×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Choroby odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Każdy ból kręgosłupa, który trwa dłużej niż kilka dni, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Przyczyna może być bowiem błaha, jednak może być także poważna i trzeba będzie włączyć odpowiednie leczenie. Jakie zatem mogą być przyczyny bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa?
  • Urazy

Kręgosłup może boleć z powodu urazu. Silne uderzenie czy upadek mogą spowodować, że dojdzie do stłuczenia i pacjent będzie odczuwał dolegliwości bólowe. W tej sytuacji zwykle w miejscu urazu widoczny będzie krwiak (popularnie nazywany siniakiem) czy też otarcie. Zazwyczaj w takiej sytuacji wystarczy zastosować maść lub żel działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie, jak również doustny środek działający w ten sam sposób. Jeśli jednak ból jest bardzo silny i nie ustępuje, może okazać się konieczne wykonanie zdjęcia rtg bolącej okolicy, aby przekonać się czy nie doszło do pęknięcia kręgosłupa.

  • Zapalenie "korzonków"

Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa może być też wywołany zapaleniem "korzonków". Popularne "korzonki" to wiązki włókien nerwowych odchodzących od rdzenia kręgowego. Do zapalenia "korzonków" często dochodzi w przebiegu infekcji kataralnych, wtedy wystarcza zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

  • Rwa kulszowa

Inną chorobą odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest rwa kulszowa. Do jej powstania dochodzi najczęściej na skutek gwałtownego ruchu, np.  dźwignięcia ciężkiego przedmiotu, nagłego pochylenia się do przodu- w tych sytuacjach może dojść do wypadnięcia dysku i pojawia się ucisk korzenia nerwu rdzeniowego w miejscu opuszczania przez niego kanału kręgowego. Główne objawy rwy kulszowej to ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa, promieniujący do pośladka, tylnej powierzchni uda, czasem do łydki lub stopy. Mogą też pojawić się mrowienie, drętwienie czy zaburzenie czucia w różnych miejscach kończyn. W leczeniu zalecany jest odpoczynek oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, często muszą być one podawane domięśniowo, w bardziej zaawansowanych przypadkach wskazana jest rehabilitacja, a czasami nawet zabieg operacyjny.

  • Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Także choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa może dawać ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Bardzo często pierwszym jej etapem jest dyskopatia, czyli schorzenie krążka międzykręgowego. Zazwyczaj w przebiegu dyskopatii dochodzi do uwypuklenia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, co powoduje ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa zmniejszają się odległości między kręgami, na kręgach mogą też powstawać kostne i chrzęstne narośla, które dodatkowo uciskają na nerwy rdzeniowe. W leczeniu wykorzystywane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, konieczna jest też fizykoterapia. W przypadku dużych zmian często wymagane jest leczenie operacyjne.

  • Osteoporoza

Chorobą, która może dotknąć lędźwiowy odcinek kręgosłupa, jest także osteoporoza. W jej przebiegu dochodzi do postępującego ubytku masy kostnej oraz osłabienia struktury przestrzennej kości, co powoduje zwiększoną podatność na złamania. W sytuacji, kiedy dochodzi do osteoporozy kręgów lędźwiowych, pojawia się ból, jak również częste są złamania kompresyjne kręgów, co z kolei prowadzi do obniżenia wzrostu. W leczeniu konieczne jest uzupełnianie niedoborów witaminy D i wapnia , stosowane są także specjalistyczne leki.

Widać zatem, że choroby odcinka lędźwiowego kręgosłupa mogą być różne. Wszystkie dłużej trwające dolegliwości zawsze wymagają konsultacji lekarskiej, aby w porę móc włączyć właściwe leczenie.

Podziel się: