Apteczne półki
Ewelina Sochacka

Lek na nadciśnienie wycofany z aptek

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego lek o nazwie Corsib, stosowany między innymi w leczeniu nadciśnienia tętniczego, został wycofany z obrotu. Jaka była tego przyczyna?

  1. GIF wycofał popularny lek na nadciśnienie
  2. Przyczyny wycofania Corsibu
  3. Kiedy stosuje się lek Corsib?

GIF wycofał popularny lek na nadciśnienie

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję nr 1/WC/ZW/2024, na mocy której lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz dławicy piersiowej został wycofany z obrotu na terenie całego kraju. Mowa o preparacie Corsib (Bisoprololi fumaras), 2,5 mg, tabletki, którego producentem jest Medreg s.r.o. z siedzibą w Republice Czeskiej, w zakresie serii numer:
●    7ME023A, termin ważności: 31.03.2026.

Ponadto GIF zakazał wprowadzania do obrotu na terytorium Polski wyżej wymienionego produktu leczniczego w zakresie serii numer:
●    7ME023A, termin ważności: 31.03.2026;
●    P28033, termin ważności: 31.03.2026.

Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Przyczyny wycofania Corsibu

15 stycznia 2024 roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał informację od pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego o stwierdzeniu wady jakościowej (wystąpieniu wyniku poza specyfikacją (OOS) w 6 miesiącu badań stabilności, wykonanych w warunkach przyspieszonych dla parametru „czystość chromatograficzna”). Jako przyczynę powstania odchylenia wskazano przegrzanie mieszanki do tabletkowania w trakcie procesu wytwarzania. W związku z tym GIF uznał za konieczne wycofanie z obrotu produktu leczniczego Corsib.

Na jakiej podstawie prawnej działa w takich sytuacjach Główny Inspektorat Farmaceutyczny? Zgodnie z art. 122 ust. 1 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne w razie stwierdzenia, że produkt leczniczy lub substancja czynna nie odpowiada ustalonym wymaganiom jakościowym, GIF wydaje decyzję o zakazie wprowadzenia lub o wycofaniu z obrotu leku bądź danej substancji czynnej.

Powiązane produkty

Kiedy stosuje się lek Corsib?

Corsib to lek, którego substancją czynną jest bisoprolol należący do grupy beta-blokerów (inaczej beta-adrenolityków). Tego typu preparaty działają poprzez blokowanie receptorów beta-adrenergicznych, które są obecne w sercu, naczyniach krwionośnych, płucach, wątrobie i innych tkankach. Są one pobudzane w warunkach fizjologicznych przez adrenalinę lub noradrenalinę, a ich zablokowanie prowadzi do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu, ograniczenia objętości wyrzutowej oraz do spadku ciśnienia krwi.

Wskazania do stosowania Corsibu obejmują:

Dawkowanie dostosowuje się indywidualnie. Początkowo jest to zazwyczaj 5 mg raz dziennie, dawka maksymalna wynosi natomiast 20 mg na dobę. U osób w podeszłym wieku zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 2,5 mg. Wśród najczęstszych działań niepożądanych leku znajdują się: zawroty głowy, ból głowy, uczucie zimna lub drętwienia kończyn, niedociśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, pogorszenie istniejącej niewydolności serca, zmęczenie.
  1. Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Decyzja nr 1/WC/ZW/2024, [online] https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4452 [dostęp:] 28.01.2024.
  2. Charakterystyka produktu leczniczego Corsib, [online] https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/45792/characteristic [dostęp:] 28.01.2024.
  3. Corsib - tabletki, [online] https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/103114,Corsib-tabletki#effect [dostęp:] 28.01.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij