×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kilkuset chętnych do operacji przeciętego rdzenia kręgowego we Wrocławiu

Wrocław Walk Again to projekt zapoczątkowany przez polskich lekarzy, którym udało się przywrócić czucie w nogach pacjentowi z przeciętym rdzeniem kręgowym. Obecnie lekarze poszukują dwóch kolejnych chętnych do udziału w terapii eksperymentalnej. Zainteresowanie jest ogromne, jednak jak dotąd żadna z osób nie jest idealnym kandydatem do operacji.

Jak informuje Polskie Radio, do uruchomionego przed miesiącem programu zgłaszają się chętni z całego świata, w liczbie około 70 tygodniowo. W rezultacie o dwa miejsca w programie ubiega się kilkaset osób, ale zgodnie z wiedzą lekarzy żadna z nich nie jest wzorcowym kandydatem do udziału w trzyletnim projekcie badawczym.

Pomoc w poszukiwaniach, które zgodnie z szacunkami mogą potrwać nawet rok, zadeklarowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które ma przekazać informacje o naborze do swoich placówek na całym świecie.

Terapia dla wybranych

Kryteria kwalifikacji do programu są bardzo konkretne i restrykcyjne. O skorzystanie z nowatorskiej terapii mogą starać się osoby, które doznały urazowego przerwania ciągłości rdzenia kręgowego, np. w wyniku zranienia ostrym przedmiotem. Ich uraz musi potwierdzić badanie rezonansem magnetycznym (MRI), a jego efektem musi być całkowite zniesienie czucia i zależnych od woli ruchów mięśni w obszarach zaopatrywanych przez rdzeń poniżej miejsca jego uszkodzenia (stopień uszkodzenia ASIA A, Frankel A).

Kolejne kryteria dotyczą m.in. wieku i aktualnej sytuacji chętnych. Szanse na kwalifikację mają osoby między 16 a 65 rokiem życia, bieżąco rehabilitowane, o dużej motywacji do pracy i nie doświadczające żadnych zaburzeń psychicznych ani umysłowych. Ważną kwestią jest również gotowość do całkowitego podporządkowania się warunkom programu nie tylko przez samego chorego, ale również osobę mu towarzyszącą. Dla obcokrajowców udział w terapii oznacza konieczność przeniesienia się do Polski na cały okres jej trwania, czyli trzy lata.

Długa lista przeciwwskazań

Na kwalifikację do programu nie mogą liczyć chętni cierpiący na współistniejące uszkodzenie lub chorobę w ośrodkowym bądź obwodowym układzie nerwowym, istotne zwężenie kanału kręgowego w miejscu urazu lub niestabilny kręgosłup. Z udziału w terapii wyklucza również atrofia mięśni, silne bóle reumatyczne, poważne choroby układowe, takie jak nowotwór czy cukrzyca, problemy z układem krążenia lub jakikolwiek implant ferromagnetyczny w ciele, a także uczestnictwo w innych terapiach eksperymentalnych.

Czynnikiem dyskwalifikującym są także przewlekłe zaburzenia węchu lub nowotwory jamy nosowej, co wiąże się z faktem, że do połączenia przeciętego rdzenia kręgowego będą wykorzystywane glejowe komórki węchowe, przeszczepione z opuszki węchowej.

Specjaliści najwyższej klasy

Osoby zakwalifikowane do programu będą leczone we Wrocławiu przez interdyscyplinarny zespół lekarzy i naukowców z Polski i Wielkiej Brytanii, którymi pokieruje dr hab. Paweł Tabakow. We wspomnianym teamie znajdą się między innymi prof. Geoffrey Raisman, światowej klasy neurobiolog i odkrywca terapeutycznego wykorzystania komórek gleju w schorzeniach układu nerwowego, prof. Włodzimierz Jarmundowicz, specjalista neurochirurg doświadczony w chirurgicznym leczeniu patologii rdzenia kręgowego oraz prof. Ying Li, Prof. neurobiologii, zastępca Dyrektora Wydziału Regeneracji Rdzenia w Instytucie Neurologii University College London.

Chętni do uczestnictwa w programie mogą składać wnioski za pośrednictwem oficjalnej strony projektu.

Źródło: Polskie Radio, Wrocław Walk Again


Podziel się: