Zmęczona dziewczyna leży na kanapie
Ewelina Sochacka

Związek między suplementacją witaminy D a zmęczeniem

Naukowcy z Włoch dokonali przeglądu istniejącej literatury i zidentyfikowali dowody na potencjalną rolę witaminy D w regulowaniu zmęczenia. Wyniki swoich analiz opublikowali w czasopiśmie „Nutrients”.

  1. Czy suplementacja witaminy D może pomóc zredukować zmęczenie?
  2. Patofizjologia zmęczenia
  3. Jak rozpoznać niedobór witaminy D?
  4. Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Czy suplementacja witaminy D może pomóc zredukować zmęczenie?

Witamina D jest niezwykle istotna dla wielu procesów zachodzących w organizmie ludzkim, wykazuje aktywność biologiczną wobec układów: kostnego, krążenia, rozrodczego, mięśniowego, nerwowego. Ma działanie immunomodulujące – wspiera pracę układu odpornościowego, zapobiegając tym samym występowaniu infekcji. Badania wykazały także kardioprotekcyjną rolę witaminy D (jej właściwy poziom zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia). Ponadto odgrywa ona kluczową rolę w regulacji homeostazy fosforanów i wapnia, odpowiadając za zdrowe, mocne kości i zęby. Jest też niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, jej niski poziom jest związany m.in. z zaburzeniami funkcji poznawczych.

Badania pokazują również, że niedobór witaminy D może doprowadzić do rozwoju zaburzeń powodujących problemy z płodnością. Nie można także pominąć wyników sugerujących, że zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych nowotworów, np. raka piersi.

W przeglądzie opublikowanym niedawno w czasopiśmie „Nutrients” naukowcy z Uniwersytetu w Camerino we Włoszech dokonali analizy istniejących danych na temat mechanizmów leżących u podstaw wpływu witaminy D na zmęczenie. Zauważyli, że z literatury wyłaniają się ważne ustalenia dotyczące jej wpływu na określone szlaki molekularne związane ze zmęczeniem, takie jak chociażby zapalenie i stres oksydacyjny.

Patofizjologia zmęczenia

Zmęczenie jest objawem, który może sugerować występowanie wielu stanów fizjologicznych i zaburzeń, a zrozumienie procesów biologicznych, które prowadzą do pojawienia i utrzymywania się uczucia zmęczenia, jest przedmiotem badań naukowców od wielu lat. Zmęczenie wiąże się z uczuciem ogólnego osłabienia i braku energii, kłopotami z koncentracją, zaburzeniami snu, ze zmniejszoną wydolnością fizyczną i psychiczną oraz z obniżeniem nastroju. Choć może mieć różne przyczyny, niemal zawsze oznacza silne pogorszenie się jakości życia.

Wpływ witaminy D na mechanizmy patogenetyczne związane z występowaniem zmęczenia obejmuje kilka procesów, m.in.:

  • witamina D zmniejsza stres oksydacyjny poprzez zmniejszenie poziomu indukowalnej syntazy NO (iNOS), cyklooksygenazy-2 (COX-2) i czynnika jądrowego kappa β (NFkβ),
  • prowadzi do zwiększonej ekspresji białka przeciwstarzeniowego Klotho,
  • reguluje jeden z enzymatycznych układów antyoksydacyjnych komórki,
  • na wiele sposobów może wpływać na epigenom,
  • jest niezbędna do kontrolowania neuroprzekaźników związanych ze zmęczeniem takich jak serotonina i dopamina,
  • hamuje wydzielanie cytokin prozapalnych takich jak IL-6 i TNF-α.
Naukowcy z Włoch uważają, że można postawić hipotezę o obiecującym potencjalnym wpływie witaminy D na szlaki molekularne związane ze zmęczeniem. Ponieważ suplementacja witaminą D jest łatwo dostępna, podkreślają, że należy przeprowadzić dalsze badania na ten temat.

Powiązane produkty

Jak rozpoznać niedobór witaminy D?

Niedobór witaminy D może się objawiać w różny sposób, wiele symptomów jest nieswoistych, dlatego diagnoza może być trudna. Najlepszym sposobem na rozpoznanie zbyt niskiego stężenia wit. D w organizmie jest wykonanie badania krwi. Co ważne, jest ono refundowane tylko w przypadku zlecenia przez lekarza specjalistę z poradni endokrynologicznej lub poradni zaburzeń metabolicznych.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

  1. I. V. Di Molfetta i in., Vitamin D and Its Role on the Fatigue Mitigation: A Narrative Review, „Nutrients” 2024, nr 16(2).
  2. J. K. Nowak, Rola witaminy D w chorobach ośrodkowego układu nerwowego, „Neuropsychiatria i Neuropsychologia” 2012, nr 7(2), s. 85–96.
  3. O. Sizar i in., Vitamin D Deficiency, [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532266/ [dostęp:] 27.01.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij