Wypadanie włosów – przegląd aptecznych wspomagaczy
Anna Miros

Wypadanie włosów – przegląd aptecznych wspomagaczy

Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym – codziennie wypada około 100 włosów. Niepokój może wywołać utrzymujące lub zwiększające się wypadanie włosów, ponieważ może świadczyć o początku choroby np. łysienia.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów jest problemem bardzo skomplikowanym i zależy od wielu czynników.
Do głównych przyczyn wypadania włosów należą m.in.:

  • stres, przemęczenie,

  • nieodpowiednia dieta – anoreksja, niedobór żelaza, kwasu foliowego, cynku, miedzi, witaminy B12, witaminy A, aminokwasów,

  • uszkodzenie mechaniczne włosów – tapirowanie, rozczesywanie „na siłę”, zbyt ciasne spinanie lub wiązanie włosów,

  • nieodpowiednia pielęgnacja – nadmierne wysuszenie przez suszarkę do włosów, prostownicę, lokówkę; częste farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja; stosowanie silnych preparatów do stylizacji włosów itp.,

  • choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca, choroby wątroby, AZS, toczeń rumieniowaty, choroby tarczycy,

  • choroby skóry głowy np. grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, a także łupież,

  • zaburzenia hormonalne (menopauza, po porodzie, łysienie androgenowe),

  • niepożądane działanie leków np. cytostatyków, leków przeciwnowotworowych,

  • zatrucie metalami ciężkimi,

  • pory roku (wiosną wzmożone wypadanie włosów ze względu na niedobory witaminowe po zimie, natomiast jesienią jako konsekwencja nadmiernego narażenia na promieniowanie latem).

Odpowiednia pielęgnacja i dieta mogą uchronić nas przed nadmiernym wypadaniem włosów oraz mogą stanowić uzupełnienie leczenia dermatologicznego lub ogólnoustrojowego.

Stymulujemy cebulki

Pielęgnację włosów warto rozpocząć od stymulacji cebulek poprzez poprawę ukrwienia. W tym celu zaleca się wykonywanie delikatnego masażu skóry głowy opuszkami palców. Następnie należy zastosować ampułki lub wcierki stymulujące wzrost włosów. Nakładamy je na skórę głowy przy pomocy aplikatora lub strzykawki i wmasowujemy. Warto zwrócić uwagę, aby ampułki/wcierki zawierały odpowiednie składniki takie jak: witaminy (A, z grupy B, E, H), minerały (miedź, cynk, żelazo, wapń), aminokwasy, ekstrakty z chmielu, łopianu, żeń-szenia, papryki, czarnej rzodkwi, olej rycynowy, aloes, kofeinę.

Polecane dla Ciebie

Regenerujemy, nawilżamy

Dodatkowo, żeby uzyskać najlepsze efekty należy w codziennej pielęgnacji włosów używać odżywek lub masek. Przy doborze zwróć uwagę na ich właściwości i konsystencję. Jeśli włosy się przetłuszczają należy wybrać produkty, które się spłukuje. Gdy włosy są suche i zniszczone wówczas zaleca się stosowanie masek. Jeżeli natomiast potrzebujemy ekspresową pielegnację możemy użyć odżywki w postaci delikatnej mgiełki. Wybierając kosmetyk, warto zapoznać się z jego składem, który będzie odpowiednio dobrany do rodzaju włosów i skóry głowy. Najlepiej jeśli będzie zawierał jak najwięcej składników naturalnych takich jak: aloes, olej kokosowy, arganowy, olejek łopianowy, ekstrakty z kiełków pszenicy, rumianku, podbiału, kłącza tataraku, henny.

Czym myć, aby wzmocnić efekty?

Wybierając szampon do mycia włosów kieruj się potrzebami skóry głowy oraz kondycją włosów. Najlepiej jeśli produkty pielęgnacyjne będą z tej samej serii, ponieważ wtedy wzajemnie się uzupełniają. Szampony przeciw wypadaniu włosów najczęściej zawierają składniki naturalne takie jak wyciąg z czarnej rzodkwi, drzewa oliwnego, ekstrakt z rozmarynu, henny, rumianku, olej z kiełków pszenicy, aloes, witaminy, minerały oraz aminokwasy.

- Oprócz kosmetycznej pielęgnacji warto zadbać o odpowiednią dietę, w której nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminy (A, z grypy B i E) oraz minerały (żelazo, cynk, magnez, selen).
- Pamiętaj także, aby delikatnie myć i rozczesywać włosy, nie trzeć ręcznikiem, suszyć chłodnym strumieniem powietrza. W okresie letnim należy osłaniać je przed intensywnym słońcem oraz stosować mgiełki ochronne przed promieniowaniem UV.
- Cenna uwaga praktyczna - po nałożeniu odżywki lub maski do włosów nałóż foliowy czepek, aby zwiększyć wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij