Kosmetyki dla nastolatki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
W okresie pokwitania wzmożone wydzielanie łoju jest przyczyną przetłuszczających się włosów, błyszczącej cery, powstawania zaskórników, a nawet trądziku pospolitego. Dlatego najważniejsza w tym czasie jest higiena osobista. Należy pamiętać o częstym myciu włosów, codziennym demakijażu twarzy oraz kąpieli.
Pielęgnacja włosów
W zależności od rodzaju włosów, nastolatki powinny wybierać delikatne szampony i odżywki bogate w wyciągi roślinne. Do włosów przetłuszczających zaleca się produkty zawierające np. pokrzywę, czarną rzodkiew, szałwię, łopian, miętę. Przy wystąpieniu łupieżu warto zastosować szampony lecznicze z piroktonianemolaminy, oktopiroksem, ekstraktem z drożdży czy olejkiem z drzewa herbacianego. Do włosów suchych należy stosować preparaty posiadające w składzie: wyciąg z owsa, miód, proteiny mleczne, masło Shea, olej arganowy, minerały oraz witaminy. Natomiast przy skórach wrażliwych sprawdzą się szampony hipoalergiczne, kojące i nawilżające z panthenolem, alantoiną, wyciągiem z lnu, olejem Canola oraz ekstraktem z aloesu.
Pielęgnacja twarzy
Do zmywania twarzy młode osoby powinny używać produktów łagodzących podrażnienia, zmniejszających wydzielanie łoju, o działaniu przeciwbakteryjnym. Najlepiej sprawdzą się płyny micelarne, żele oraz pianki do mycia twarzy przeznaczone do odpowiedniego rodzaju skóry. Po zmyciu twarzy należy zastosować tonik bezalkoholowy, który przywróci naturalne pH skóry – lekko kwaśne. Raz lub dwa razy w tygodniu trzeba zastosować peeling np. enzymatyczny lub mechaniczny, w celu usunięcia złuszczających się komórek naskórka oraz odblokowania gruczołów łojowych. Dzięki niemu zaskórniki zostaną usunięte, a cera rozjaśniona. Aby uzupełnić pielęgnację twarzy nastolatki powinny raz w tygodniu nałożyć maseczkę dopasowaną do potrzeb cery.
Po demakijażu twarzy rano i wieczorem należy nałożyć krem nawilżający. Przy skórach mieszanych i tłustych krem na dzień powinien posiadać również właściwości matujące. Gdy występują zmiany trądzikowe należy wybierać kosmetyki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, zawierające składniki lecznicze np. związki cynku, witaminy z grupy B. Przydatnym kosmetykiem w sytuacjach "awaryjnych" jest punktowy preparat na zmiany zapalne, przyspieszający proces gojenia i działający odkażająco.
Przy zakupie kremu na dzień należy zwrócić uwagę czy zawiera filtr ochronny przed promieniowaniem UV oraz składniki o działaniu antyoksydacyjnym np. witaminę C, E, koenzym Q10. Ochrona przeciwsłoneczna oraz przed wolnymi rodnikami powinna być stosowana przez cały rok, ponieważ zabezpiecza nas przed niekorzystnymi skutkami promieniowania takimi jak: przedwczesne starzenie się skóry, przebarwienia, zmarszczki, a także nowotwory.
Makijaż
Delikatny makijaż na co dzień powinien podkreślać urodę i kamuflować niedoskonałości skóry. Młode osoby powinny wybierać kosmetyki hipoalergiczne o lekkich konsystencjach. Przy cerach problematycznych sprawdzą się podkłady o działaniu matującym i antybakteryjnym. Niezbędny może okazać się korektor, który oprócz działania bakteriobójczego zamaskuje mankamenty skóry. Następnie w celu zmatowienia skóry, można nałożyć puder lub użyć bibułek matujących. Do makijażu oczu nastolatki powinny używać hipoalergicznych tuszy do rzęs oraz cieni do powiek w delikatnych, neutralnych kolorach. Na usta mogą nałożyć błyszczyk do ust lub pomadkę ochronną.
Pielęgnacja ciała
Do mycia ciała nastolatki powinny używać łagodnych kosmetyków w postaci żeli, płynów do kąpieli oraz płynu do higieny intymnej. Od okresu dojrzewania po kąpieli konieczne jest zastosowanie dezodorantu-antyperspirantu, dzięki czemu nadmierne pocenie zostanie zmniejszone i zapobiegnie to nieprzyjemnemu zapachowi. W przypadku, gdy na skórze ciała będzie występować uczucie ściągnięcia i pieczenia, można nałożyć nawilżająco-kojący balsam do ciała.