×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

W Szwecji paracetamol tylko w aptekach

Popularne tabletki przeciwbólowe zawierające paracetamol znikną ze szwedzkich sklepów w listopadzie tego roku. Będzie je można kupić tylko w aptekach. Szwedzki urząd ds. leków Läkemedelsverket podał, że decyzja została podjęta ze względu na rosnącą liczbę zatruć paracetamolem, zarówno przypadkowych, jak i wynikających z prób samobójczych.

Przedstawiciele Läkemedelsverket wskazują, że po 2009 r., kiedy to dopuszczono możliwość sprzedaży paracetamolu poza aptekami, liczba zatruć przeciwbólowymi tabletkami wzrosła z 1100 do 1500 przypadków rocznie. Pomiędzy 2000 a 2013 rokiem zanotowano w tym względzie dwukrotny wzrost.

Rolf Gedeborg z Läkemedelsverket poinformował, że w 85 proc. zatrucia są efektem celowego przedawkowania leków. Problem ten dotyczy głównie młodych ludzi, a szczególnie kobiet. Urzędnicy uważają, że tabletki z paracetamolem są wybierane przez osoby, które podejmują próby samobójcze pod wpływem nagłego impulsu. Środki przeciwbólowe są po prostu łatwo dostępne.

Läkemedelsverket przypomina, że paracetamol zażywany zgodnie zaleceniami jest bezpieczny dla zdrowia. Środek ten w formie czopków i tabletek musujących wciąż będzie oferowany w sklepach.

Z decyzją urzędu ds. leków nie zgadzają się handlowcy. Twierdzą oni, że nie ma dowodów na to, że osoby, które celowo przedawkowują paracetamol zaopatrują się w niego w sklepach. Wskazują równocześnie, że w Szwecji w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba aptek, które w dodatku wydłużają swoje godziny pracy. Ponadto apteki sprzedają paracetamol bez ograniczeń wiekowych, w odróżnieniu od sklepów.

Źródło: PAP/Wyborcza.pl


Podziel się: