×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

22 października obchodzimy dzień jąkających się

22 października świętujemy dzień osób jąkających się. Jak podkreślają lekarze, jąkanie się jest przypadłością nabytą. Nie rodzimy się z nią – jak sądzą niektórzy ale nabywamy między 4. a 8. rokiem życia.

Charakterystyczne dla jąkania są blokady mowy, zaciągania i powtórzenia, które pojawiają się zazwyczaj u dzieci w wieku od 4 do 8 lat. Niektórzy mylą powtarzanie sylab u małych dzieci z jąkaniem, jednak nie trzeba panikować. Łatwo odróżnić jąkanie się ponieważ zazwyczaj towarzyszą mu skurcze twarzy, szczękościsk oraz miganie oczami. Nieleczone jąkanie może prowadzić do nasilenia objawów. Jest to blokada wewnętrzna, która z czasem uniemożliwia zebranie myśli i zapanowanie nad codziennymi czynnościami, wymagającymi kontaktu werbalnego z drugim człowiekiem, zwłaszcza z obcymi.

Jąkanie pojawia się w wyniku jakiejś traumy, strachu czy poczucia zagrożenia. U dzieci może być to na przykład pójście do przedszkola lub przeprowadzka a nawet kłótnia rodziców. Specjaliści zaznaczają, że wszystko zależy od dziecka i nie we wszystkich maluchach, takie same rzeczy będą wywoływały strach lub traumę. Stresujące sytuacje wywołują w dziecku także skurcze ciała, które uniemożliwiają płynną mowę.

Niektórzy twierdzą, że dwujęzyczność u dzieci może spowodować zaburzenia mowy. Jednak lekarze dowiedli, że nie dwujęzyczność a strach lub stres związany z imigracją, doprowadzają do zaburzeń mowy, skurczy ciała i w końcu do jąkania się. Takie osoby mają także problemy z głośnym mówieniem, zwłaszcza w obliczu zawierania nowych znajomości lub wchodzenia w dużą grupę ludzi, jak na przykład, pierwszy dzień w nowej szkole.

Specjaliści od jąkania się, uważają, że terapia u logopedy, nie jest skuteczna w walce z jąkaniem się. Najlepszym sposobem na pozbycie się tego, często krępującego problemu, jest tzw. terapia nowej mowy, jednak jest ona ciężka i czasochłonna, ale po kilku miesiącach codziennych ćwiczeń i nauczenia się od nowa wydychania podczas mówienia, można na wiele lat wyleczyć tę przypadłość.

Źródło: PAP / rynekzdrowia.pl


Podziel się: