Kilkuset chętnych do operacji przeciętego rdzenia kręgowego we Wrocławiu
Katarzyna Szulik

Kilkuset chętnych do operacji przeciętego rdzenia kręgowego we Wrocławiu

Wrocław Walk Again to projekt zapoczątkowany przez polskich lekarzy, którym udało się przywrócić czucie w nogach pacjentowi z przeciętym rdzeniem kręgowym. Obecnie lekarze poszukują dwóch kolejnych chętnych do udziału w terapii eksperymentalnej. Zainteresowanie jest ogromne, jednak jak dotąd żadna z osób nie jest idealnym kandydatem do operacji.

Jak informuje Polskie Radio, do uruchomionego przed miesiącem programu zgłaszają się chętni z całego świata, w liczbie około 70 tygodniowo. W rezultacie o dwa miejsca w programie ubiega się kilkaset osób, ale zgodnie z wiedzą lekarzy żadna z nich nie jest wzorcowym kandydatem do udziału w trzyletnim projekcie badawczym.

Pomoc w poszukiwaniach, które zgodnie z szacunkami mogą potrwać nawet rok, zadeklarowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które ma przekazać informacje o naborze do swoich placówek na całym świecie.

Terapia dla wybranych

Kryteria kwalifikacji do programu są bardzo konkretne i restrykcyjne. O skorzystanie z nowatorskiej terapii mogą starać się osoby, które doznały urazowego przerwania ciągłości rdzenia kręgowego, np. w wyniku zranienia ostrym przedmiotem. Ich uraz musi potwierdzić badanie rezonansem magnetycznym (MRI), a jego efektem musi być całkowite zniesienie czucia i zależnych od woli ruchów mięśni w obszarach zaopatrywanych przez rdzeń poniżej miejsca jego uszkodzenia (stopień uszkodzenia ASIA A, Frankel A).

Kolejne kryteria dotyczą m.in. wieku i aktualnej sytuacji chętnych. Szanse na kwalifikację mają osoby między 16 a 65 rokiem życia, bieżąco rehabilitowane, o dużej motywacji do pracy i nie doświadczające żadnych zaburzeń psychicznych ani umysłowych. Ważną kwestią jest również gotowość do całkowitego podporządkowania się warunkom programu nie tylko przez samego chorego, ale również osobę mu towarzyszącą. Dla obcokrajowców udział w terapii oznacza konieczność przeniesienia się do Polski na cały okres jej trwania, czyli trzy lata.

Długa lista przeciwwskazań

Na kwalifikację do programu nie mogą liczyć chętni cierpiący na współistniejące uszkodzenie lub chorobę w ośrodkowym bądź obwodowym układzie nerwowym, istotne zwężenie kanału kręgowego w miejscu urazu lub niestabilny kręgosłup. Z udziału w terapii wyklucza również atrofia mięśni, silne bóle reumatyczne, poważne choroby układowe, takie jak nowotwór czy cukrzyca, problemy z układem krążenia lub jakikolwiek implant ferromagnetyczny w ciele, a także uczestnictwo w innych terapiach eksperymentalnych.

Czynnikiem dyskwalifikującym są także przewlekłe zaburzenia węchu lub nowotwory jamy nosowej, co wiąże się z faktem, że do połączenia przeciętego rdzenia kręgowego będą wykorzystywane glejowe komórki węchowe, przeszczepione z opuszki węchowej.

Specjaliści najwyższej klasy

Osoby zakwalifikowane do programu będą leczone we Wrocławiu przez interdyscyplinarny zespół lekarzy i naukowców z Polski i Wielkiej Brytanii, którymi pokieruje dr hab. Paweł Tabakow. We wspomnianym teamie znajdą się między innymi prof. Geoffrey Raisman, światowej klasy neurobiolog i odkrywca terapeutycznego wykorzystania komórek gleju w schorzeniach układu nerwowego, prof. Włodzimierz Jarmundowicz, specjalista neurochirurg doświadczony w chirurgicznym leczeniu patologii rdzenia kręgowego oraz prof. Ying Li, Prof. neurobiologii, zastępca Dyrektora Wydziału Regeneracji Rdzenia w Instytucie Neurologii University College London.

Chętni do uczestnictwa w programie mogą składać wnioski za pośrednictwem oficjalnej strony projektu.

Źródło: Polskie Radio, Wrocław Walk Again

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij