Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?
Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
- Paracetamol – co to za lek?
- Jak działa paracetamol?
- Paracetamol i działanie przeciwzapalne
- Na co stosuje się paracetamol?
- Skuteczność paracetamolu
- Czy paracetamol jest bezpieczny?
- Jak bezpiecznie dawkować paracetamol?
- Dlaczego paracetamol może stać się toksyczny?
- Zatrucie paracetamolem – objawy
Paracetamol jest jedną z najczęściej stosowanych substancji przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W zalecanych dawkach terapeutycznych to skuteczny i bezpieczny preparat przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Dobrze sprawdza się w bólach o małym i średnim natężeniu. Paracetamol występuje w wielu produktach przeciwbólowych, jest także składnikiem licznych „saszetek na przeziębienie”. Z tego powodu należy zachować ostrożność, jeśli przyjmujemy wiele produktów leczniczych jednocześnie, aby nie doprowadzić do przedawkowania, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.
Paracetamol – co to za lek?
Paracetamol (N-(4-hydroksyfenylo)acetamid, acetaminofen) jest organicznym związkiem chemicznym, będącym pochodną acetanilidu. Stosowany jest w lecznictwie ze względu na właściwości przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. W przeciwieństwie do leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) paracetamol nie wykazuje aktywności przeciwzapalnej oraz nie wpływa na proces krzepnięcia krwi.
Paracetamol jest składnikiem wielu leków przeciwbólowych zarówno z kategorii OTC (bez recepty), jak również wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza (RX). Występuje także w większości leków do rozpuszczania na objawy przeziębienia i grypy.
Jak działa paracetamol?
Mechanizm działania paracetamolu opiera się na blokowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy w mózgu i rdzeniu kręgowym. W ten sposób następuje hamowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), dzięki czemu zmniejsza się wrażliwość receptorów bólowych na działanie kinin (polipeptydy wpływające na mięśnie gładkie i zakończenia nerwowe) i serotoniny (neuroprzekaźnik w OUN), a tym samym następuje podwyższenie progu bólowego. Aktywność przeciwgorączkowa paracetamolu jest wynikiem zmniejszenia stężenia prostaglandyn w podwzgórzu. Dodatkowo paracetamol nie wpływa na czas krzepnięcia krwi oraz nie hamuje agregacji płytek.
Paracetamol i działanie przeciwzapalne
Ze względu na brak wpływu na prostaglandyny w tkankach obwodowych paracetamol nie wykazuje praktycznie żadnego działania przeciwzapalnego. W związku z tym pozbawiony jest działań niepożądanych charakterystycznych dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które hamują obwodową syntezę prostaglandyn. Dzięki temu paracetamol może być bezpiecznie stosowany u osób z nadwrażliwością na leki z grupy NLPZ.
Na co stosuje się paracetamol?
Paracetamol przyjmowany jest głównie w celu uśmierzenia bólu – zwłaszcza w bólach ostrych i przewlekłych o słabym lub umiarkowanym nasileniu. W łagodzeniu silniejszych objawów bólowych może być łączony z tramadolem, morfiną lub kodeiną. Paracetamol jest rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO, ang. World Health Organization) jako jeden ze standardowych leków przeciwbólowych w terapii bólu towarzyszącego chorobie nowotworowej.
Paracetamol można zażywać w przypadku następujących dolegliwości:
- ból głowy,
- ból gardła,
- ból zębów,
- bóle kostno-stawowe,
- bóle mięśniowe,
- bóle miesiączkowe,
- bóle migrenowe.
Paracetamol może być również podawany w łagodzeniu objawów przeziębienia oraz grypy, zwłaszcza ze względu na działanie przeciwgorączkowe.
Skuteczność paracetamolu
Paracetamol wykazuje wysoką skuteczność przy jednoczesnym niskim ryzyku wystąpienia działań niepożądanych. Po podaniu doustnym dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, a stężenie maksymalne we krwi osiągane jest po około 30–60 minutach od przyjęcia leku w postaci tabletek.
Dużo szybsze działanie paracetamolu uzyskuje się po zastosowaniu leku w formie rozpuszczalnej (saszetki) lub tabletek o przyspieszonym uwalnianiu. Wówczas efekt przeciwbólowy pojawia się już po mniej więcej 5 minutach. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez 3–5 godzin, a działanie przeciwgorączkowe około 6–8 godzin.
Czy paracetamol jest bezpieczny?
Paracetamol uznawany jest za lek bezpieczny i dobrze tolerowany. Nie powoduje podrażnień śluzówki żołądka i jelit, dlatego polecany jest osobom z zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego (np. choroba wrzodowa) jako lek przeciwbólowy pierwszego wyboru.
Wskazany jest również u pacjentów chorujących na astmę aspirynową (specjalna postać astmy, którą nasila zażycie aspiryny), z zaburzeniami krzepliwości krwi, nadwrażliwością lub alergią na kwas acetylosalicylowy (aspirynę) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, naproksen, ketoprofen). W dawkach terapeutycznych działania niepożądane występują niezwykle rzadko.
Ponadto paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym pierwszego rzutu u kobiet w ciąży (ma kategorię B). Należy jednak pamiętać, że przed zastosowaniem paracetamolu w ciąży przyszła mama powinna skontaktować się z lekarzem prowadzącym, a następnie – jeśli lek zostanie przez niego zalecony – powinna stosować najmniejszą skuteczną terapeutycznie dawkę przez możliwie jak najkrótszy czas.
Jak bezpiecznie dawkować paracetamol?
W trakcie przyjmowania paracetamolu nie należy spożywać alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzeń wątroby. Dawkowanie paracetamolu uzależnione jest od wieku, schorzenia i stanu pacjenta. Standardowo u pacjentów dorosłych nie należy przekraczać dawki 4 g na dobę, a u dzieci w wieku 6–12 lat 2 g dziennie.
Dla dzieci dawkę ustala się na podstawie masy ciała i według zaleceń producenta danego produktu. Leku nie należy stosować częściej niż w odstępie czterogodzinnym oraz więcej niż 4 razy na dobę. W przypadku dzieci poniżej 2. roku życia lek może być podawany wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Dlaczego paracetamol może stać się toksyczny?
Paracetamol jest metabolizowany w wątrobie, gdzie w 95% przekształcany jest do nieaktywnych glukuronianów oraz siarczanów. Pozostałe 5% metabolizowane jest do formy toksycznej dla wątroby – N-acetylo-p-benzochinoiminy (NAPQI). W normalnych warunkach związek ten pod wpływem glutationu przekształcany jest do pochodnych nietoksycznych. Jednak wydolność tego procesu ograniczona jest dawką produkowanego związku toksycznego. U osób zdrowych w przypadku przyjęcia więcej niż 10 g paracetamolu na dobę może dojść do nagromadzenia N-acetylo-p-benzochinoiminy i pojawienia się efektów toksycznych.
Natomiast u osób z chorobami wątroby, niedożywionych lub nadużywających alkoholu nagromadzenie toksycznego metabolitu NAPQI i objawy przedawkowania mogą pojawić się już przy znacznie niższej dawce dobowej.
Kto powinien zachować szczególną ostrożność?
Paracetamolu nie należy stosować u osób uzależnionych od alkoholu oraz niedożywionych. Wskazane jest zachowanie zwiększonej ostrożności u pacjentów:
- z niewydolnością lub uszkodzeniami wątroby,
- z niewydolnością nerek,
- chorujących na astmę z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne leki z grupy NLPZ,
- ze zmniejszoną aktywnością dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej oraz reduktazy methemoglobinowej.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas jednoczesnego przyjmowania leków z warfaryną, ponieważ już przy tygodniowym stosowaniu dobowej dawki 2,5 g paracetamolu następuje nasilenie działania warfaryny.
Dlaczego łatwo jest przedawkować paracetamol?
Polacy coraz częściej sięgają po preparaty przeciwbólowe dostępne bez recepty. Pacjenci często nie patrzą na skład danego leku i stosują jednocześnie kilka różnych produktów. W ten sposób mogą nie zauważyć, że w każdym przyjętym preparacie jednym ze składników jest paracetamol. Może to doprowadzić do przyjęcia nadmiernej dawki substancji leczniczej, czyli jej przedawkowania.
Dodatkowo paracetamol występuje w większości leków na przeziębienie – w tzw. saszetkach do rozpuszczania. Zazwyczaj nazwy tych produktów nie wskazują na obecność paracetamolu, a jedynie na schorzenie, w którym dany farmaceutyk może być zastosowany, np. przeziębienie i grypa.
Dlatego pacjenci, którzy leczą się bez konsultacji lekarza i nie czytają ulotek, są narażeni na ryzyko jednoczesnego przyjęcia paracetamolu w postaci kilku różnych preparatów i przedawkowania. Wówczas na pozór bezpieczny lek, jakim jest paracetamol, może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych działań niepożądanych takich jak ciężkie uszkodzenie wątroby, a nawet zgon chorego.
Jak zapobiegać przedawkowaniu paracetamolu?
Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów zawierających w swoim składzie paracetamol. Substancja ta występuje w tabletkach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, na ból zęba oraz w większości „saszetek na przeziębienie”.
Aby nie dopuścić do przedawkowania paracetamolu, przed przyjęciem jakiegokolwiek leku należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania i sprawdzić, jakie substancje lecznicze znajdują się w danym leku. W przypadku wątpliwości lub trudności z weryfikacją ulotki zawsze można poradzić się farmaceuty w aptece, który przeanalizuje skład przyjmowanych leków i zweryfikuje ewentualne interakcje lekowe.
Zatrucie paracetamolem – objawy
Przedawkowanie paracetamolu może doprowadzić do wystąpienia ciężkiej niewydolności wątroby, a nawet śmierci. Najbardziej narażone na zatrucie paracetamolem są osoby niedożywione oraz nadużywające alkoholu. Do uszkodzenia wątroby może dojść już po przyjęciu dwukrotnie większej maksymalnej dawki dobowej leku.
U większości pacjentów w 1. dniu po zatruciu nie pojawiają się jakiekolwiek działania niepożądane świadczące o przedawkowaniu, pomimo że proces nieodwracalnego uszkodzenia wątroby rozpoczyna się już kilka godzin po przyjęciu toksycznej dawki.
Objawy zatrucia paracetamolem:
- objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, biegunka, wymioty, ból brzucha),
- brak apetytu,
- zwiększone pocenie,
- ból w okolicy prawego podżebrza (okołowątrobowo),
- żółtaczka,
- powiększenie wątroby.
Po 4 dniach od przyjęcia nadmiernej dawki leku mogą wystąpić jednoznaczne działania niepożądane wskazujące na niewydolność wątroby. Wówczas pojawiają się zazwyczaj: encefalopatia wątrobowa (zespół objawów neuropsychiatrycznych w wyniku zaburzonej zdolności wątroby do usuwania toksyn z organizmu), zaburzenia oddychania, obrzęk mózgu, śpiączka, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz zaburzenia procesu krzepnięcia krwi, obniżenie poziomu cukru we krwi, kwasica metaboliczna, niemiarowość pracy serca, zapaść naczyniowa.
Postępowanie w przypadku zatrucia paracetamolem
W przypadku zatrucia paracetamolem należy niezwłocznie udać się do szpitala, ponieważ przyjęcie nadmiernej dawki tego leku może doprowadzić do ciężkich uszkodzeń wątroby, a nawet śmierci. Przedawkowanie paracetamolu jest niezwykle niebezpieczne i podstępne w diagnozowaniu, ponieważ w pierwszej dobie nie daje objawów świadczących o zatruciu, mimo że nieodwracalny proces uszkodzenia komórek wątroby już trwa. Dlatego najważniejsza jest jak najszybsza reakcja i interwencja lekarska.