×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kto zostanie nowym ministrem zdrowia?

W niedzielny wieczór poznaliśmy wstępne, sondażowe wyniki wyborów, które jednak nie pozostawiają wątpliwości co do wygranej – nowy polski rząd formować będzie Prawo i Sprawiedliwość. Na giełdzie nazwisk wypływają pierwsze kandydatury na stanowisko szefa resortu zdrowia.

Zgodnie z przewidywaniami serwisu Medexpress.pl, największe szanse na objęcie ministerialnej teki ma trzech polityków – aktualny szef Komisji Zdrowia Tomasz Latos, szef sztabu PiS Stanisław Karczewski oraz sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. Serwis w tym kontekście wspomina również Bolesława Piechę, który w poprzednim rządzie PiS zajmował stanowisko wiceministra zdrowia.

Z kolei Rynek Zdrowia do puli nazwisk dodaje również Tomasza Zdrojewskiego, który doradzał w kwestii ochrony zdrowia prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Pomysły PiS na uzdrowienie służby zdrowia obejmują między innymi powrót do finansowania jej z budżetu za pośrednictwem wojewodów. To oznacza likwidację NFZ, a co za tym idzie koniec kontraktowania usług zdrowotnych w  różnych placówkach. W tej sytuacji pieniądze będą trafić wyłącznie do placówek publicznych, których działalność ma być wyłącznie uzupełniania przez prywatną służbę zdrowia. Tłumacząc swoją wizję służby zdrowia Beata Szydło powoływała się na „dziedzictwo Zbigniewa Religi”, stawiające potrzeby pacjenta na pierwszym miejscu.

Wiele wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie większość konieczną do samodzielnego rządzenia, co oznacza, że nowy rząd nie powinien mieć problemów z wdrożeniem w życie swoich pomysłów zdrowotnych.

Źródło: Medexpress.pl, Rynekzdrowia.pl


Podziel się: