia, że wirus wydaje się mniej groźny.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Onet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij