Chlorek amonu
Ewelina Sochacka

Nie pięć, a sześć smaków? „Toksyczny” składnik cukierków

Naukowcy z University of Southern California (USA) twierdzą, że chlorek amonu to szósty podstawowy smak, oprócz pięciu znanych już od lat: słodkiego, kwaśnego, słonego, gorzkiego i umami. Eksperci uważają, że zdolność gatunku do czucia smaku chlorku amonu może być jednym z mechanizmów przetrwania człowieka.

 1. Jakie smaki rozpoznaje człowiek?
 2. Chlorek amonu – co o nim wiadomo?
 3. Chlorek amonu aktywuje receptory kwaśnego smaku
 4. Jak chroni nas smak?

U ludzi zidentyfikowano nową reakcję smakową. Badanie opublikowane w magazynie „Nature Communications” pokazuje, że ludzie potrafią również wykryć chlorek amonu, który wywołuje silne wrażenie smakowe określane przez badaczy jako „gorzkie, słone i trochę kwaśne”.

Jakie smaki rozpoznaje człowiek?

Z raportu wynika, że chlorek amonu aktywuje w naszych komórkach receptory wykrywające słony i kwaśny smak. Nowy smak chlorku amonu uzupełnia pięć podstawowych smaków:

 • słodki,
 • kwaśny,
 • słony,
 • gorzki,
 • umami (smak podobny do glutaminianu sodu).
O czym może świadczyć utrata smaku?

Chlorek amonu – co o nim wiadomo?

Według badań zdolność wyczuwania amoniaku – zapachu i smaku wskazującego na zepsucie niektórych produktów spożywczych, w tym owoców morza i mięsa – może być jednym z mechanizmów obronnych nazywanych też mechanizmami przetrwania. Te mechanizmy to nic innego jak nieświadome i intuicyjne zachowania, które wykonujemy, żeby uniknąć zagrażających uczuć takich jak strach czy lęk. Jako pierwszy opisał je Zygmunt Freud.

Z chemicznego punktu widzenia chlorek amonu to nieorganiczny związek chemiczny z grupy chlorków. W naturze występuje jako rzadki minerał – salmiak rodzimy (łac. Salamoniarum). Jest składnikiem wyziewów gazowych magmy wulkanicznej, które wydobywają się z głębi ziemi, a tym samym stanowi przejaw aktywności wulkanicznej. Na świecie występuje tylko w kilku rejonach – we Włoszech (wulkany Wezuwiusz oraz Etna) czy w USA (wulkan Kilauea na Hawajach). Jego obecność potwierdzono także w Polsce w kopalni węgla kamiennego w Siemianowicach i Wałbrzychu.

Chlorek amonu jest stosowany także jako lek wykrztuśny, dodatek do pasz, składnik kosmetyków, np. szamponów, czy w przemyśle spożywczym do produkcji środków spulchniających i konserwujących (E510). Jest wykorzystywany również do produkcji lukrecji i tureckiego pieprzu.

Powiązane produkty

Chlorek amonu aktywuje receptory kwaśnego smaku

Od dawna wiadomo, że chlorek amonu wywołuje wrażenie smakowe, jednak opisywane badanie to pierwsza analiza mająca na celu sprawdzenie tego, jak reagują na niego nasze kubki smakowe.

Aby określić, w jaki sposób amon aktywuje komórki smakowe, naukowcy poddali hodowane komórki ludzkie działaniu chlorku amonu. Odkryli, że związek aktywował specyficzne białko – otopetrynę 1 (OTOP1), czyli receptor odpowiedzialny za smak kwaśny.

Naukowcy sprawdzili także, jak komórki inne niż ludzkie reagują na sól amonową. W tym celu wykorzystali myszy, które reagowały na wodę zarówno z dodatkiem chlorku amonu, jak i bez niego. Odkryli, że gryzonie pozbawione receptorów OTOP1 nie reagowały na chlorek amonu, podczas gdy myszy z receptorami OTOP1 unikały tego związku. Badanie sugeruje, że odpowiedź w ludzkich i mysich kanałach OTOP1 jest podobna do reakcji receptorów na kwas.

W kolejnych krokach badacze doszli do wniosku, że receptory OTOP1 są niezbędne, aby pomóc ludziom wykryć smak chlorku amonu. To dowód na to, że w hodowlach komórkowych i tych prowadzonych na zwierzętach może istnieć nowy receptor smaku – OTOP1, który reaguje na smak amoniaku.

Jak chroni nas smak?

Zmysł smaku pełni bardzo ważną funkcję. Kubki smakowe pomagają nam doświadczać smaku, ułatwiając podjęcie decyzji dotyczącej tego, co zjeść. Ponadto pomagają wykrywać toksyny, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo.

Kiedy nasze receptory smaku są aktywowane, wysyłają do mózgu wiadomości, które pomagają nam postrzegać smak i odpowiednio reagować. Na podstawie tych informacji możemy zdecydować, czy jedzenie jest dobre, niebezpieczne, czy chcemy więcej, czy o nim pamiętamy. Niektóre produkty spożywcze mogą wyglądać smakowicie, ale jeśli są toksyczne lub bliskie zepsucia, nasze kubki smakowe mogą to wyczuć jako pierwsze, co sprawi, że będziemy unikać takiej żywności i nie zachorujemy od jej spożycia.

Amon może być toksyczny w dużych dawkach i wiele kręgowców, czyli także ludzi, uważa smak amonu za nieprzyjemny. Uznaje się, że zapobiega to spożywaniu odpadów i rozkładającej się materii. Co ciekawe, w niektórych sytuacjach ludzie mogą także cieszyć się smakiem chlorku amonu. Na przykład w krajach skandynawskich dodaje się go do słonej lukrecji.

 1. B. Kato, Groundbreaking sixth taste discovery: ‘Toxic’ ingredient found in this candy, [online] https://nypost.com/2023/10/06/scientists-discover-sixth-taste-commonly-found-in-certain-candy/ [dostęp:] 28.01.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

  SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

 • Odkryto genetyczną przyczynę otyłości. Znaczenie ma grupa krwi

  Międzynarodowy zespół badaczy odkrył genetyczną przyczynę otyłości. Ludzie, którzy nie mają wariantu genetycznego SMIM1, zużywają mniej energii w spoczynku, więc mają predyspozycję do większej masy ciała. Gen SMIM1 jest natomiast związany z pewną grupą krwi.

 • Sprawdź, czy możesz wejść do lekarza bez kolejki. Pełna lista

  Nie każdy wie, ale istnieje lista osób, które mogą wejść do lekarza poza kolejką. Lista ta nie jest krótka i wciąż się zmienia. Ustala ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy ona nie tylko wizyt u specjalisty, ale także usług farmaceutycznych. Kto może skorzystać z przywileju i nie musi czekać w kolejce?  

 • Nowe zasady realizacji recept od 20 lipca 2024

  Od 20 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady realizacji recept, dzięki którym będzie można wydać pacjentowi lek nawet wtedy, kiedy lekarz błędnie zapisze schemat dawkowania preparatu. Jak dokładnie brzmi przepis i z jakimi zmianami muszą zapoznać się pracownicy aptek i pacjenci?

 • Istnieje 6 podtypów depresji. Nie każda osoba powinna być leczona tak samo

  Opublikowano wyniki badania, które mogą być przełomem w leczeniu depresji. Z analiz przeprowadzonych przez naukowców ze Stanford Medicine wynika, że istnieje sześć podtypów depresji, a każdy z nich wymaga określonego podejścia farmakologicznego i terapeutycznego. To odkrycie prawdopodobnie pomoże w leczeniu tzw. depresji lekoopornej.

 • Otyłość jedną z przyczyn nieskuteczności antykoncepcji awaryjnej

  Antykoncepcja awaryjna, popularnie nazywana tabletkami „dzień po”, skutecznie zapobiega ciąży po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Czasami, nawet mimo prawidłowego zastosowania, zawodzi. Stąd identyfikacja czynników wpływających na efektywność antykoncepcji awaryjnej stała się przedmiotem wielu badań. Dziś dzięki nim wiadomo, że otyłość jest jednym z nich.

 • Refundowana recepta farmaceutyczna na szczepionki. Resort Zdrowia przybliża szczegóły

  Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem refundowanej recepty farmaceutycznej na szczepionki. Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji przewiduje, że nowe regulacje wejdą w życie jesienią 2024 roku. Oznacza to, że receptę z refundacją na szczepionki będzie mógł wystawić farmaceuta w aptece. 

 • Probiotyk hamuje wchłanianie alkoholu o 70%. Czy to sposób na kaca i zdrowszą wątrobę?

  Spożywanie alkoholu, nawet jeśli pojawia się w celach towarzyskich, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Naukowcy ze Szwecji opracowali probiotyczny suplement diety, który ma zmniejszać wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego i ograniczyć potencjalne konsekwencje zdrowotne spożycia. Warto dodać, że w rzeczywistości nie ma takiej ilości spożywanego alkoholu, który można by uznać za całkowicie wolny od ryzyka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij