Lek na nadciśnienie wycofany z aptek
Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego lek o nazwie Corsib, stosowany między innymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego, został wycofany z obrotu. Jaka była tego przyczyna?
GIF wycofał popularny lek na nadciśnienie
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję nr 1/WC/ZW/2024, na mocy której lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz dławicy piersiowej został wycofany z obrotu na terenie całego kraju. Mowa o preparacie Corsib (Bisoprololi fumaras), 2,5 mg, tabletki, którego producentem jest Medreg s.r.o. z siedzibą w Republice Czeskiej, w zakresie serii numer:
● 7ME023A, termin ważności: 31.03.2026.
Ponadto GIF zakazał wprowadzania do obrotu na terytorium Polski wyżej wymienionego produktu leczniczego w zakresie serii numer:
● 7ME023A, termin ważności: 31.03.2026;
● P28033, termin ważności: 31.03.2026.
Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.
Przyczyny wycofania Corsibu
15 stycznia 2024 roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał informację od pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego o stwierdzeniu wady jakościowej (wystąpieniu wyniku poza specyfikacją (OOS) w 6 miesiącu badań stabilności, wykonanych w warunkach przyspieszonych dla parametru „czystość chromatograficzna”). Jako przyczynę powstania odchylenia wskazano przegrzanie mieszanki do tabletkowania w trakcie procesu wytwarzania. W związku z tym GIF uznał za konieczne wycofanie z obrotu produktu leczniczego Corsib.
Na jakiej podstawie prawnej działa w takich sytuacjach Główny Inspektorat Farmaceutyczny? Zgodnie z art. 122 ust. 1 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne w razie stwierdzenia, że produkt leczniczy lub substancja czynna nie odpowiada ustalonym wymaganiom jakościowym, GIF wydaje decyzję o zakazie wprowadzenia lub o wycofaniu z obrotu leku bądź danej substancji czynnej.
Kiedy stosuje się lek Corsib?
Corsib to lek, którego substancją czynną jest bisoprolol należący do grupy beta-blokerów (inaczej beta-adrenolityków). Tego typu preparaty działają poprzez blokowanie receptorów beta-adrenergicznych, które są obecne w sercu, naczyniach krwionośnych, płucach, wątrobie i innych tkankach. Są one pobudzane w warunkach fizjologicznych przez adrenalinę lub noradrenalinę, a ich zablokowanie prowadzi do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu, ograniczenia objętości wyrzutowej oraz do spadku ciśnienia krwi.
Wskazania do stosowania Corsibu obejmują:
- nadciśnienie tętnicze,
- dławicę piersiową,
- stabilną przewlekłą niewydolność serca z zaburzoną czynnością skurczową lewej komory w skojarzeniu z inhibitorami ACE i lekami moczopędnymi oraz w razie konieczności z glikozydami nasercowymi.