Strajk pielęgniarek w CZD trwa. Nie osiągnięto porozumienia
Katarzyna Szulik

Strajk pielęgniarek w CZD trwa. Nie osiągnięto porozumienia

Trwające niemal całą noc negocjacje nie przyniosły skutku – pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka kontynuują swój strajk. Przewodnicząca ich związku, Magdalena Nasiłowska oznajmiła, że obecne propozycje dyrekcji są nie do przyjęcia, więc protest będzie kontynuowany, ale pielęgniarki są nadal otwarte na rozmowy.

Dziś rozpoczął się czwarty dzień strajku pielęgniarek i położnych, które domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy. Sytuacja zaostrzyła się we wtorek rano, gdy odeszły one od łóżek pacjentów, jednak jedynie na tych oddziałach, na których protest nie zagraża życiu i zdrowiu dzieci. Tam na miejscu pozostały siostra oddziałowa oraz jedna pielęgniarka. Strajk nie dotyczy anestezjologii, intensywnej terapii, neonatologii, patologii oraz intensywnej terapii noworodka.

Strajk nie zagraża małym pacjentom

W związku z tym większość dzieci przebywających na oddziałach została wypisana lub odesłana do innych placówek do czasu, gdy sytuacja się ustabilizuje. Mowa przede wszystkim o pacjentach z onkologii, pediatrii, rehabilitacji oraz neurologii. W związku z tym w CZD obecnie przebywa około 240 pacjentów, nad których opieką w pełni czuwają lekarze. Jak podkreślają, wszyscy mają zapewnioną właściwą opiekę i nie trzeba się obawiać, że w związku ze strajkiem nie będą przeprowadzane operacje ratujące życie, takie jak przeszczepy. Prof. Piotr Kaliciński, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Centrum Zdrowia Dziecka, zdementował informacje mówiące o odstąpieniu od przeszczepu u dziecka w związku ze strajkiem. Zgodnie z jego zapewnieniami, wszystkie transplantacje będą wykonywane, a mali pacjenci są pod pełną opieką.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zapewniła także, że żadne dziecko, które przyjdzie do CZD na badania, nie zostanie odesłane. Działa między innymi ostry dyżur okulistyczny, wbrew doniesieniom medialnym, są też wykonywane badania USG, a pielęgniarki na oddziałach cały czas czuwają nad zdrowiem dzieci.

Wczoraj dyrekcja szpitala oznajmiła, że ma zamiar oddelegować do funkcji pielęgniarskich lekarzy-rezydentów na zmianach 12-godzinnych, jednak nie jest jasne, czy jest to możliwe z prawnego punktu widzenia. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy podkreśla, że takiej zamiany można dokonać wyłącznie wtedy, gdy praca powierzona lekarzowi odpowiada jego kwalifikacjom.

Rodzice są spokojni

Rodzice pacjentów, którzy pozostali pod opieką Centrum Zdrowia Dziecka także zapewniają, że ich dzieci nie są zaniedbywane w związku ze strajkiem. Praca pielęgniarek na oddziałach odbywa się normalnie, nawet jeśli te same osoby muszą pracować po kilka nocy z rzędu. W razie potrzeby w podawanie leków czy zmianę opatrunków angażują się również lekarze, więc nie ma mowy o zaniedbaniach czy narażaniu życia i zdrowia dzieci na szwank.

Powiązane produkty

O co walczą pielęgniarki z CZD?

Pielęgniarki zatrudnione w Centrum Zdrowia Dziecka domagają się przede wszystkim poprawy warunków pracy, a także podwyżek. Obecnie w placówce zatrudnionych jest 800 pielęgniarek, w tym 9 na zasadach kontraktu. Zdaniem protestujących to zdecydowanie za mało, bo każdego dnia na zmianie brakuje około 70 osób, niezbędnych do sprawowania prawidłowej opieki nad małymi pacjentami.

Kolejny postulat dotyczy finansowych warunków zatrudnienia. Pielęgniarkom w zeszłym roku obiecano podwyżki w wysokości 400 zł, jednak do tej pory otrzymały tylko część tej kwoty. Ich zarobki w CZD wahają się od 2,5 tys. zł brutto dla pielęgniarki bez doświadczenia do nawet 6 tys. zł brutto dla pracownic z dużym stażem, przy czym wypłata zależy także od specjalizacji oraz dodatków. Dyrekcja szpitala twierdzi, że średnia płaca pielęgniarki w CZD to około 4,9 tys. zł brutto, a zarobki powyżej 4 tys. zł brutto dotyczą 74 proc. pielęgniarek zatrudnionych w Instytucie.

Protest pielęgniarek jest strajkiem generalnym, który ma trwać do odwołania, a więc do chwili, gdy uda się osiągnąć porozumienie.

Źródła: Rynek Zdrowia, Gazeta Wyborcza, Polskie Radio

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij