×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Komórki macierzyste cofnęły skutki udaru mózgu

Udar mózgu to współcześnie jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Spośród osób, które przeżyły udar, zaledwie 50% odzyskuje pełną sprawność fizyczną, a reszta potrzebuje stałej lub częściowej opieki ze względu na powikłania. Badania Amerykanów dają szansę na przywrócenie części funkcji organizmu utraconych w wyniku udaru.

Badacze z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii opracowali metodę terapii powikłań poudarowych komórkami macierzystymi, która daje nadzieję na częściowy powrót do zdrowia.

Przywrócić zdrowie po udarze

Wyniki badań naukowców z USA są zaskakujące, ponieważ do tej pory uważano, że uszkodzenia, jakich mózg doznaje po udarze mózgu, są trwałe i nieodwracalne. Zastosowali oni inną metodę podania komórek macierzystych poprzez zastrzyk bezpośrednio do mózgu. W grupie badanych pacjentów były osoby nawet 5 lat po przejściu udaru, które posiadały urazy związane z zaburzeniem ruchowym rąk i nóg.

Początkowo zanotowano efekty uboczne w postaci nudności i bólów głowy, które jednak z czasem przeszły, a u pacjentów zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki poprawy. Jeden z badanych, który poruszał się na wózku inwalidzkim, odzyskał nawet sprawność w nogach. Ten niezwykły przykład dowodzi, że ludzie z uszkodzeniami mózgu mają szanse na wyzdrowienie.

Moc regeneracji

Jedne z pierwszych prób klinicznych w stosowaniu komórek macierzystych w celu leczenia skutków udaru mózgowego zrealizował w 2012 roku zespół badaczy z University of Texas w ośrodku Health Science Center at Houston. Przeprowadzili badania na 100 pacjentach między 13 a 19 dniem po udarze mózgu. Polegały one na podawaniu komórek macierzystych bezpośrednio do tętnicy szyjnej.

Wyniki testów nie wykazały działań niepożądanych, co zachęciło do rozwoju dalszych badań.

Czym są komórki macierzyste?

W medycynie pomysł stosowania komórek macierzystych powstał stosunkowo niedawno. Posiadają one specyficzne właściwości, takie jak nieograniczony potencjał podziału komórkowego, a także zdolność do modyfikacji w wyspecjalizowane typy komórek występujących w organizmie. Innymi słowy mogą zastąpić uszkodzone lub zmodyfikowane komórki. Pobiera się je głównie ze szpiku kostnego lub krwi pępowinowej. Obecnie coraz więcej rodziców myśli przyszłościowo i oddaje próbki krwi do banków komórek macierzystych, by móc wykorzystać je w przyszłości.

Wachlarz zastosowań dla komórek macierzystych systematycznie się poszerza. Prowadzone są badania kliniczne z wykorzystaniem ich do leczenia skutków między innymi stwardnienia rozsianego, białaczki, zmian nowotworowych w postaci chłoniaków lub schorzeń krwi. Dzięki komórkom macierzystym „wyhodować” można także skórę do przeszczepów pacjentom z ciężkimi poparzeniami.

Nadzieja na długowieczność

Lekarze mają nadzieje, że dzięki komórkom macierzystym będziemy mogli w przyszłości w miarę bezinwazyjnie wydłużyć czas życia ludzkiego. Wraz z wiekiem naturalna ilość komórek macierzystych w ciele ludzkim ulega zmniejszeniu, a ich potencjał maleje. Dzięki laboratoryjnemu stworzeniu kolonii komórek macierzystych być może w przyszłości będziemy potrafili spowolnić starzenie się i przyspieszyć procesy regeneracji tkanek.

Niedawno wrocławskim naukowcom udało się odkryć niezwykłe właściwości komórek macierzystych z poroży jelenia, które są jednym z najszybciej rosnących organów u ssaków. Badania wykazały, że organizm ludzi nie uczula, ani także nie odrzuca komórek pochodzących z poroża. Doszukuje się już pierwszych zastosowań preparatów z takimi komórkami w medycynie i kosmetyce, które mogą znacznie przyspieszyć procesy regeneracji uszkodzonych tkanek.

Zastosowania komórek macierzystych doszukuje się wszędzie tam, gdzie inne metody leczenia zawodzą. Kolejne badania udowadniają, że ich niezwykłe właściwości regeneracyjne i replikujące mogą wspomóc terapię lub wręcz w pełni wyleczyć ciężkie przypadki niektórych chorób.

Źródła: Geekweek.pl, Wbrewsla.pl, Wyborcza.pl


Podziel się: