×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kawa ratuje życie

Chorzy na raka jelita grubego powinni pić kawę przynajmniej cztery razy dziennie. Badania pokazują, że taka ilość zmniejsza ryzyko nawrotu choroby i przedłuża życie.

Kawa pomaga chorym w trzecim stadium nowotworu jelita grubego, czyli takiego z przerzutami na regionalne węzły chłonne. Wszyscy chorzy, którzy poddani zostali badaniu, przechodzili wcześniej operacje oraz chemioterapię. Ryzyko nawrotu choroby spadło aż o 42% po piciu czterech filiżanek kawy dziennie, a ryzyko zgonu spadło o 33%. U wszystkich chorych, którzy sięgali po kawę, stan zdrowia się polepszał, jednak im mniej kawy tym mniejsze skutki.

Badacze z Bostońskiego szpitala Dana-Faber Cancer Center podkreślają, że za skutki odpowiada kofeina zawarta w kawie a nie inne składniki. Chorzy, którzy piją kawę, nie powinni z tego rezygnować po wykryciu raka. Pacjenci, którzy nie piją kawy, powinni skonsultować się z lekarzem i rozważyć zmianę przyzwyczajeń.

Dotąd dowiedziono, że kawa może zapobiegać rakowi piersi u kobiet po menopauzie a także czerniakowi oraz rakowi prostaty.

Źródło: PAP


Podziel się: