Chłopiec ze złamaną ręką
Ewelina Sochacka

Suplementacja witaminy D nie zmniejsza ryzyka złamań u dzieci

Z niedawno przeprowadzonego badania wynika, że suplementacja witaminy D nie zapobiega złamaniom kości u dzieci. Jego autorzy zwracają jednak uwagę, że wyniki mogłyby być inne, gdyby uczestnikom jednocześnie podawano wapń.

  1. Wpływ witaminy D na kości
  2. Witamina D nie zmniejsza ryzyka złamań kości u dzieci
  3. Wnioski płynące z badania

Wpływ witaminy D na kości

Witamina D ma istotny wpływ na zdrowie kości, ponieważ reguluje wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Reguluje również ekspresję genów odpowiedzialnych za produkcję białek macierzy kości, które są niezbędne do mineralizacji i utrzymania struktury kości. Wpływa także na aktywność osteoklastów (komórek powodujących resorpcję kości) i osteoblastów (komórek kościotwórczych). Ponadto odpowiada za zwiększenie aktywności czynników wzrostowych kości, np. insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1), którego zadaniem jest przede wszystkim pobudzanie wytwarzania tkanki chrzęstnej oraz wspomaganie tworzenia kolagenu.

W badaniach klinicznych przeprowadzanych na ludziach wykazano, że suplementacja witaminy D (lub suplementacja witaminy D w połączeniu z wapniem) może zwiększać gęstość mineralną kości i zmniejszać ryzyko złamań u osób starszych. Badania epidemiologiczne przeprowadzone na różnych populacjach udowodniły też korelację między niedoborem witaminy D a zwiększonym ryzykiem osteoporozy. Ponadto badania dotyczące skuteczności suplementacji witaminą D w zapobieganiu krzywicy u dzieci wykazały, że suplementacja witaminy D skutecznie zapobiega krzywicy u niemowląt i małych dzieci. Z niedawno przeprowadzonej analizy opublikowanej w czasopiśmie „Lancet Diabetes & Endocrinology” wynika natomiast, że suplementy witaminy D nie zapobiegają złamaniom kości u dzieci.

Witamina D nie zmniejsza ryzyka złamań kości u dzieci

Aby ocenić wpływ witaminy D na ryzyko złamań u dzieci, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zwrócili się z prośbą o współpracę do społeczności uczniów w Ułan Bator w Mongolii, gdzie niedobór witaminy D jest powszechny podobnie jak niskie spożycie wapnia. W randomizowanym, kontrolowanym badaniu wzięło udział 8851 dzieci w wieku od 6 do 13 lat, które nie zażywały wcześniej suplementów zawierających witaminę D. Przed rozpoczęciem eksperymentu 95,5% z nich miało niedobór witaminy D.

Uczestników podzielono na dwie grupy, jedna otrzymywała suplementy witaminy D w dawce 14 000 j.m. tygodniowo, a druga placebo. Okres obserwacji wynosił 3 lata (od 2 września 2015 do 20 marca 2017 roku). W tym czasie 521 uczestników zgłosiło 677 złamań. Złamania wystąpiły u 6,4% grupy przyjmującej witaminę D i 6,1% grupy placebo. Badanie gęstości mineralnej kości również nie wykazało znaczących różnic pomiędzy dziećmi, które przyjmowały witaminę, a tymi, które jej nie przyjmowały. Suplementacja witaminy D nie była zatem powiązana ze zmniejszeniem ryzyka złamań.

Sprawdź ofertę wapnia w tabletkach, kapsułkach i proszku na DOZ.pl

Powiązane produkty

Wnioski płynące z badania

Autorzy badania zwracają uwagę, że duża próba oraz trzyletni czas obserwacji pozwoliły na ujawnienie się jakiegokolwiek działania witaminy D w zakresie zapobiegania występowaniu złamań kości. Częstość takich zdarzeń była wysoka i wyniosła 266 zdarzeń na 10 000 dzieci rocznie – ponad dwukrotnie więcej niż w innym badaniu obejmującym 193 540 dzieci w wieku 0–12 lat pochodzących z Norwegii (128 zdarzeń na 10 000 badanych rocznie).

Co istotne, naukowcy zbadali wpływ suplementacji witaminy D podawanej w tygodniowych odstępach bez jednoczesnej suplementacji wapnia. W związku z tym uczeni nie wykluczają możliwości, że codzienne przyjmowanie wit. D z jednoczesną suplementacją wapnia mogłoby być bardziej skuteczne w zapobieganiu złamaniom u najmłodszych. Z tego powodu niezbędne są dalsze badania.

  1. D. Ganmaa i in., Vitamin D supplements for fracture prevention in schoolchildren in Mongolia: analysis of secondary outcomes from a multicentre, double-blind, randomised, placebo-controlled trial, „Lancet Diabetes & Endocrinology” 2024, t. 12, nr 1.
  2. M. Walicka i in., Witamina D – wpływ na kość, „Postępy Nauk Medycznych” 2012, nr 3.
  3. M. F. Holick, Vitamin D deficiency, „New England Journal of Medicine” 2007, nr 357(3).
  4. C. L. Wagner i in., Prevention of Rickets and Vitamin D Deficiency in Infants, Children, and Adolescents, „Pediatrics” 2008, nr 122(5).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wapń i mocne kości

    Jednym z makroelementów niezbędnych do życia jest wapń. W organizmie człowieka dorosłego jest go około 1 kilograma.

  • Wapń — właściwości, działanie, suplementacja, produkty bogate w wapń

    Wapń jest podstawowym składnikiem tkanki kostnej. Bierze też udział w procesie krzepnięcia krwi i przekazywaniu bodźców nerwowo–mięśniowych. Odpowiedni jego poziom jest niezbędny do utrzymania równowagi elektrolitowej, utrzymania maksymalnego napięcia i pobudliwości mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego. Dlatego tak ważne jest dbanie w swojej diecie o produkty bogate w wapń.

  • Wapń (Ca) – badanie elektrolitów we krwi. Norma, hipokalcemia, hiperkalcemia

    Zarówno wapń całkowity (Ca), jak i ten zjonizowany (Ca2+) odgrywają istotną rolę w szeregu procesów metabolicznych, które zachodzą w organizmie. Można go dostarczać wraz z pożywieniem, a zapotrzebowanie na ten makroelement wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie wśród wrażliwych na demineralizację kości kobiet w okresie menopauzy. Ile wynosi prawidłowe stężenie wapnia we krwi, jak się przygotować do badania i co wpływa na powstanie hipokalcemii lub hiperkalcemii? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wapno na alergię – czy wapń rzeczywiście pomaga w walce z objawami alergii?

    Wapń to nie tylko budulec kości. Ma wiele bardzo ważnych zadań w naszym organizmie, o których często zapominamy, bo – jak wynika z badań – zaspokajamy jedynie ok. 60 proc. zapotrzebowania na ten pierwiastek. Po wapń, zwany potocznie wapnem, sięgamy przy objawach alergii. Czy słusznie? Komu i kiedy faktycznie potrzebny jest wapń?

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Dieta na mocne kości – co jeść, by mieć zdrowe kości?

    W diecie na mocne kości podstawą są produkty bogate w wapń i witaminę D. Jednak wcale nie mniej istotne są inne składniki (m.in. witamina K, cynk czy magnez). Co jeść, by cieszyć się zdrowymi i mocnymi kośćmi? Jaką rolę pełni odpowiednia dieta w budowie układu kostnego? 

  • Witamina D i pochodne — niedobór, nadmiar, źródła występowania, dawkowanie

    Niedobór witaminy D może mieć więcej niż 90 proc. Polaków. To spory problem, ponieważ witamina D ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Jest dobra na kości i odporność, wspomaga układ krwionośny, wpływa na nastrój, ma też wiele innych funkcji. Gdzie jej szukać, jak ją przyjmować i jak rozpoznać niedobór oraz nadmiar witaminy D w organizmie?

  • Bakteria E. coli w popularnej wodzie. Pilny komunikat sieci sklepów

    Sklepy Auchan wycofują partię niegazowanej wody źródlanej Ustronianka Premium. Jak poinformowano, w próbce produktu wykryto bakterie Escherichia coli, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl