Kobieta w ciąży zażywa leki i suplementy
Ewelina Sochacka

Spowolnienie rozwoju mowy u dzieci to wina paracetamolu?

W nowym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Illinois zbadano związek między używaniem paracetamolu w czasie ciąży a umiejętnościami językowymi rozwijanymi we wczesnym dzieciństwie. Stwierdzono, że coraz częstsze stosowanie paracetamolu było powiązane z opóźnieniami językowymi. Naukowcy zalecają ostrożne stosowanie paracetamolu w leczeniu łagodnych bólów czy gorączki w czasie ciąży. Odkrycia opisano w czasopiśmie „Pediatric Research”.

  1. Paracetamol a ciąża
  2. Badania porównawcze i metodologia badań
  3. Jakie były wyniki badania?
  4. Potrzebne badania na większą skalę

Paracetamol a ciąża

Uznaje się, że paracetamol to najbezpieczniejszy i najlepiej przebadany lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dostępny bez recepty. Jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Badania pokazują, że 50–65% kobiet w Ameryce Północnej i Europie przyjmowało paracetamol w czasie ciąży. Lek przenika do łożyska, jednak stosowany rzadko i w dawce dobowej od 1 g do 4 g cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa.

Mała dziewczynka uczy się nowych słów, korzystająć z komputera
Mała dziewczynka uczy się nowych słów, korzystając z komputera

Badania porównawcze i metodologia badań

W opisywanym badaniu wykorzystano szczegółowe metodologie do śledzenia wpływu leku na rozwój dziecka. Do analiz językowych włączono 298 dwuletnich dzieci, które obserwowano w okresie prenatalnym. 254 z nich wróciło na dalsze badania w wieku 3 lat.

W przypadku dwulatków badacze skorzystali z tzw. Amerykańskich Inwentarzy Rozwoju Komunikacyjnego MacArthura-Batesa, w których rodzice proszeni są o przedstawienie informacji na temat słownictwa dziecka, jego złożoności językowej oraz średniej długości trzech najdłuższych wypowiedzi malucha.

W badaniu słownictwa poproszono rodziców o wybranie fraz, których używało ich dziecko, z listy 680 słów. Rodzice ponownie ocenili swoje dziecko po 3 latach, porównując jego umiejętności językowe z umiejętnościami rówieśników. Analiza powiązała stosowanie paracetamolu w drugim i trzecim trymestrze ciąży z niewielkimi, ale znaczącymi opóźnieniami we wczesnym rozwoju języka.

Powiązane produkty

Jakie były wyniki badania?

Odkryto, że zwiększone stosowanie paracetamolu – szczególnie w trzecim trymestrze ciąży – wiązało się ze słabszymi wynikami w zakresie słownictwa i krótszą średnią długością wypowiedzi po 2 latach. Większe spożycie paracetamolu w trzecim trymestrze było związane z tym, że rodzice oceniali swoje dzieci w wieku 3 lat jako mniej rozwinięte niż ich rówieśnicy pod względem umiejętności językowych. Ten wynik zaobserwowano głównie u chłopców. Co więcej, według danych każde użycie paracetamolu w trzecim trymestrze ciąży wiązało się z redukcją słownictwa u dwulatków o prawie dwa słowa. To sugeruje, że jeśli kobieta w ciąży przyjmowała w trzecim trymestrze paracetamol 13 razy – czyli raz w tygodniu – jej dziecko w wieku 2 lat może wypowiadać o 26 słów mniej niż inne dzieci w tym wieku. Rozwój mózgu płodu zachodzi przez cały okres ciąży, ale drugi i trzeci trymestr to okres szczególnie istotny.

Dowiedz się więcej, o tym, czym jest paracetamol challenge i jak bardzo jest niebezpieczny dla Twojego dziecka

Potrzebne badania na większą skalę

Naukowcy twierdzą, że wyniki należy sprawdzić na większej próbie badanych osób. Do tego czasu nie należy bać się przyjmowania paracetamolu na gorączkę lub poważny ból i dyskomfort podczas ciąży. Stany takie jak bardzo wysoka gorączka mogą być niebezpieczne. Zawsze przed zażyciem jakichkolwiek leków, tym bardziej w okresie ciąży, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

  1. M.L. Woodbury i in., Examining the relationship of acetaminophen use during pregnancy with early language development in children, [online] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38081897/ [dostęp:] 30.01.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.