Kudzu - czy pomoże w walce z nałogiem?
Pod koniec lat 80 - tych ub. w. amerykańscy naukowcy rozpoczęli badania kudzu pod kątem medycznym. Uczeni z Uniwersytetu w Północnej Karolinie opublikowali pierwszy raport dotyczący właściwości tej rośliny - stwierdzał on, że korzeń kudzu stabilizuje system nerwowy. W latach 90 -tych ub.w. odkryto w korzeniu izoflawony - które najprawdopodobniej odgrywają kluczową rolę w walce z uzależnieniami.
Korzeń kudzu i właściwości zdrowotne
Korzeń kudzu działa korzystnie na wiele różnych schorzeń - uśmierza ból głowy, łagodzi objawy menopauzy i andropauzy, obniża ciśnienie tętnicze. Ponadto reguluje trawienie, obniża nadkwaśność (zwłaszcza u chorych z wrzodami żołądka i dwunastnicy). Łagodzi napięcie, wykazuje działanie antyoksydacyjne i antynowotworowe, poprawia wygląd skóry, jest także dobrym suplementem wspomagającym odchudzanie.
Korzeń kudzu i terapie odwykowe
Korzeń ekspansywnej rośliny kudzu w azjatyckiej części świata znany był głównie jako lek przeciw uzależnieniom..
Korzeń kudzu stosuje się terapii odwykowej (w walce z nikotynizmem czy alkoholizmem), ponieważ:
- redukuje napięcie i zmęczenie,
- pomaga lepiej radzić sobie ze stresem,
- poprawia nastrój (stymuluje produkcję serotoniny i dopaminy).
Dzięki powyższym czynnikom zmniejsza się potrzeba sięgnięcia po używki. Procedura uzależnienia odbywa się na zasadach - sięgamy po używkę, gdy odpowiedzialna za jej działanie substancja dostanie się do organizmu, mózg zaczyna produkować dopaminę oraz serotoninę (czujemy się zadowoleni). Przyjmowanie ekstraktu z korzenia kudzu powoduje, że odczucia są zbliżone jak po spożyciu używki (papieros, alkohol). W związku z tym, nie czuje się potrzeby sięgnięcia po „prawdziwą” używkę.
Kudzu odtruwa organizm, przez co walczy z nałogami nie tylko przez wywierane przez siebie wpływy o charakterze psychologicznym, ale również te mające podłoże fizjologiczne (usuwając z organizmu nikotynę, automatycznie zmniejsza zapotrzebowanie na nią).
Najprawdopodobniej kluczową rolę w walce z uzależnieniami odkrywają istniejące w korzeniu izoflawony, a wśród nich m.in. daidzyna (aglikon), daidzeina (glikozyd), pueraryna oraz genisteina - substancje te mogą z jednej strony zmniejszać potrzebę sięgnięcia po alkohol, a z drugiej strony wspomagać odtruwanie organizmu z toksycznych substancji powstałych podczas metabolizmu alkoholu. Ponadto roślina jest bogata w żelazo, składniki mineralne (sód, wapń) oraz węglowodany (zwłaszcza w skrobię).
Źródła:
G. Grynkiewicz, O. Achmatowicz, W. Pucko „Bioaktywny izoflawon genisteina - perspektywy zastosowań medycznych”,
Postępy fitoterapii (3/2000),
Alternative Medicine Review; August 2000, Vol. 3, 91 - 4,
„Medycyna i Zdrowie” nr1/2010,
E. Sugimoto, E. Yamaguchi, Stumulatory effect of daidzein in osteoblastic MC3T3 - E1 cells, Biochem. Pharmacol 2000.