×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Japoński wynalazek zrewolucjonizuje leczenie oparzeń

Japońscy naukowcy stworzyli sztuczną skórę, która wydziela pot i umożliwia porost włosów. Wynalazek może pomóc między innymi w leczeniu ofiar oparzeń.

Sztuczna skóra stworzona w Riken Center for Development Biology została wyhodowana z mysich komórek macierzystych, które pobrano z ich dziąseł. Wspomniane komórki zostały umieszczone w mieszance chemikaliów, która je „odmładza”, przez co zmieniają się w komórki podobne do macierzystych, a więc zdolne do ciągłego namnażania i przekształcenia w tkanki dowolnego typu. Naukowcom udało się sprawić, by formowały się w warstwy i struktury skóry właściwej, ze wszystkimi jej właściwościami, a więc zdolnością do porostu włosów i wydzielania potu.

Pionierskie odkrycie

Wynalazek Japończyków jest przełomowy właśnie ze względu na to, że z sukcesem wyhodowali nie tylko same komórki skóry, ale też mieszki włosowe i gruczoły wydzielające pot, dzięki czemu skóra może pełnić wszystkie niezbędne funkcje. Obecnie przeszczepy skóry są możliwie, jednak taka tkanka nie wygląda ani nie zachowuje się jak prawdziwa.

Technologia użyta na gryzoniach jak na razie nie może jednak zostać zastosowana w przypadku ludzi. Poziom skomplikowania metody jest większy niż w przypadku hodowania ludzkich organów. Zdaniem naukowców przeszczep wspomnianej skóry człowiekowi to kwestia 5-10 lat. Docelowo naukowcy chcą umożliwić hodowanie skóry z komórek macierzystych pacjentów wymagających przeszczepu, by zwiększyć szansę na jego pełne przyjęcie.

Ze względu nas woje właściwości, sztuczna skóra może znaleźć zastosowanie także w leczeniu nadmiernej potliwości i łysienia. Odkrycie to również dobra wiadomość dla obrońców praw zwierząt. Sztuczna skóra wyhodowana w laboratorium świetnie nadaje się także do testowania kosmetyków.

Wyniki badania zostały opublikowane w piśmie Science Advances. Zespół pod kierowany przez Takashiego Tsuji planuje prowadzić badania nad laboratoryjną produkcją innych organów, takich jak zęby czy ślinianki.

Biologiczny bandaż

Jak już wspomnieliśmy, pomysł hodowania skóry nie jest nowy. W zeszłym roku kolejne sukcesy w tym względzie odniósł inny zespól naukowców z Japoni, któremu udało się wytworzyć skórę na bazie komórek pobranych od świni. W ten sposób badacze z Saga University and the National Institute of Agrobiological Sciences stworzyli kolagenową membranę, która wspomaga leczenie ran i działa jak biologiczny bandaż oraz opatrunek pierwszej pomocy dla ofiar oparzeń. Membrana jest bardzo cienka, ale odporna na przerwanie i nie powoduje podrażnień, choć z założenia jest rozwiązaniem tymczasowym, mającym przygotować skórę na przeszczep. Zdaniem naukowców, wspomniane opatrunki powinny być stosunkowo tanie i szybkie w produkcji oraz wygodne w przechowywaniu nawet przez długi czas, więc przydadzą się w każdej placówce medycznej, do której zgłaszają się chorzy z oparzeniami.

Źródło: BBC.com, Japantimes.com


Podziel się: