Spowolnienie rozwoju mowy u dzieci to wina paracetamolu?
W nowym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Illinois zbadano związek między używaniem paracetamolu w czasie ciąży a umiejętnościami językowymi rozwijanymi we wczesnym dzieciństwie. Stwierdzono, że coraz częstsze stosowanie paracetamolu było powiązane z opóźnieniami językowymi. Naukowcy zalecają ostrożne stosowanie paracetamolu w leczeniu łagodnych bólów czy gorączki w czasie ciąży. Odkrycia opisano w czasopiśmie „Pediatric Research”.
- Paracetamol a ciąża
- Badania porównawcze i metodologia badań
- Jakie były wyniki badania?
- Potrzebne badania na większą skalę
Paracetamol a ciąża
Uznaje się, że paracetamol to najbezpieczniejszy i najlepiej przebadany lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dostępny bez recepty. Jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Badania pokazują, że 50–65% kobiet w Ameryce Północnej i Europie przyjmowało paracetamol w czasie ciąży. Lek przenika do łożyska, jednak stosowany rzadko i w dawce dobowej od 1 g do 4 g cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa.
Badania porównawcze i metodologia badań
W opisywanym badaniu wykorzystano szczegółowe metodologie do śledzenia wpływu leku na rozwój dziecka. Do analiz językowych włączono 298 dwuletnich dzieci, które obserwowano w okresie prenatalnym. 254 z nich wróciło na dalsze badania w wieku 3 lat.
W przypadku dwulatków badacze skorzystali z tzw. Amerykańskich Inwentarzy Rozwoju Komunikacyjnego MacArthura-Batesa, w których rodzice proszeni są o przedstawienie informacji na temat słownictwa dziecka, jego złożoności językowej oraz średniej długości trzech najdłuższych wypowiedzi malucha.
W badaniu słownictwa poproszono rodziców o wybranie fraz, których używało ich dziecko, z listy 680 słów. Rodzice ponownie ocenili swoje dziecko po 3 latach, porównując jego umiejętności językowe z umiejętnościami rówieśników. Analiza powiązała stosowanie paracetamolu w drugim i trzecim trymestrze ciąży z niewielkimi, ale znaczącymi opóźnieniami we wczesnym rozwoju języka.
Jakie były wyniki badania?
Odkryto, że zwiększone stosowanie paracetamolu – szczególnie w trzecim trymestrze ciąży – wiązało się ze słabszymi wynikami w zakresie słownictwa i krótszą średnią długością wypowiedzi po 2 latach. Większe spożycie paracetamolu w trzecim trymestrze było związane z tym, że rodzice oceniali swoje dzieci w wieku 3 lat jako mniej rozwinięte niż ich rówieśnicy pod względem umiejętności językowych. Ten wynik zaobserwowano głównie u chłopców. Co więcej, według danych każde użycie paracetamolu w trzecim trymestrze ciąży wiązało się z redukcją słownictwa u dwulatków o prawie dwa słowa. To sugeruje, że jeśli kobieta w ciąży przyjmowała w trzecim trymestrze paracetamol 13 razy – czyli raz w tygodniu – jej dziecko w wieku 2 lat może wypowiadać o 26 słów mniej niż inne dzieci w tym wieku. Rozwój mózgu płodu zachodzi przez cały okres ciąży, ale drugi i trzeci trymestr to okres szczególnie istotny.
Potrzebne badania na większą skalę
Naukowcy twierdzą, że wyniki należy sprawdzić na większej próbie badanych osób. Do tego czasu nie należy bać się przyjmowania paracetamolu na gorączkę lub poważny ból i dyskomfort podczas ciąży. Stany takie jak bardzo wysoka gorączka mogą być niebezpieczne. Zawsze przed zażyciem jakichkolwiek leków, tym bardziej w okresie ciąży, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.